• BIST 98.455
 • Altın 219,214
 • Dolar 5,3279
 • Euro 6,0542
 • Lefkoşa 7 °C
 • Mağusa 6 °C
 • Girne 6 °C
 • Güzelyurt 5 °C
 • İskele 6 °C
 • İstanbul 9 °C
 • Ankara -4 °C

AKİM: “KIB-TEK 2014 yılında satıldı”

Kablo ile elektrik getirilmesi projesinin alt yapı çalışamalarını kendisinin yaptığını kaydeden Akim, siyasilerin 6 ay içerisinde kablo ile elektrik gelecek söylemlerinin bir “hikayeden” ibaret olduğunu söyledi.
AKİM: “KIB-TEK 2014 yılında satıldı”

Kıb-Tek Yönetim Kurulu eski Başkanı İsmet Akim, dün Detay TV’de yaptığı açıklamada Kıb-Tek’in 2014 yılının Aralık ayında Türkiye hükümetiyle imzalanan protokol kapsamında satıldığını ve bu gelişmenin uzun süre kamuoyundan saklandığını açıkladı. Protokolün halen iptal edilmediğini belirten Akim, Kıb-Tek’in özerkleştirme yerine özelleştirileceğini ve alım garantisi verilmek suretiyle AKSA’nın tek üretici firma olacağını ileri sürdü

 

AKİM: “KIB-TEK 2014 yılında satıldı”

 

“KABLO İLE 6 AYDA ELEKTRİK GELECEK DENMESİ HİKAYEDİR”

Detay TV’de Taner Ulutaş’ın sorularını içtenlikle cevaplayan İsmet Akim, Türkiye’den kablo ile elektrik getirilmesi konusuna önemli açıklamalar yaptı. Kablo ile elektrik getirilmesi projesinin alt yapı çalışamalarını kendisinin yaptığını kaydeden Akim, siyasilerin 6 ay içerisinde kablo ile elektrik gelecek söylemlerinin bir “hikayeden” ibaret olduğunu söyledi. Türkiye’nin elektrik konusunda uluslararası anlaşmalara imza attığını belirten Akim, bu şartlar altında elektrik verilip verilemeyeceğinin bile kesin bir şekilde bilinmediğini belirtti.

 

“KIB-TEK’İN SATIŞ PROTOKOLÜ İPTAL EDİLMELİDİR”

Kıb-Tek’in satış protokolünü eski CTP Mağusa milletvekili Sonay Adem’in ifşa ettiğini açıklayan Akim, gidişatın Kıb-Tek’in özelleştirileceği yönünde olduğunu belirterek, 2014 yılında imzalanan satış protokolünün iptal edilmesi gerektiğini kaydetti.Özelleştirmeye karşı sendika ve halkın direnişine rağmen anlaşmalı alımlar yapıldığını ifade eden Akim, sürecin sonunda AKSA’nın tek üretici firma olarak kalacağına inandığını söyledi.

ismet_akim.jpg

Kıb-Tek Yönetim Kurulu eski Başkanı İsmet Akim, dün Detay TV’de yaptığı açıklamada Kıb-Tek’in 2014 yılının Aralık ayında Türkiye hükümetiyle imzalanan protokol kapsamında satıldığını ve bu gelişmenin uzun süre kamuoyundan saklandığını açıkladı. Protokolün halen iptal edilmediğini belirten Akim, Kıb-Tek’in özerkleştirme yerine özelleştirileceğini ve alım garantisi verilmek suretiyle günün sonunda AKSA’nın tek kalem olacağını ileri sürdü

CTP hükümeti zamanında Kıb-Tek satılsın diye protokol imzalandığını öne süren İsmet Akim, bu protokolün 2014 Aralık ayında Türkiye hükümeti ile imzalandığını ve protokolün uzun süre gizli tutulduğunu ve halen iptal edilmeyerek yürürlükte olduğunu belirtti.

İsmet Akim, Kıb-Tek’in özerkleştirme yerine özelleştirileceğini ve alım garantisi verilmek suretiyle günün sonunda AKSA’nın tek kalem olacağını ileri sürdü.

