• BIST 98.455
 • Altın 219,773
 • Dolar 5,3279
 • Euro 6,0542
 • Lefkoşa 9 °C
 • Mağusa 8 °C
 • Girne 8 °C
 • Güzelyurt 7 °C
 • İskele 8 °C
 • İstanbul 9 °C
 • Ankara 1 °C

Anayasa Mahkemesi de Reddetti!

Anayasa Mahkemesi de Reddetti!
Anayasa Mahkemesi de Reddetti!

Anayasa Mahkemesi, Gençlik ve Koordinasyon Ofisi’nin kurulması ile ilgili yasa ve ek protokol konusundaki kararını açıkladı.

Karar, Yüksek Mahkeme Başkanı Narin Ferdi Şefik tarafından okundu.

Kararda, Anayasa Mahkemesi, Gençlik ve Koordinasyon Ofisi’nin kurulmasıyla ilgili anlaşmanın yurtlar konusundaki 3. maddesinin1. fıkrasının G. bendini, Anayasa'nın 90. maddesinin 4. fıkrasına göre aykırı buldu. Diğer maddelerde ise Anayasa'ya aykırılık bulunmadı.

6 BAŞLIK ALTINDA İNCELENDİ

Anayasa Mahkemesi, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın 6 soruyla görüş istediği Onay Yasasını 6 başlık altında inceledi.

Anayasa Mahkemesi, Cumhurbaşkanının uluslararası anlaşmaları onaydan önce, görüş için Anayasa Mahkemesi’ne gönderme yetkisini de onayladı.

Mahkeme, egemenlik ve yetki devri yönündeki iddiaları ise temelsiz bularak, Anayasa’da bu yönde aykırılık bulmadı.

Mahkeme kararının ardından, Cumhurbaşkanının söz konusu yasa ve protokolü Meclise geri göndermesi bekleniyor.

Mahkemede, Toplumcu Demokrasi Partisi Milletvekili Zeki Çeler ve Reddediyoruz Platformu üyeleri de hazır bulundu.

ÇELER

Kararın okunması ardından basına açıklamalarda bulunan Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Milletvekili Zeki Çeler, ülkenin bir hukuk devleti olduğunu, kendilerinin de Gençlik ve Spor Bakanlığı Yurt Dışı Koordinasyon Ofisi’nin anlaşmasının içeriğiyle ilgili hem hukuksal, hem de siyasal olarak yanlışları olduğu ve usulüyle yürürlüğe girmediği gerekçesiyle bir mücadele başlattıklarını anımsattı.

Anayasa Mahkemesi’nin Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın isteği doğrultusunda bugün görüşlerini açıkladığına dikkat çekerek, “kararla, Gençlik ve Spor Bakanlığı Yurt Dışı Koordinasyon Ofisi’nin Anlaşmasının içeriğine de değinebileceğinin, özellikle Meclise gelen Başsavcı yardımcısı hukukçuların ve meclis tarafından görevlendirilen avukatın yaptığı savunmadaki gibi, ‘Cumhurbaşkanı onaylamak zorundadır’ veya ‘Mecliste onaylandıktan sonra uluslararası anlaşmalar kesinlikle Anayasa mahkemesine götürülemez’ tezi bugünden itibaren sona ermiştir” dedi.

MAHKEMEDEN ÇIKAN KARAR KAZANIM

Bugünden itibaren 146. madde altında Cumhurbaşkanının, imzasını sunmadan ve bunu resmi gazetede yayımlamadan önce Anayasa Mahkemesi’nden görüş alma ve yapılan anlaşmaların içeriğiyle ilgili görüş alma hakkına sahip olduğunu ifade eden Çeler, mahkemeden çıkan kararla bunun birinci kazanımları olduğunu vurguladı.

Çeler, Anayasa Mahkemesi’nin bugün anlaşmanın içeriğinde bulunan, Yurtlar İdaresi ile ilgili olan 2012’deki anlaşmanın, usulüne uygun yürürlüğe girmediği ve 3/1 G maddesinin bu anlaşma içerisinde usulsüz bir pozisyonda olduğu görüşünü sunduğunu kaydetti.

Meclisin bunu değiştiremeyeceğini, çünkü meclisin uluslararası anlaşmaları değiştiremeyeceğinin, Meclis iç tüzüğünde belirtildiğine dikkat çeken Çeler, Anayasa’nın 90. maddesinde de bunun belirtildiğini kaydetti.

MECLİSİN MADDEYİ TEK BAŞINA ÇIKARMASI MÜMKÜN DEĞİL

Çeler, bu madde yüzünden bu anlaşmanın Cumhurbaşkanı tarafından büyük ihtimalle Meclis’e geri gönderileceğini, bu maddeyi de Meclisin tek başına çıkarmasının mümkün olmadığını belirterek, bunun ancak yeni bir anlaşmayla mümkün olabileceğini, yani Türkiye’yle yeni bir anlaşma yapılması gerekeceğini söyledi.

