• BIST 107.015
 • Altın 172,213
 • Dolar 4,0658
 • Euro 4,9307
 • Lefkoşa 22 °C
 • Mağusa 22 °C
 • Girne 21 °C
 • Güzelyurt 19 °C
 • İskele 22 °C
 • İstanbul 20 °C
 • Ankara 17 °C

Akıncı: “Müzakerelerde karşılıklı suçlamalarla zaman geçiren değil, sorumlu yeni bir anlayış var”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “liderler olarak elbette kendi toplumumuzun meşru hak ve çıkarlarını gözetmek, ama aynı zamanda diğer toplumun hassasiyetlerini de görmezden gelmemek gibi bir sorumluluğumuz var. Bu yeni bir anlayıştır” dedi.
Akıncı: “Müzakerelerde karşılıklı suçlamalarla zaman geçiren değil, sorumlu yeni bir anlayış var”

Cumhurbaşkanı Akıncı: “Müzakerelerde karşılıklı suçlamalarla zaman geçiren değil, sorumlu yeni bir anlayış var”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “liderler olarak elbette kendi toplumumuzun meşru hak ve çıkarlarını gözetmek, ama aynı zamanda diğer toplumun hassasiyetlerini de görmezden gelmemek gibi bir sorumluluğumuz var. Bu yeni bir anlayıştır” dedi.

 

“2016 sonuna kadar iki toplumlu, iki kurucu devletin siyasi eşitliğine dayalı, federal bir çözüm hedefiyle çalışmalarımızı sürdürmekteyiz” diyen Cumhurbaşkanı Akıncı, şöyle devam etti:

 

“Eğer başarılı olur ve yarım yüzyıldır çözümsüz kalan bu soruna, karşılığı kabul edilebilir bir çözüm bulabilirsek bunun olumlu yansımalarının Kıbrıs ile sınırlı kalmayacağının da farkındayız”.

 

KKTC Cumhurbaşkanlığı görevine seçilmesinin hemen ardından 15 Mayıs 2015’te başladıkları müzakereleri tam 1 yıldır Nikos Anastasiadis ile yürüttüğünü belirten Mustafa Akıncı şöyle konuştu:

 

 “Geçmişte olanlar farklıydı. Tarafların çok iyi bilinen pozisyonlarını bıkmadan usanmadan tekrarı ve karşılıklı suçlama ile zaman geçirilmesiydi. Şimdi karşılıklı suçlama yerine, karşılıklı anlamaya çalışıyoruz. Anlayabildiğimiz oranda ancak sorunlara yeni bakış açısı oluşturulabilir ve çözümler üretebiliriz.

 

Bu anlayışla önümüzdeki ayları en verimli biçimde geçirmek ve ada halklarının hak ettiği yeni bir geleceği inşa etmek en büyük dileğimizdir. Bunu başarabildiğimiz takdirde bölgemize ve dünyamıza güzel bir örnek sunmuş olacağız.”

 

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, İstanbul’da düzenlenen “Global Liderlik Forumu”nda konuştu.

cb_akinci_bahcesehir_3.jpg

Forumun ana teması olan “Küresel Kalkınma ve Kutuplaşma: Çağdaş Yenilenme Arayışı”nın içinde bulunduğumuz durumun kısa bir  özeti olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Akıncı, bir yanda kalkınmış müreffeh ülkeler, zengin coğrafyalar varken diğer yanda çatışma ve yoksulluğun yarattığı ağır koşullarla boğuşan ülkelerin bulunduğuna dikkat çekti. Tüm insanlığın kendini sorgulamasının önemine vurgu yapan Cumhurbaşkanı Akıncı, Bertolt Brecht’in de dediği gibi kurtuluşun tek başına olamayacağı ve hep birlikte hareket edilmesinin gerekli olduğunu söyledi.

 

Bahçeşehir Üniversitesi Hükümet Liderlik Okulu ve Amerikan Araştırmaları Merkezi tarafından düzenlenen forumda, Barış ve daha adil bir düzen yaratılması gerektiğini anlatan Akıncı, Ortadoğu coğrafyasının yanı başında, Doğu Akdeniz'de bir ada olan Kıbrıs'ta da kalıcı barış ve adil çözüm için yıllardır süren uğraşlar olduğunu kaydetti.

 

12 yıl önce Annan Planı sürecinde çözüme çok yaklaşıldığını anımsatan Cumhurbaşkanı Akıncı, KKTC Cumhurbaşkanlığı görevine seçilmesinin hemen ardından 15 Mayıs 2015’te başladıkları müzakereleri tam 1 yıldır Nikos Anastasiadis ile yürüttüğünü belirterek, şunları kaydetti:

 

“2016 sonuna kadar iki toplumlu, iki kurucu devletin siyasi eşitliğine dayalı, federal bir çözüm hedefiyle çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Bir yandan kapsamlı çözümün ana unsurlarını oluşturan başlıklar üzerinde ilerleme sağlarken, diğer yandan da iki toplumu birbirine yakınlaştıracak, aralarındaki güven duygusunu artıracak önlemler üzerinde de çalışmaktayız.

 

Eğer başarılı olur ve yarım yüzyıldır çözümsüz kalan bu soruna, karşılığı kabul edilebilir bir çözüm bulabilirsek bunun olumlu yansımalarının Kıbrıs ile sınırlı kalmayacağının da farkındayız.

 

Adamızın etrafı kan ve gözyaşıyla dolu. Özgürlüğe, güvenliğe ve daha iyi bir yaşama ulaşmak için kaçmak zorunda kalan komşu halkların çocukları, genci, yaşlısı, adını, erkeği Akdeniz’de boğularak can veriyor. Böyle bir coğrafyada Kıbrıs sorununa bulunacak çözüm, bölge barışı için de önemli bir örnek olacaktır. Aynı dinden olan insanların birbirlerini boğazladığı bir dönemde, farklı dinlerden toplumların aynı federal devlet çatısı altında bir araya gelebilmeleri önemli bir mesaj oluşturacaktır.”

 

Kıbrıs'ta bir çözümün, Doğu Akdeniz'deki enerji kaynakları temelinde yaşanan gerginlikler ve çatışma olasılıklarının yerini işbirliğine ve ortak yarara bırakması anlamına da geleceğine dikkati çeken Cumhurbaşkanı Akıncı, sözlerine şöyle devam etti: “Doğu Akdeniz’deki doğalgazın en pratik, en hızlı, en ucuz yol olarak Kıbrıs ve Türkiye üzerinden Avrupa'ya ulaşmasının yolu açılmış olacaktır”.

 

Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıs’ta bir çözümün Türkiye’den adaya akmaya başlamış bulunan suyun, gelecekte tüm ada insanlarının yararlanmasına imkan sunacağını, Türk-Yunan ilişiklerinin gelişmesine ve Türkiye’nin AB’ye daha da yakınlaşmasına yol açacağını kaydetti. Bu çerçevede gerek Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumlar, gerekse Türk ve Yunanlılar birbirlerini geçmişin kalıpları içinde “ezeli ve ebedi düşman” olarak görmek yerine, barışı ve refahı paylaşacak “geleceğin ortakları” olarak görmeye başladıklarını belirten Akıncı, büyük resme odaklanarak, barış ve çözümün getireceği ortak yararların farkına varılması gerektiğini söyledi.

 

Cumhurbaşkanı Akıncı konuşmasının son kısmında sözlerine şöyle devam etti: “Masada varılacak sonuç ne olursa olsun, nihayetinde, Kıbrıs’ta iki halkın referandumda onaylamasıyla ancak yaşama geçebilecektir. Bu anlamda bu büyük çabamız “iki hayır” ya da tek “Evet”le sonuçsuz kalacağı ortadadır. Bize “iki Evet” gerekiyor. Bu anlamda yürüttüğümüz çalışma sadece Rumların 12 yıl önceki %75 oranındaki “hayır” oyunu “evet”e dönüştürme eksersizi değildir. Bunun yanında Kıbrıslı Türklerin %65 oranındaki “Evet” oylarının muhafazası da önemlidir. Bu nedenle, liderler olarak elbette kendi toplumumuzun meşru hak ve çıkarlarını gözetmek, ama aynı zamanda diğer toplumun hassasiyetlerini de görmezden gelmemek gibi bir sorumluluklar karşı karşıyayız.

 

Bu yeni anlayıştır. Geçmişte olanlar farklıydı. Tarafların çok iyi bilinen pozisyonlarını bıkmadan usanmadan tekrarı ve karşılıklı suçlama ile zaman geçirilmesiydi. Şimdi karşılıklı suçlama yerine, karşılıklı anlamaya çalışıyoruz. Anlayabildiğimiz oranda ancak sorunlara yeni bakış açısı oluşturulabilir ve çözümler üretebiliriz.

 

Bu anlayışla önümüzdeki ayları en verimli biçimde geçirmek ve ada halklarının hak ettiği yeni bir geleceği inşa etmek en büyük dileğimizdir. Bunu başarabildiğimiz takdirde bölgemize ve dünyamıza güzel bir örnek sunmuş olacağız.” 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Detay Kıbrıs | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 392 444 79 79 Faks : +90 392 227351