İsmet Akim DETAY TV’de yaptığı açıklamalarda, bir üretim yerinde maliyet farkları olabilir. Siz üretimde akaryakıtta farkları da yansıtmak durumundasınız. Yansıtmazsanız size zarar olarak geri gelir. Kıb-Tek’te 66 Milyon bir zarar var ve suç işlendi. Kim karşılayacak bunu. Vatandaş karşılayacak. Hukuk devletiyseniz bunun hesabı sorulmalı. Sayıştay bu konuda devreye giremez. Çünkü siyasallaştı. Girse de bir şey yapmaz. Kurumun başında olduğum zaman kurumun murakıbı, Hüseyin Erdal raporlarında, 45 eksik araba var. 16 milyon yatırım yapıldı deniyor. Nereye, kim yaptı. Kim talimat verdi bilinmez. Kurum 16 milyon zarara girdi.  Gelsin Sayıştay araştırsın dedim. 15 trafo ve yağı birkaç kiloluk değil. Bunları birileri götürdü. Mali Polisi, Sayıştay’ı, Başbakanlık Ombudsman, BaşSavcılığı, Maliye Teftişi,  Başbakan Denetleme Kurulu’nu çağırdım kimse duymadı dedi.

YOLSUZLUKLARI DENETLEMEYEN SAYIŞTAY BENİ DENETLEMEK İÇİN GELDİ

 İsmet Akim açıklamalarına devamla %40 olan faizlerin borçları düşürmek için kredi ihalesi açtığımda 85  milyon teklif geldi. Yüzde11.25 ile 12.5 arasındaydı gelen teklifler.  İzin istedim.  Maliye Bakanı bana izin vermedi. Ben buna rağmen aldım. O yolsuzluklara gelmeyen Sayıştay ve Bakanım Önder Sennaroğlu, git de usulsüz kredi kullandı diye gönderince yetkisi olmadan geldi. Bende içeri sokmadım.  %30 elektrik zammı dövizin çıkması sonrasında biriken farktır. UBP sistemi bozunca bu iş keyfiliğe dönüştü. Vatandaş eskiden sezmeden fiyat artışını gider öderdi. Siz davul dümbelek çalarak %30 zam yaparsanız insanların ağrına gider ifadesinde bulundu.

OTELE YAPILAN İNDİRİM SUÇTUR.

İsmet Akim açıklamasına devamla şunları kaydetti: ‘’Bir süre sonra bir zam daha var. İndirim hayvancıdan ziyade sanayiciye yapılıyor. Farkı da vatandaş ödüyor. Hele hele kumarhanelere indirim hiç olmamalı. Cratosa yapılan indirim suçtur. 144 bakanlar kurulu kararının 4. Maddesi herhangi bir kurum indirim alacaksa elektrik dairesine borcu olmamalı ve davalı da olmamalı. Varsa indirim alma durumu sıfırdır. Maliye mahkemede taraf olmadı. Karşı taraf davalıdır ve 9 milyon hiç konuşulup tartışılmamalıdır. Bağışlama tamamıyla topluma hakarettir ve ona külfettir. Birde geçici akım doğru akım değil. Doğru akım başkadır ve geçici elektriğe teşvik verilmez.

KABLO GELDİ GELİYOR DİYEREK İNSANLAR İLE ALAY EDİYORLAR

Kablo ile ilgili ön çalışma yapan fizibilitesini yapan da benim. Bütün siyasi parti başkanlarına ve destek örgütlerine de dağıttım. Hiçbir yerden tepki bu konuda gelmedi. Kablo geldi geliyor diye resmen insanlar ile alay edildi. Gelmesi, maliyeti, ne zaman geleceği ayrıdır. Ayrıca Türkiye’nin bize elektrik verip veremeyeceği de belli değil. Türkiye, İran’dan aldığı elektriği ayrı tuttu böyle uluslararası bir imza atmış bir ülke bize nasıl elektrik verecek. Öyle 6 ayda elektrik gelecek denmesi de  hikayedir.

YOLSUZLUKLARI TESPİT EDİP KALYONCUYA VERDİM AMA !..

Bugün önümü daha iyi görüyorum ve o gün benim ile kavga eden odakların ne yapmak istediğini daha iyi anlıyorum.  Ben yolsuzlukları tespit ettim ve Ömer Kalyoncu’ya yazılı olarak verdim. O da Başbakanlık teftiş kuruluna gönderdi ama süremiz kalmadı istifa ettim ayrıldım. Zaten hükümet düştü hükümetin orada bir temsilcisi olmayacağına göre ayrıldım.

CTP TÜRKİYE İLE KIB-TEK’İN SATIŞ PROTOKOLÜNÜ İMZALADI

CTP’nin hükümet dönemde CTP yönetimi Elektrik Kurumu’nun yönetiminden usandı. Ve anahtar elinde kime vereyim bunu ve bu beladan kurtulayım diye dolaşırdı. Türkiye’ye dayandı ve Türkiye ile satış mukavelesi yaparak protokol imzaladı.  Ben daha sonra fark ettim ki kurum her adımda daha iyiye gittiğinde bize karşı engeller bir adım daha arttı. Bize karşı kavgalar bir adım daha büyüdü. Millet de İsmet Akim herkes ile kavga eder zannetti. Gerçek o değil. Gerçek herkes İsmet Akim ile kavga ederdi. Çünkü oradaki rant çetesinin önünü kesti elektrik hırsızların önünü kesti. Elektrik kullanıp para vermeyenlerin önünü kesti. Maliye Bakanlığı da buna dahil.

KIB-TEK’İN SATIŞ PROTOKOLÜNÜ SONAY ADEM İFŞA ETTİ

Cumhuriyetçi Türk Partisi satışı deşifre eden iyi saatlerde olsun  Sonay Adem’dir. Kimse bunu bilmezdi. Hükümet iki tane görevli gönderdi ve onlarda gitti imzaladı ve geldiler. Sümen altına koydular. Bunu deşifre eden Sonay Adem’dir. Sonay Adem bana bunlar satış protokolünü imzaladı sen daha oturun burada dedi. İnanmadım. Açtı telefonda bana Türkiye’den gelen satış protokolünün mesajını gösterdi.

ELEKTRİK KURUMU 3’E BÖLÜNÜP SATILACAK

Şimdi Elektrik Kurumu hedef olarak haraç mezaç satılacak. Zaten sayın bakanın açıklaması da var. Elektrik Kurumunu 3’e böleceyik ve satılacak. Şimdi  tahsilatı mı özelleştireceksiniz?  Tahsilat yüzde ellilerdeydi şimdi tahsilat yüzde yüze çıktı. Nesini özelleştireceksiniz.  üretimi mi özelleştireceksiniz?. Zaten yarısını özelleştirdiniz. Bir makine daha verirseniz AKSA’ya zaten sizden daha fazla üretecek. Ve AKSA’ya bağımlı kalacaksınız. Zaten yarı bağımlısınız.  hepsini özelleştirmiş olacaksınız. Cemil Kazancı bir iş adamıdır. Ve yatırım yapar. Hedef ve arayış içerisinde olan böyle bir yatırımcı birilerini araya koyacak. Burada konu siyasi erktir. Kıb-Tek’e sahip mi çıkılacak yoksa diğerleri gibi satılıp yok mu edilecek.. Bugünkü iktidar satma niyetinde değilse oturur TC Hükümeti ile ve Kazancı ile konuşur ve 23’den sonra sizin ile bu yolu yürümeyiz. Israr etmeyin biz kendi kendimize yeteriz lütfen müdahale etmeyin bu kurum kendi yoluna gitsin demesi gerekir. TC ile KKTC iki devlet ise emir demiri kesmemesi gerekir ve iki devlet gibi hareket etmesi gerekir.’’

kib-tek-001.jpg

KIB-TEK'in 3 parçaya bölünmesi planlanıyor.

CTP DÖNEMİNDE VE İKTİDARINDA İŞE ALMAK SUÇSA NE DİYEYİM

Beni adam aldım diye suçluyorlar. İsmet Akim döneminde yönetim kurulu arkadaşlarım ile birlikte iki tane dizel motor alırsınız. Dizel motorlar çalıştığında 15 bin dolar suyun içerisinde getirisi var. Akaryakıt 58 dolarsa, 32 dolara indirilebiliyor. 420 milyonluk borç 159 milyona indirilebiliyorsa sermayesi eksi 157 milyona düşen elektrik kurumunun sermayesi normal düzeye getirilebiliyor. Bu memlekette 180 bin 200 bin arasında akıllı sayaç değiştirilebiliyor. Tahsilat yüzde altmış altmış beşlerden, yüzde yüze çıkarılabiliyor. 3-4 tane santral herne ise trafo merkezi kurulabiliyorsa, ve bütün bunlar görülmeyerek Başbakan İsmet Akim oraya adam aldı diyorsa ve tüm bu durum yaptıklarımın üzerini örtebiliyorsa zaten memleketin geleceği karanlık.  Ben ne söyleyebilirim. Yani bir memlekette insanlara iş vermek suç oluyorsa, CTP döneminde ve iktidarında ,ben o memlekette ne söyleyeyim insanlara. Ben kaçtıktan sonra UBP benden fazla adam aldı. Kim konuştu. Buda neyi gösterir, beni konuşan partililerimdir. Ben yaptığım işten memnunum. 100 adam aldım ve onlara ekmek verdim. UBP zamanında alınanlara partililerim muhalefet etmedi.

 

4 SENEDE İKİ ÜRETİM ARACINA DAHA İHTİYAÇ DUYULDU

Elektrik kurumu her yıl yüzde 5 talep büyümesi yaşar. Ben makineleri aldığım tarihin üzerinden 3 sene geçti. Bir de bu sene etti 4 sene. Bu 4 sene sonunda 2 makineye ihtiyaç duyuldu. Bir 4 sene daha başka makine almadan veya  alternatif enerji kullanmadan bu şekilde elektrik kullanmaya devam edersek,  4 sene sonunda bizim ihtiyacımız 600 milyon kw saat olacak. Ne yapacaksanız yapın. Kablo yapacaksınız. Güneşten kullanacaksınız. Rüzgardan yapacaksınız. Gaz ile yapacaksınız. Akaryakıttan yapacaksınız. Ne yaparsanız yapın. Mukayesisini yaparak en karlı hangisi ise onu yapın. Mesele bu kadar basittir.

İsmet Akim DETAY TV'de Taner Ulutaş'ın sorularını yanıtladı.

KIB-TEK’İN SATIŞ PROTOKOLÜ İPTAL EDİLMELİDİR

Kıb-Tek özelleştirilir. Gidişat öyledir ve özelleştirilir. Ortada bir protokol varsa o protokol iptal edilmeli. Ve o protokol iptal edilmemişse ve halen yürürlüktedir. Sonay Âdem’in elektrik kurumunun satışı ile ilgili deşifre ettiği protokolden bahsederim. Elektrik kurumu adım adım özelleştirmeye gidiyor. Özelleştirmede halkın ve sendikanın direnişi karşısında kısmen engellenme  olsa da sonuçta anlaşmalı alımlar var ve bu AKSA’ya doğru kayacak ve günün sonunda da AKSA tek üretici firma kalacak. Özelleşeceği yönünde iddialıyım.

CTP’NİN MANİFESTOSU ÖZERKLEŞECEK DERKEN SATIŞ YAPILDI

 Bizim Partinin manifestosunda özerkleşecek diye 2013’de bir sunum yaptık vatandaşa. Ama daha sonra satılması için gittik ve satılsın diye anlaşma yapık. Bu sağlıklı bir duruş değil. Ve biz hala daha o protokolü ellemedik. Ben beklerim biri çıksın ve İsmet Akim yalan söyler desin ve belgelerle konuşsun. Koysunlar belgeleri ve izah etsinler. Protokol 2014 Aralık ayında imzalanmıştır.  Protokol hemen satılması için yapıldı. Başaramazsak satılsın denildi. Biz yönetmeyi başardık. Ama hala daha o satılsın protokolü orada durur. Ben Özerkleştirmenin sonuna kadar arkasındayım. Ben oradayken yasasını da yaptım. Yönetimin kimlerden oluşacağını belirledim. Siyaset elini ayağını çekecek. Gruplar kaynakları birilerine peşkeş çekmeden vazgeçecekler. Özelleştirilmesi için Elektrik kurumunu yakıt alamayacak duruma getirdiler.

Elektrik kurumunu profesyonel insanların eline terk edecekler. Herkes orada mutlu olacak ama yasa da değişmedi. Elektrik kurumu ne desek özelleşecek. Biz her iyiye gidişimizde engel gördük. Kavga gördük. Hakaret gördük. Aşağılanma gördük. Ama biz yılmadan elektrik kurumunu bugünkü durumuna getirdik.’’

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler