• BIST 107.950
 • Altın 173,641
 • Dolar 4,0737
 • Euro 4,9583
 • Lefkoşa 26 °C
 • Mağusa 27 °C
 • Girne 26 °C
 • Güzelyurt 22 °C
 • İskele 27 °C
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 16 °C

Akıncı: "Kıbrıs sorunu artık doyum noktasına geldi"

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, her şeyin bir doyum noktası olduğunu ve Kıbrıs sorununun da bu doyum noktasına çoktan geldiğini belirtti.
Akıncı: "Kıbrıs sorunu artık doyum noktasına geldi"

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, her şeyin bir doyum noktası olduğunu ve Kıbrıs sorununun da bu doyum noktasına çoktan geldiğini belirtti.

Akıncı, “2016 artık doyumun taşma noktasıdır. Müzakerelerin birinci yılı dolayısıyla ilk defa zaman dilimi belirten bir ortak açıklamaya iki lider olarak imza koyduk. Bunun başka örneği yok. 2016 yılını çözüm hedefi olarak koyduk ve bunun için taahhütte bulunduk” dedi.

2016’nın gerçekten önemli bir yıl olduğuna dikkat çeken Akıncı, geçmişte de önemli ve kritik dönemlerden geçildiğini, gelecekte de benzeri gelişmelerin olabileceğini söyledi.

Akıncı şöyle devam etti:

“HERŞEYİN BİR DOYUM NOKTASI VAR”

“Her şeyin bir doyum noktası var. Kıbrıs sorunu çoktan o doyum noktasına geldi. 2016 artık doyumun taşma noktasıdır diye düşünüyorum. Bundan ötesi, ne olabilir diye düşündüğümde, havanda su dövmek olur.2017’ye sarkarsa, biz hala daha müzakere edelim noktasında devam edersek, 2018’de Rum tarafında başkanlık seçimleri gündeme gelecek. Bir süre sonra Güney Kıbrıs’ı onun heyecanı saracak. Bu defa 2018 de olmadı, 2019’a kalsın diye diye bu iş incir ipi gibi uzayacak.

O nedenle önümüzdeki 7 ayın ne kadar önemli olduğunu tüm tarafların kavraması gerektiğine inanıyorum ve kavradığını düşünüyorum. Çünkü ilk defa zaman dilimi belirten bir ortak açıklamaya iki lider olarak imza koyduk. Bunun başka örneği yok. 2016 yılını çözüm hedefi olarak koyduk ve bunun için taahhütte bulunduk. Bu Pazar günü güneyde seçimler var. Bu seçimlerden sonra Haziran, Temmuz daha yoğun bir şekilde bir çözümü getirebilmek için var gücümüzle çalışacağız. Çözümün çerçevesi bellidir. 2014 Şubat ayında bu teyit edilmiştir.

Zaten yıllardan beri bilinen, iki kesimli, iki toplumlu iki kurucu devletin siyasi eşitliğine dayalı bir çözüm modelidir arzu edilen. Ve tarafların mutabık kalabileceği, mantıklı, makul olan ve mümkün olan çözüm budur. Herkesin kendine göre hayalleri olabilir. Bizim yürüttüğümüz bu çerçeveyi gerek burada, gerekse de güneyde benimsemeyenler var. Onlar kendi benimsedikleri ölçüler içerisinde seslendirmekte elbette ki özgürdürler. Ama mümkün olan, makul olan ve bugüne kadar resmen taahhüt edilen çerçeve budur. Gerek Kıbrıs Türk halkının, gerekse de Kıbrıs Rum halkının müzakerecileri olarak biz o çerçevenin içinde kalmak durumundayız.”

“EŞİTLİK, ÖZGÜRLÜK VE GÜVENLİĞİ TEMİN EDECEK BİR ÇÖZÜM”

Cumhurbaşkanı Akıncı KAMU-SEN heyetini kabulünde yaptığı konuşmada, bütün çabasının, Kıbrıs Türk halkının eşitliğini, özgürlüğünü ve güvenliğini temin edecek, diğer tarafı da bu duygularla yaşatabilecek bir formül bulmak olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Benim halkımın seçtiği lider olarak temel görevim, kendi halkımın kaygılarını ön planda tutmaktır. Ama bunu ön planda tutarken, ortak olarak bu topraklarda, bir cumhuriyette beraber yaşayacağımız bu adanın acılarını paylaştığımız, ama bundan sonra nimetlerini paylaşacağımız toplumun bazı hassasiyetlerini de dikkate almam gerekir” dedi.

Akıncı, adil ve yaşayabilir bir çözüm isteniyorsa bunun yapılması gerektiğine vurgu yaparak, bulunacak çözümün herhangi bir taraf için adil olmaması halinde, bunun sürdürülebilir olamayacağının altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı konuşmasına şöyle devam etti:

“HALKIMA GÜVENİYORUM”

“İstisnasız herkesi memnun etmek elbette mümkün değildir. Makul sayıda insanımız bulunacak çözüme inanmalı. Bunun yaşayabilir olduğunu düşünmeli. Bunu adil olduğunu görmeli. ‘Ben bu çözümde eşit olarak yer alacağım. Güvenlik içerisinde yaşayacağım. Haklarım gözetilmektedir’ diyebilmeli.

Bunun en belirgin noktası referandum olacak. Benim görevim, mümkün olan en kısa sürede ve temenni ederim ki bu yıl çıkmadan o noktaya gelebilirsek, bunların bütün detaylarını sizlere anlatabilelim. Bunun yüzde yüz garantisi yoktur. Bu bir hedeftir ve bunun için de çalışmak benim görevimdir. Sabırla bu önümüzdeki 7 ayı, tahriklere kapılmadan, ki bu tahrikler de iki taraflı geliyor. Rum tarafında belli çevrelerden söylediğim her söze bir tepki geliyor.

Kendi içimizde de zaman zaman benim bu konuyu yönetiş biçimini beğenmeyen yaklaşımlar görüyorum. Bunları sabırla karşılıyorum. Sonuçta ben halkıma güveniyorum. Halkımın desteğinin azalmadığını, artarak devam ettiğini gözlemliyorum. Çünkü halkıma verdiğim sözleri, yerine getirmeye çalışıyorum.

Ama günün sonunda güzel olan nedir? Bu kararı önce iki lider görecek ama kararı halk verecek. Yani bizim bir imza atmamızla bitmeyecek. Bunu düşünüp, isteyenler de var. Bu çözümde yaşayacak olan iki halktır. Dolayısıyla onların buna onay vermesi şarttır. 1960’ta bu yapılmadı ve o nedenle çok eleştiriler yapıldı yıllarca. Kıbrıs Türk halkının uluslararası hukuk içinde ve en iyi normlarla demokratik bir çerçevede, yaşayabileceği bir formülü bulmaya çalışıyoruz.”

KAMU-SEN’DEN AKINCI’YA TAM DESTEK

Özkardaş kabuldeki konuşmasında, Cumhurbaşkanlığının halka açık olduğuna dikkat çekerek “Bir telefonla, sizlerle istediğimiz zaman görüşebiliyoruz” dedi.

Özkardaş ayrıca, Akıncı’nın çok iyi bir şekilde sürdürdüğü çözüm sürecine Kamu-Sen olarak tam destek verdiklerini yineledi.

Akıncı’nın, Kıbrıs konusunda da sivil toplum örgütlerini bilgilendirdiğini vurgulayan Mehmet Özkardaş, Kamu-Sen’in de Kıbrıs sorununu yakından takip ettiğini belirtti.

Sendikanın 41’inci kuruluş yıl dönümü nedeniyle gerçekleştirdikleri etkinlerden söz eden Özkardaş, “Toplumsal sorumluluk gereği olanları yaptık. Bu vesileyle de sizleri, bu ülkenin liderini ziyaret edip, hem ülke sorunlarıyla ilgili hem de Kıbrıs konusuyla ilgili görüşlerimizi sizlerle paylaşmak istedik” diye konuştu.

“MÜZAKERE SÜRECİNE DESTEĞİMİZ TAM”

Kıbrıs sorununa çözüm bulmak amacıyla sürdürülen müzakerelere de tam destek verdiklerini belirten Mehmet Özkardaş, “güneyde yapılacak seçimlerden sonra daha kapsamlı ve sonuç almaya yönelik olacağına inandığımız görüşmeler öncesi, iki toplumun yakınlaşmasına ve güven sarsacak, güneydeki bası kesimlerin Kıbrıslı Türklere saldırgan ve taciz edici tutumları endişe vericidir” dedi.

Özkardaş, bu gibi güven sarsıcı saldırgan davranışların nerden gelirse gelsin asla müsamaha edilmemesi gerektiğini belirterek, Rum çevrelerinin ve Rum liderin bu konudaki toleranslı tutumunu manidar bulduklarını söyledi.

“İÇ SORUNLAR HALKIN MORALİNİ BOZUYOR”

“Ülkede yaşadığımız sorunlar halkımızın moralini de bozan, halkımız arasında siyasete güveni giderek azaltan, işsizliğin büyük boyutlara ulaştığı, son birkaç yılda yaklaşık 5 bin iş yerinin kapanması, iş kazası denilen ve aslında çok basit önlemler alınmadığı için iş cinayetleri yaşandı. Kayıt dışı ekonominin ve vergi kaçakçılığını yıllık 500 milyon dolarlık bir meblağa ulaşması, mahkemelerimizden yüz binleri açan dava dosyalarının bulunması, hukuk sistemimizin bu yönde zamanında tecelli etmemesi gibi sorunlar gerçekten halkımız arasında bir bezginliğe, moral bozukluğuna, artık hoş görüsüzlüğün başlamasına, ekonomik sıkıntılara, boşanmaların artmasına neden olmaktadır. Bunları daha da çoğaltabiliriz. Bu yaşanan sorunlar sendikamızı fazlasıyla üzmektedir.”

Cumhurbaşkanı Akıncı, Kamu-Sen’in 41’inci yılını kutlayarak Özkardaş’a, kendisine ve çalışmalarına belirttiği destek ve duyduğunu açık şekilde ifade ettiği güvenden dolayı teşekkür etti.

Kamu-Sen’in eskiden beri dengeli görüşleriyle topluma hizmet veren ve topluma yönelik mesajları olan bir sendika olarak dikkat çektiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Akıncı, “Kıbrıs sorununda yürüttüğümüz çalışmalara bilerek, gözü kapalı olmayan bir destek veriyorsunuz. Zaten benim talebim ve beklentim de o değildir. Önümüzdeki süreçte de, daha önce de yaptığımız gibi sendikalarımızla bir araya gelip görüşlerimizi paylaşıp, sizlerin görüşlerini dinleyeceğiz” dedi.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Detay Kıbrıs | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 392 444 79 79 Faks : +90 392 227351