Kendilerinin iddia ettiği diğer noktalarda ise, Anayasa Mahkemesi’nin hukuksal olarak, süreç içerisinde bunun siyasi irade olduğunu, halkın siyasi iradesinin ise Meclise yansıdığını söylediğini vurgulayan Çeler, Mahkeme’nin varsayım olarak gelecekte yaşanabileceklerle ilgili yorum yapmaktan kaçındığını dile getirdi.

Anlaşma yapılan ülkenin siyasi pozisyonun ve kendi iç protokollerinin,  KKTC’de uygulanmasının mümkün olmadığını, bunun ülkede sağlanmasını reddettiklerini, reddetmeye de devam edeceklerini vurgulayan Zeki Çeler, “Anlaşma yürürlükte değildir. Hükümetin önümüzdeki günlerde ne tür bir tavır izleyeceğini göreceğiz” dedi.

“MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ…BİZ KENDİ KENDİMİZİ YÖNETEN, KENDİ KENDİMİZİ İDARE EDEN BİR YÖNETİM İSTİYORUZ”

Çeler, toplumun, özellikle gençlerin kendi idare ve yöneticileri haricinde yönetilmeyi kabul etmediğini ifade ederek, şöyle devam etti:

“Kıbrıs Türk gençliği ve toplumu olarak büyük bir kazanım elde ettik. Bu bir kayıp değildir. Bu tarihten itibaren Kıbrıs Türk insanı, kendinin uygun bulmadığı anlaşmaları, yasaları sokakta reddetmeyi ve bunun sonucunda da aslında bir şeyleri kazanabilmenin kendi  ellerinde olduğunu anlamıştır.

Biz mücadeleye devam edeceğiz, biz kendi kendimizi yöneten, kendi kendimizi idare eden bir yönetim istiyoruz.

Bu Türkiye karşıtlığı değildir. Bu sadece şu anki siyasi iradeyi göz önünde bulundurarak kendi sosyo kültürel yapımızın var olduğumuz şekilde devam etmesi niteliğindedir.”

 

Anayasa Mahkemesi de Reddetti.

Anayasa Mahkemesi, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükümeti arasında Gençlik ve Spor Bakanlığı Yurtdışı Koordinasyon Ofisinin kurulması ve faaliyetlerine ilişkin anlaşmanın onaylanmasının uygun bulunmasına ilişkin (Onay) yasasının ANAYASA'ya aykırı olduğunu açıkladı.

Mahkeme yasanın 1 maddesini Anayasa'ya aykırı buldu.

Cumhurbaşkanı iade edebilecek

Cumhurbaşkanı'nın isteği ile Anaysa Mahkemesine giden Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükümeti arasında Gençlik ve Spor Bakanlığı Yurtdışı Koordinasyon Ofisinin kurulması ve faaliyetlerine ilişkin anlaşması mahkemenin uygun bulmadığı madde nedeni ile Meclise geri iade edilebilecek.

VIDEOYU IZLE

Süreç nasıl işleyecek

ürkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükümeti arasında Gençlik ve Spor Bakanlığı Yurtdışı Koordinasyon Ofisinin kurulması ve faaliyetlerine ilişkin anlaşma yeniden KKTC ve T.C. meclislerinde değişiklik nedeni ile gündeme gelecek.

sonuc.png

Mahkeme kararı sonrası #Reddediyoruz aktivistleri karara seviniyor.

CTP Genel Sekreteri Tufan Erhurman Anayasa Mahkemesinin kararını yorumladı;

Anayasa Mahkemesi koordinasyon ofisi ile ilgili kararını okudu. Karar metni henüz elimize geçmedi. Ama karardaki iki nokta son derece sevindirici:

 

1. Anayasa Mahkemesi son derece doğru bir biçimde Cumhurbaşkanı'nın bu konuda görüşünü sorabileceğini ve Mahkeme'nin de görüş verebileceğini söyledi. Böylece, Anayasa Mahkemesi uluslararası antlaşmalar konusunda görüş veremez tezi çürümüş oldu.

 

2. Mahkeme, uluslararası antlaşma metnindeki 3/1/g maddesini Anayasa'ya aykırı buldu.
Bu durumda Sayın Cumhurbaşkanı bu anlaşmayı imzalamayacak ve Meclis'e geri gönderecek.
Bu şartlar altında Hükümetin yapması gereken, bir an önce Türkiye Cumhuriyeti ile ek sözleşme yapmak için girişimde bulunmaktır.

 

 

VIDEOYU IZLE

 

 

***

Bence doğru olan, bu girişim yapıldığında, sadece Anayasa Mahkemesi'nin Anayasaya aykırı olduğunu söylediği 3/1/g maddesinin değil, halkımızın hassasiyet belirttiği diğer maddelerin de değiştirilmesinin gündeme getirilmesidir.
Anayasa Mahkememiz bir kez daha yüzümüzü ağarttı ve uluslararası anlaşmanın doğru zemine oturtulmasının önünü açtı...

 

red-salon.png

 

Anayasa Mahkemesi’nin Gençlik ve Spor Yurt Dışı Koordinasyon Ofisi kararı sonrası Reddediyoruz Platformu’ndan ilk açıklama geldi.

Platform adına Milletvekili Zeki Çeler, mahkeme önünde şunları söyledi:

“Kazandık. İki şey kazandık. Birincisi özgüvenimizi yeniden kazandık. Sokağa çıkmayı hatırlamayı, birlik olmayı ve mücadele etmeyi kazandık. Anayasa Mahkemesine gönderilen anlaşma bazılarınca gibi ‘uluslararası anlaşmalar anayasa mahkemesine götürülemez. İçeriği tartışılamaz’  deniyordu. İçeriği artık tartışılabilir ve bu bir kazanımdır. Mahkeme içeriği de tartıştı. Anlaşmanın içeriğindeki maddelerde aykırılık olduğu kesinleştiği için Cumhurbaşkanlığına bu görüşle beraber geri gönderilecektir. Cumhurbaşkanı da bunu meclise iade edecektir. Bu durumda, Meclis İç Tüzüğü ve bizim yasalarımız çerçevesinde bu anlaşma meclis tarafından reddedilmek zorundadır. Bu ofis bu şekliyle yürürlüğe girmesi mümkün değildir.  Bu anlaşma yapılırken ne bizim sosyokültürel yapımız dikkate alındı, ne de bizim hukukçularımızdan görüş alındı. Umarım bundan sonra yapılacak anlaşmalara bizim insanımızın ne istediği, hangi sosyokültürel yapıda olduğu göz önünde bulundurularak yapılır. Hükümete ve hükümete bundan sonra gelecek olanlara şunu söylüyoruz. İnsanlarınıza, size oy verenlere  kulak verin.”

TDP Genel Sekreteri Asım İdris açıklama yaptı 

Koordinasyon Ofisi" ile ilgili Anayasa Mahkemesinin verdiği karar bu yasanın şu an itibarı ile meclisimizden geçemeyeceğini göstermiştir. Bu da gençliğin bu yasa ile ilgili mücadeleyi kazandığını göstermektedir. Yani kısaca "koordinasyon Ofisi" REDDEDİLMİŞTİR.
Bununla birlikte Kıbrıs Türk gençliğinin dönüştürülme çabaları son bulmamıştır. İlahiyat Koleji durdukça, bizi dönüştürüp "UMMET" haline getirmek isteyenler durdukça, gençliğimize yönelik tehditler devam edecektir. "Koordinsyon Ofisi" REDDEDİLMİŞTİR ama bu mücadele devam etmelidir. 
Anayasa Mahkemesinin kararında olduğu gibi bundan sonrası siyasetle ilgilidir. Bu ne demek oluyor gençler; bundan sonra yapacaklarını yasalara uydurup tekrar karşımıza geçebilecek siyasiler olabilecektir. Bu "Koordinasyon Ofisi" meselesini şekil değiştirerek belki de isim değiştirerek karşımıza çıkarabileceklerdir.
Şu an itibarı ile gerek "Koordinasyon Ofisi" özelinde, gerekse genelde gençliğin ve ülkemizin geleceğinin dönüştürülmesi çabalarına karşı ciddi ve güçlü bir "SİYASİ MÜCADELE" verilmelidir.

Bağımsızlık Yolu da açıklama yaptı

 

MECLİS DE REDDEDİYORUZ DİYECEK!
Anayasa Mahkemesi, Koordinasyon Ofisi Anlaşması’nın 3(1)(g) maddesini (yurtlarla ilgili madde) Anayasa’ya akkırı buldu.
Bu durumda Cumhurbaşkanı yasayı imzalamayıp, Anayasa Mahkemesi görüşü ile birlikte Meclis’e iade edecek.
Meclis ise 3(1)(g) maddesini anlaşmadan çıkarıp yeniden oylama yapamaz çünkü iki taraflı (iki devletin bakanının imzaladığı) bir anlaşmadır, Meclis’te değiştirilemez ya onaylanır ya reddedilir. Dolayısıyla, Meclis bu Koordinasyon Ofisi Anlaşması’nı REDDEDECEK!

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler