• BIST 101.742
 • Altın 228,376
 • Dolar 5,2959
 • Euro 5,9997
 • Lefkoşa 9 °C
 • Mağusa 9 °C
 • Girne 13 °C
 • Güzelyurt 6 °C
 • İskele 9 °C
 • İstanbul 6 °C
 • Ankara -1 °C

AB bizi örnek alsın

Örneğin yapmış olduğumuz harita çalışmasında 14 faal gölet ve ayrıca sayısı 200’ü aşan doğal ve suni pınarın olduğu bölgeleri ava kapatmıştır.
AB bizi örnek alsın

Son zamanlarda Avcılık Federasyonu dışındaki diğer çevre örgütlerinden, Biyologlar Derneği ve Kuşkor'un, üveyik kuşunun Avrupa ülkelerinde, bu kuşu avlayan ülkelerin, yine Avrupa Birliği'nin önde gelen Avcılık Federasyonları ile çevre örgütlerinin birlikte hazırladığı 2018-2028 üveyik kuşu hakkında eylem planını uygulamadıkları ve bu planı uygulayabilecek zamanı kazanabilmeleri için üveyik avını geçici olarak yasakladığını öne sürerek, bunu KKTC’deki II. ince avla ilişkilendirmeye çalışmaktadırlar.

Konuyu farklı boyutlara çekip tamamen algı operasyonu yaratmaya çalışan bu örgütler, AB ülkelerindeki üveyik avını bizim ülkemizdeki II. ince avla neye göre ilişkilendirmişlerdir?

Birincisi KKTC’de üveyik avı diye bir av yoktur. Üveyik II. ince avda avlanabilen av kuşlarından sadece bir tanesidir. Bu bağlamda “üveyik avı yasaklansın” diye çağrı yaparak tamamen yaratmaya çalıştıkları algı operasyonuyla II. İnce avı kapattırmaya çalışmaları kabul edilebilir bir şey değildir. Basına vermiş oldukları demeçte ''Avrupa Birliği'nin önde gelen Avcılık Federasyonları ve çevre koruma örgütlerinin bir araya gelerek, Üveyik kuşunun popülasyonunun iyileştirilmesi amaçlı 2018-2028 yıllarını kapsayan bir eylem planı yapmışlardır'' demektedirler. Evet bu doğrudur. Federasyonumuz, iş birliği içinde çalıştığı bilim insanları ve çevre kuruluşlarından olan Taşkent Doğa Parkı ile bu planı incelemiş olup, bu planın kat ve kat ötesinde olacak şekilde, Federasyonlara düşen sorumlulukların çoğunu zaten yıllardır yerine getirdiğini saptamıştır.

Ancak ne yazıktır ki, ülkemizde çevre örgütü adı altında faaliyet gösterirmiş gibi yapan kuruluşlar, bu plandaki kendi üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getirmeyip, sadece konu hakkında avcıları günah keçisi yapmaya çalışıp, “av kapansın, üveyik kurtulsun” diye gürültü yapmaktan başka bir şey yapmamaktadırlar. Kuşkor yapmış olduğu açıklamada; “Ülkemizin kurak olduğu ve kısıtlı su kaynaklarının bulunduğunu, bu bağlamda üveyik avının sürdürülebilir olmadığını” söylemiştir. Federasyonumuz bu konuların bilincinde olup, bu avın sürdürülebilir olması yönünde adımlar atıp, çalışmalar yapmıştır.

Örneğin yapmış olduğumuz harita çalışmasında 14 faal gölet ve ayrıca sayısı 200’ü aşan doğal ve suni pınarın olduğu bölgeleri ava kapatmıştır. Buna ek olarak birçok yemlik bölgede haritada ava kapalı olup toplamda II. ince avda haritanın üçte ikisi ava kapalıdır ve yıllardır buralarda II. ince av yapılmayıp çok sayıda üveyik kuşu hiç bir avcıyla karşılaşmadan yoluna devam etmektedir.

Avrupa ve birçok dünya ülkesinde toplamda 20 ile 67 gün arası bazılarında ise 365 gün üveyik avı yapılabiliyorken, ayrıca milyonlarca üveyik kuşu avlanabiliyorken, ülkemizde II. ince av günü 6 ile 3 günü aşmamaktadır. Toplam avlanan üveyik sayısı 500’ü geçmemektedir. II. ince av bu yıl federasyona bağlı kulüplerimizin önerisi ile toplamda 3 günle sınırlanmıştır. Federasyonumuz üstüne düşen sorumlulukların bilincinde olup ayrıca üveyik limitlerinin azaltılması konusunda da çalışma başlatmıştır. Bu bağlamda federasyonumuzun konu ile ilgili koruma amaçlı çok sayıda tedbiri aldığı açıkça görülmektedir.

Biyologlar Derneği ve Kuşkor üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getirmeyip bizi ve hükümeti tedbir almaya davet etmeleri, kendi ayıplarını ortaya koymaktan başka bir şey değildir. KKTC'de uygulanmakta olan II. ince av mevsimi ve sembolik olarak verilen 3-5 gün üveyiğin göç dönemine rast gelmemektedir. Burada yapılan II. ince avda, genelde fassa avlanırken çok az oranda üveyik avlanmaktadır. Yapmış olduğumuz araştırmalarda KKTC’de II. ince avda toplamda avlanan üveyik sayısı 500 adeti geçmemektedir.

Oysa Avrupa ülkelerinin bazılarında milyonlarca, bazılarında ise yüz binlerce üveyik avlanmaktadır. Buradan da anlaşıldığı gibi KKTC’de avlanan üveyik sayısının, üveyiğin popülasyonunun azalmasında hiçbir etkisi yoktur. KKTC’deki av modeli, AB ülkelerinde uygulanırsa üveyik kuşunun popülasyonunda artış sağlanabilir. Tüm bunlara bakıldığında, ülkemizde üveyik kuşunun sadece avının yasaklanmasıyla üveyiğin kurtulacağını düşünen bir anlayışın olması çok acı vericidir, hele de bu kişilerin içinde bilim insanı sıfatını taşıyanların olması daha da acı vericidir.

Devletinde bu konuda üzerine düşen sorumlulukları vardır ve bunları acilen uygulaması gerekmektedir, öncelikle çarpık yapılanma, tarım ilaçları ve yaban hayatını hiçe sayarak planlanan tarım politikası üveyiğe ciddi bir zarar verirken, bunlarla ilgili hiçbir çalışma yapmayıp sadece avlanmasının yasaklanması kabul edilemez. Ülkemizde çevre kuruluşu adı altındaki örgütlerin, olayı başka yerlere çekmeye çalışıp, II. ince avı tamamen kapatma uğraşı, bu konudaki samimiyetsizliklerinin bir göstergesi olup, kendi egolarını tatmin etme çalışmasından öteye gitmemektedir. Bu konuda Federasyonumuz ve Kulüplerimiz üzerine düşen sorumlulukları fazlasıyla yerine getirmektedir.

Diğer çevre örgütlerinin de her şeyi federasyon ve devletten beklemek yerine, ellerini taşın altına koymaları, gerçek anlamda emek harcamaları, bizim yaptığımız çalışmalara bilimsel katkı koymaları gerekmektedir. İçkiden, uyuşturucudan, kumardan ve tüm kötü alışkanlıklardan uzak, sporcu, doğa sever, çalışkan, doğayla iç içe, sağlıklı bir nesil hedefiyle, yürütme kurulum adına.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler