• BIST 86.796
 • Altın 248,760
 • Dolar 6,0406
 • Euro 6,7414
 • Lefkoşa 29 °C
 • Mağusa 31 °C
 • Girne 28 °C
 • Güzelyurt 28 °C
 • İskele 31 °C
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 23 °C

8 Maddelik TÜK'ü kurtarma operasyonunu açıkladı

Bakan Çavuşoğlu, TÜK Konusunda Basın Açıklaması YaptıTarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun Toprak Ürünleri Kurumu’nun yaşatılması için atılan adımları kamuoyuyla paylaştı. Nazım Çavuşoğlu şunları kaydetti:...
8 Maddelik TÜK'ü kurtarma operasyonunu açıkladı

Bakan Çavuşoğlu, TÜK Konusunda Basın Açıklaması Yaptı

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun Toprak Ürünleri Kurumu’nun yaşatılması için atılan adımları kamuoyuyla paylaştı. Nazım Çavuşoğlu şunları kaydetti: 

Göreve geldiğimiz ilk günlerde Toprak Ürünleri Kurumu Yönetim Kurulu Üyelerimizin bilançoları esas alarak yaptıkları basın duyurusuna binaen açılan tartışmalar sonucu, durumun gerçekliğinin ortaya çıkarılması için Maliye Teftiş İnceleme üyeleri Maliye Bakanlığı tarafından kuruma gönderilmiştir. Müfettişlerin ilk resmi olmayan tespitlerinde bilançolarda görülenden daha fazla bir zararın olduğu ortaya konmuş ve bu rakam 22 Milyon TL olarak ön görülmüştür. Bu durum nedeniyle oluştuğu anlaşılan alım gücünün yitirilmişliği yanında, stokta satılacak yemlik arpa dahi olmadığı ortaya çıkmıştır. Bu zarara ek olarak, devlet tarafından kuruma yapılan personel katkısının da 4 Milyon geriletilmesi kurumu bir o kadar daha zora sokmuştur.

Bu tespitler yapıldığında izlenebilecek en kolay yol, kamuoyuyla paylaştığımız bu gerçeklerden hareket ederek, kötü yönetimleri de işaret ederek kurumun iflasını açıklayarak ambarları da isteyene vermekti. Ancak, KTHY tecrübesini yaşamış toplumumuzun üzüntüsü ve içimizde açtığı yara halen kapanmamış olduğu ve toplumun mutabakatının kurumlarının yitirilmemesi olduğu inancıyla, TÜK’ün aynı akıbete uğramasına izin veremezdik. Kurumun üreticilerimize sunduğu hizmeti yarıda kesmek ve gelecek nesillerdeki üreticileri bundan mahrum bırakmamak düşüncesiyle, TÜK’ün piyasa düzenleyici fonksiyonunu sürdürmesi ve bu amaç için ölçeği küçültülmüş bir şekilde ayakta tutulması kararını hükümetin de onayıyla üretmiş bulunmaktayız. Bu doğrultuda, TÜK’ü yeniden yapılandırma projemizi hayata geçirdik.

Buna göre;

 1. TÜK’ün borcu gibi gözüken ancak Devletin ödemesi gereken, faizlerden oluşan 110 milyon dolarlık kefalet senedinin, asıl borcun sahibine iade edilmesi için girişim başlatılmıştır.
 2. KKTC Devleti’nde emeklisini ödeyen tek kurum TÜK olup, kurumdan ödenen 36 emeklinin Devlet’e aktarılması için yasa çalışması başlatılmıştır.
 3. Yıllardır Devlette çalışan ancak tüm ödemeleri TÜK tarafından yapılan 10 personelin Devlet’e aktarılması için yasa çalışması başlatılmıştır.
 4. Toprak Mahsulleri Ofisi’ne olan 10.619.283 USD borcun kapatılması çalışmaları içerisinde, Lefkoşa silo ve Mağusa silosunun satışıyla ilgili çalışmalar başlatılmıştır.
 5. TÜK’ün, Devlet’te çalışan 63 personelinin maaşları devlet tarafından ödenmesine rağmen, kıdem tazminatları yaklaşık dokuz milyon olup TÜK’ün sorumluluğundadır ve bu sorumluluğun Devlet’e aktarılması için çalışmalar başlatılmıştır.
 6. Yıllardır Devlette çalışan 10 kişiye bu güne kadar ödenen 2.5 Milyonluk ödemenin iadesi yasayla birlikte talep edilecektir.
 7. Alım gücünü yitirmiş olan TÜK’ün toparlanabilmesine fırsat yaratabilmek ve son iki yılda 26 Milyonluk gerek zararı gerekse gelir kaybının bir kısmını karşılayabilmek adına, ithal edilen tarım ürünlerinden TÜK’e katkı payı talep edilmiştir.
 8. TÜK yasasının ve kurumsal yapısının, tüm paydaşların söz hakkı olabilecek şekilde, kurumun piyasada denge unsuru olabilecek bir ölçekte yeniden düzenlenmesi için çalışma başlatılmıştır.

Yukarıda sıraladığımız düzenlemelerin hayata geçirilmesiyle kurumun gelecek nesillere devredilmesi amaçlanmaktadır. Kurumumuzun yaşatılması ve sektöre hizmet etmesi için konan katkı payının, hayat pahalılığına yansıması sadece 0.08 puan olup, bunu hesap etmeyenlerin iddia ettiği gibi yansıması büyük değildir. Basit ekonomik hesapları da, derin ekonomi hesapları da bildiği, bugün yaptığı açıklamada söylemlerinden anlaşılan CTP sözcüleri, nasıl olur da hükümette iken, zararı 22 Milyona ulaşan ve bütçe katkı payı 4 Milyon eksilen TÜK’ün batacağını göremez. Bu da ayrı bir ekonomi bilimi herhalde… Hükümette alışkanlık haline getirdikleri popülizmi muhalefette de devam ettirerek siyaset yaptıklarını zanneden, bu ülkeyi ben yöneteceğim diyen ve bunun şövalyeliğine soyunanlara sormak isterim. Bunu yapanların veya seyirci kalanların, bizim yaptığımız düzenlemenin akıl dışı olduğu söylemlerine inanacak olursak kendi duruşlarında akıl nerededir? Ayrıca TÜK’ün yaşatılması gerektiğini söyleyenlerin çözüm önerisi nerededir? Altı yıllık bilançolar ekonomik aklın hangi dönemde kaybolduğu net olarak göstermektedir.

 1. 2010 Yılı    3,738,385.28 TL  Kar
 2. 2011 Yılı    2,005,188.85 TL  Kar
 3. 2012 Yılı        119,977.34 TL Kar
 4. 2013 Yılı        245,306.32 TL Zarar
 5. 2014 Yılı        2,259,082.07 TL Zarar
 6. 2015 Yılı           15,934,383.11 TL Zarar

Kaldı ki, kötü yönetilen süreçte TÜK’e çiftçinin garantisi olan Tarım Sigortası Fonu’ndan 30. 12. 2015 ve 15.01.2016 tarihli protokollerle Erkut Şahali’nin imzasıyla kullandırılan 13 Milyonluk kaynağın 12.600.000 TL’lik geri ödenemeyen kısmı çiftçimizin kuraklık ödemelerini de zora sokmuştur.

Kurumun batışını seyrederek suçluyu işaret etmek veya battıktan sonra meclis araştırma komitelerinde suçluyu aramak, bizim tercihimiz olmadı olmayacaktır. Tercihi kurumu yaşatma ve gelecek nesillere hizmet etmesini sağlamak olanların her türlü fikrine açığız.

TÜK’ün yeniden yapılandırılması için ortaya koyduğumuz çalışmaları geliştirecek veya katkı koyacak herkese kapılarımız randevusuz açıktır. Kuruma fonksiyonlarını yeniden kazandırmak adına atılan adımları, bugün çözüm önerisi getirmeden eleştirenlerin, kötü yönetimden kaynaklanan bu borç yükünün nasıl ve hangi kaynakla düzeltilebileceği veya TÜK’ün batması halinde, yükümlülüklerin hangi kaynakla, nereden karşılanacağını da ortaya koyması gerekmektedir.

 İnancımız odur ki, TÜK her kesimin desteğiyle, herkesin kurumu olarak yaşayacaktır. Burada 8 maddedelik düzenlememizin içerisinde yer alan ilgili maddede, tarım ürünlerinden hiçbir ayrım yapılmadan katkı istememizin sebebi ise herkesin elini taşın altına koyması motivasyonudur. TÜK’ün imkanları popülizm maksatlı dahi olsa bu nesil tarafından kullanılmıştır, dolayısıyla TÜK’ün yaşatılması sorumluluğunu da bu neslin üstlenmesi gerektiği inancındayız. TÜK’ün sağladığı piyasa dengesinde üretim yapma güvencesi, bu gün üretim yapanların hakkı olduğu gibi, gelecekte üretim yapacakların da hakkıdır düşüncesiyle bu yoldayız ve bu yolda olanlarla tartışmaya, projelerimizi geliştirmeye ve ortak hedef doğrultusunda değişiklik yapmaya hazırız.

Nazım ÇAVUŞOĞLU

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler