• BIST 102.715
 • Altın 223,931
 • Dolar 5,2843
 • Euro 5,9542
 • Lefkoşa 10 °C
 • Mağusa 12 °C
 • Girne 13 °C
 • Güzelyurt 9 °C
 • İskele 12 °C
 • İstanbul 6 °C
 • Ankara 5 °C

Ankara'da tarihi zirve

Türkiye’nin başkenti Ankara’da bulunan Beştepe'de bir araya gelen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ortak basın toplantısı düzenledi.
Ankara'da tarihi zirve

Türkiye’nin başkenti Ankara’da bulunan Beştepe'de bir araya gelen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ortak basın toplantısı düzenledi.

"Darbe girişimi 'Sabah olsun da bakarız' demedik"

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ortak basın toplantısında Türkiye’de yaşanan 15 Temmuz akşamındaki “Darbe Girişimi” ile ilgili de konuştu. Akıncı yaptığı açıklamada Kıbrıs halkı olarak ilk andan itibaren Türkiye'de demokrasinin yanında ve sivil yönetimin yanında tereddütsüz durduk. Sabah olsun da bakalım terazide kim ağır basacak demedik diye belirtti.

Akıncı: Akıl yolu 2016’da bitirmek

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada “Kıbrıs'ta artık gerçekten bir dönüm noktasına ulaştığımızı belirtmek istiyorum. Ya 2016 çıkmadan Kıbrıs'ta bir sonuca ulaşacağız. Ya da yaklaşan seçimlerle birlikte bu fırsat zinciri kaybolup gidecek. Akıl yolu yolu 2016 yılı çıkmadan bu sorunları çözmektir, Türkiye ile Yunanistan arasında yeni iş birlikleri kurmalıyız. Biz Kıbrıs Türk tarafı olarak sizlerin de desteğiyle bu yolda ilerleyeceğiz” dedi.

Erdoğan: Hedef bu yıl içinde çözüm

Yapılan ortak açıklamada Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Erdoğan; “Sayın Akıncı ile kapsamlı ve heyetler arası görüşmelerde Kıbrıs meselesinin çözümü için gelinen aşamayı ele aldık. Ayrıntılı değerlendirmeler yaptık. Türkiye ve Kıbrıs Türk tarafı adada adil ve kalıcı çözümden yanadır. Bu yolda her türlü çabayı sarfediyoruz. Bu çabaların hedefi BM parametreleri çerçevesinde, adadaki iki taraf içinde yeni yaşanabilir bir ortaklığın bu yıl içerisinde tesis edilmesidir.”dedi.

akinci-ankara.jpg15 Temmuz darbe girişiminin ardından KKTC'de kamu kurumlarına yerleştiği iddia edilen cemaat mensuplarına ilişkin operasyon yapılıp yapılmayacağıyla ilgili konuşan CumhurbaşkanıMustafa Akıncı, "Kıbrıs'ın dedikodusu bol olur. Kurunun yanında yaşın da yanmasına müsaade etmeyiz. Kıbrıs'ın sivrisinekleri ve dedikodusu bol olur" dedi.

Beştepe'de bir araya gelen Cumhurbaşkanı  Tayyip Erdoğan ile KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ortak basın toplantısı düzenledi.

Mustafa Akıncı'nın açıklamaları şöyle:

Sizler darbe girişimin yaşandığı akşam gerçek bir lider gibi hareket ettiniz. Binlerce insan sokağa döküldü. Canlarını verdiler. TBMM bombaların altında toplanabildi. Bütün bunlar bu ulusun tarihine altın harflerle yazılacak bir destandır. Demokrasiye bu kadar layık olduğunu böylesine kanıtlamış olan Türk halkı çok daha güzel hedeflere el birliğiyle ulaşacaktır.

Kıbrıs'ta artık gerçekten bir dönüm noktasına ulaştığımızı belirtmek istiyorum. Ya 2016 çıkmadan Kıbrıs'ta bir sonuca ulaşacağız. Ya da yaklaşan seçimlerle birlikte bu fırsat zinciri kaybolup gidecek. Akıl yolu yolu 2016 yılı çıkmadan bu sorunları çözmektir, Türkiye ile Yunanistan arasında yeni iş birlikleri kurmalıyız. Biz Kıbrıs Türk tarafı olarak sizlerin de desteğiyle bu yolda ilerleyeceğiz. Kıbrıs halkı, ister FETÖ olsun ister bir başka terörist grup olsun, bunların topraklarımızda yeşermesine izin vermeyecektir.

Sayın Cumhurbaşkanı, gösterdiğiniz misafirperverlik adına teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Ziyaretimizin iki amacı var. Her zamanki yakın istişare içinde yapılacakları çizmek. 2016 yılını barış yılı yapmak için çalışmak. 15 Temmuz gecesi Türk milletine, Türk devletine, seçilmiş sivil yönetimine yönelen darbe girişimi sonrasında 240 vatandaşımızın öldüğü o olay karşısında Kıbrıs Türk halkının dayanışmasını sizlere iletmekti.

"Darbe girişimi 'Sabah olsun da bakarız' demedik"

Kıbrıs halkı olarak ilk andan itibaren Türkiye'de demokrasinin yanında ve sivil yönetimin yanında tereddütsüz durduk. Sabah olsun da bakalım terazide kim ağır basacak demedik.

Kıbrıs'ta dönüm noktasına ulaştığımızı düşünüyorum. Sayın Anastasiadis ile aynı kuşağın içindeyiz ve bizim neslin son denemesini yapıyoruz. Ya 2016 çıkmadan bir çözüme ulaşacağız, ya da 2017’yle, 2018’deki seçim propagandasının başlamasıyla bu fırsat penceresi kaybolup gidecek.  2017 yılı girdiğinde munhasır bölge denilen alanda Kıbrıs Türklerinin de hakkının olduğu alanda yeni çıkmazlar olacak. 2016 yılı içinde bu iş bitirilmelidir. Türkiye ile Yunanistan arasında işbirliği kurmak akıllıcadır. 

akinci_ankara2.jpg

FETÖ mesajı

Kıbrıs'ın dedikodusu bol olur. Kurunun yanında yaşın da yanmasına müsaade etmeyiz. Kıbrıs'ın sivrisinekleri ve dedikodusu bol olur.

Erdoğan'dan Kıbrıs sorununda 'anlayış ve esneklik' mesajı

Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin konuşan CumhurbaşkanıTayyip Erdoğan, "Gerekli siyasi anlayış ve esnekliğin gösterilmesi çok önemlidir. Birbirlerinin komşusu olacaklarını göstermeleri gerekiyor. Doğal ve makul olan bu tutumun şimdiden çok açık, net, somut bir şekilde ortaya konmasıdır" dedi.

Beştepe'de bir araya gelen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ortak basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:

5 Ağustos günü Lefkoşa'da düzenledikleri Demokrasi Mitingi ile ülkemizin ve milletimizin gerçek dostu olduklarını ifade ettiler. Şüphesiz ki Türkiye'nin yanında duran dostlarımızı hiçbir zaman unutmadık, unutmayacağız. Ülkemiz FETÖ ile tüm dünya sathında büyük bir mücadele yürütüyor. FETÖ ile mücadelemizde bizlerin yanında olduğunu biliyoruz. 21 Temmuz tarihli Bakanlar Kurulu kararı ile FETÖ, KKTC'deki terör örgütleri listesine eklenmiştir.

Bundan sonra FETÖ ve uzantıları KKTC'de kendilerine hayat alanı bulamayacaktır. Bu tavrın diğer dost ve kardeş ülkeler tarafından örnek alınmasını temenni ediyoruz.

Sayın Akıncı ile kapsamlı ve heyetler arası görüşmelerde Kıbrıs meselesinin çözümü için gelinen aşamayı ele aldık. Ayrıntılı değerlendirmeler yaptık. Türkiye ve Kıbrıs Türk tarafı adada adil ve kalıcı çözümden yanadır. Bu yolda her türlü çabayı sarfediyoruz. Bu çabaların hedefi BM parametreleri çerçevesinde, adadaki iki taraf içinde yeni yaşanabilir bir ortaklığın bu yıl içerisinde tesis edilmesidir.

 

'Siyasi anlayış, esneklik'

Kıbrıs meselesinin Kıbrıs Türk tarafının siyasi eşitliğini, meşru haklarını ve güvenliğini teminat altına alacak şekilde çözüme kavuşturulması şarttır. Bu meselenin halli bölgemizde de istikrar, işbirliği ve refaha katkıda bulunacaktır. Kıbrıs adasının gerçek potansiyeli ortaya çıkacak, pek çok işbirliği projesi hayata geçecektir.

Gerekli siyasi anlayış ve esnekliğin gösterilmesi çok önemlidir. Birbirlerinin komşusu olacaklarını göstermeleri gerekiyor. Doğal ve makul olan bu tutumun şimdiden çok açık, net, somut bir şekilde ortaya konmasıdır. Adada ve bölgede huzur, istikrar ve refahın yerleşemesi amacıyla üzerimize düşeni kararlılıkla yapmayı sürdüreceğiz. Bugün yaptığımız görüşmelerin bu çerçevede yapıldığına inanıyor ve hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler