• BIST 97.955
 • Altın 219,124
 • Dolar 5,3310
 • Euro 6,0607
 • Lefkoşa 11 °C
 • Mağusa 11 °C
 • Girne 12 °C
 • Güzelyurt 10 °C
 • İskele 11 °C
 • İstanbul 6 °C
 • Ankara 2 °C

Akıncı: "Bu gibi dönemlerde gammazlama çok olur"

Cumhurbaşkanı Akıncı: "Bu göreve, 42 yıldır tekrarlanan ve çözüm üretmeyen tavırları yinelemek için gelmedim. Kıbrıs Türk halkından darbenin karşısında, demokrasinin yanında olmak dışında bir davranış beklenemez"
Akıncı: "Bu gibi dönemlerde gammazlama çok olur"

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, 56. Mehmetçik Üzüm Festivali’nin açılışında halka hitap etti. Akıncı, burada Türkiye’deki darbe girişimi ve Kıbrıs sorununa çözüm arayışları ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

“Kıbrıs Türk halkından darbenin karşısında, demokrasinin yanında olmak dışında bir davranış beklenemez”

“Bu gibi dönemlerde gammazlama çok olur. Bazı kişilerin kişisel ve siyasi hırsları yüzünden, bu gibi ortamları ganimet sayarak birtakım kişileri gammazlamaları, iftiraları söz konusu olabilir. Bunun panzehiri demokrasiye ve hukuk kurallarına sıkı sıkıya bağlı kalmaktır”

Doğal gaz konusu yeni gerginliklere değil, işbirliğine neden olmalı. Bizim başından beri öngördüğümüz anlayış budur.

Hem güneyden hem kuzeyden iki bölgeli, iki toplumlu federal çözümü istemeyen ve ‘asla olamaz’ diyen sesler yükselmeye başladı. Asla diye başlanırsa, uzlaşma olmaz. Çok katı tutumlarla, ‘kesinlikle bu olmaz’ davranışıyla 42 yıldır tekrarlananı bir daha tekrar edersiniz.

Biz bu göreve, 42 yıldır tekrarlanan ve çözüm üretmeyen tavırları yinelemek için gelmedik. Biz, iki tarafın da kabul edebileceği özgürlük, eşitlik ve güvenlik içinde yaşayacakları yeni bir yapıyı oluşturmak için göreve geldik.

Cumhurbaşkanı Akıncı, Türkiye’de yaşanan darbe girişimi, doğal gaz araştırmaları ve çözüm süreci ile ilgili açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Akıncı, müzakere sürecine zarar verecek en ufak davranışlardan kaçınılması gerektiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Akıncı, Doğu Akdeniz’deki enerji kaynaklarının çatışmaya neden olmak yerine bölgesel anlamda yeni işbirliği zeminleri oluşturmasına değinerek “Bu zenginliklerden bütün bölge hep birlikte yararlanalım” dedi.

 Cumhurbaşkanı Akıncı, Türkiye’deki 15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili olarak Kıbrıs Türk Halkı’nın ilk andan itibaren demokrasiden yana ve darbeye karşı tavır aldığını anımsattı.

“Kıbrıs Türk Halkı ilk andan itibaren, demokrasiden ve demokratik laik, sosyal hukuk devletinden yana ve darbe girişimine karşı tavır aldı. Bunu ilk andan seslendirdi” şeklinde konuşan Cumhurbaşkanı Akıncı, “Kıbrıs Türk halkından başka bir davranış biçimi zaten beklenemezdi. Çünkü Kıbrıs Türk Halkı, Atatürk ilkelerine sıkı sıkıya bağlı, demokrasi ve laikliği hiçbir zorlamaya maruz kalmadan içselleştirmiş bir halktır. Kıbrıs Türk Halkı, demokratik, laik, sosyal hukuk devletinin gereklerine bağlıdır” dedi.

Darbe sonrası yaşananların KKTC’ye de uzanacağı yönündeki söylemleri anımsatan Cumhurbaşkanı Akıncı, “Darbeye ilk anda karşı çıkan Kıbrıs Türk halkı olarak bir şeyi daha seslendirmek bize düşer” diyerek şöyle devam etti:

İFTİRA VE GAMMAZLAMA SÖZ KONUSU OLABİLİR

“Bu gibi dönemlerde gammazlama çok olur. Kişisel ve siyasi hırslar yüzünden, bu gibi dönemleri fırsatı bilen bir takım kişilerin ortamı ganimet sayarak birbirlerini gammazlamaları, iftiraları söz konusu olabilir. Bu gibi dönemlerde kurunun yanında yaşın yanması da söz konusu olabilir. Bunun da panzehiri demokrasiye ve hukuk kurallarına sıkı sıkıya bağlı kalmaktır”.

Cumhurbaşkanı Akıncı, Mehmetçik Üzüm Festivali’nin 56’ncısında halka hitabında Türkiye’deki darbe girişimi ve Kıbrıs sorununa çözüm arayışları ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

 “2016 yılının çözüm yılı olması için var gücümüzle çalışacağımızı ilk günden ifade ettim” diyen Cumhurbaşkanı Akıncı, “çözüm 2017’ye sarkmamalı derken ortada objektif nedenler var” diyerek 2017’de göreve yeni bir BM Genel Sekreteri’nin başlayacağını, ABD’de yeni bir yönetimin işbaşına geleceğini, güney Kıbrıs’ta ise seçim atmosferine girileceğini yineledi. Cumhurbaşkanı Akıncı, 2017’de doğal gaz araştırmalarının yeni safhalarının gündeme gelecek olmasına da dikkati çekti.

KAYNAKLAR, ÇATIŞMAYA DEĞİL İŞBİRLİĞİNE VESİLE OLMALI

Müzakere sürecine zarar verecek en ufak davranışlardan kaçınılması gerektiğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Akıncı, Doğu Akdeniz’deki enerji kaynaklarının çatışmaya değil bölgesel anlamda yeni işbirliklerine zemin oluşturmasının önemine değinerek “Bu zenginliklerden bütün bölge hep birlikte yararlanalım” dedi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, “Doğal gaz araştırmaları konusunda yeni gerginliklere yol açılmaması için Rum tarafının müzakereler başlarken, en başta ortaya koyduğumuz anlayışa değer vererek hareket etmesi gerekir” dedi.

YÜKSELMEYE BAŞLAYAN SESLER

Her iki tarafta da en iyi ve en mantıklı, en makul çözüm hazırlanıp önlerine konsa da hayır diyecek bazı çevrelerin çevrelerin bulunduğunu, bulunmaya da devam edeceğini belirten Cumhurbaşkanı Akıncı, “Bunların sesleri yavaş yavaş yükselmeye başladı. Biz çözüm için var gücümüzle çalışırken bunların sesleri de yükselmeye başladı” dedi.

GÖREVE, 42 YILDIR TEKRARLANANLARI YİNELEMEK İÇİN GELMEDİM

Hem güneyden hem kuzeyden iki bölgeli, iki toplumlu federal çözümü istemeyen ve ‘asla olamaz’ diyen seslerin yükselmeye başladığını belirten Cumhurbaşkanı Akıncı, konuşmasına şöyle devam etti:

“Asla diye başlanırsa, uzlaşma olmaz. Uzlaşma her iki tarafın da yararına mutabakat arayışıyla olur. Çok katı tutumlarla, ‘kesinlikle bu olmaz’ davranışıyla 42 yıldır tekrarlananı bir daha tekrar edersiniz. Biz bu göreve 42 yıldır çözüm üretmeyen tavırları yinelemek için gelmedik. Biz, iki tarafın da kabul edebileceği özgürlük, eşitlik ve güvenlik içinde yaşayacakları yeni bir yapıyı oluşturmak için göreve geldik”.

 ZAMANA OYNANMAMALI

“Önümüzdeki ayalarda halkımız uyanık olmalı. Çok şeyler söylenecek” diyen Cumhurbaşkanı Akıncı, “Akıl ve mantık yolunda yeni bir geleceğe yol açmak, uluslararası hukukun parçası olmak, gelecek kuşakları belirsizlikten kurtarmak için var gücümüzle uğraşacağız” dedi.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler