• BIST 93.432
 • Altın 224,394
 • Dolar 5,4008
 • Euro 6,1639
 • Lefkoşa 10 °C
 • Mağusa 9 °C
 • Girne 10 °C
 • Güzelyurt 8 °C
 • İskele 9 °C
 • İstanbul 0 °C
 • Ankara -1 °C

Bafra'da oteller bir an önce tamamlansın

Kaya Holding Kuzey Kıbrıs Bölge Direktörü Nihat Berkan’dan Bafra bölgesiyle ilgili açıklama
Bafra'da oteller bir an önce tamamlansın

Berkan: Bafra bölgesindeki oteller bir an önce tamamlanmalı. Bölge inşaat alanı gibi, nasıl turizm yapalım

Berkan: Girne’de 4 katın üzerine çıkmak hata idi. Kaya Gurubu, bu ülkeye önemli yatırımlar yapmak istiyor, yatırımcının önü açılmalı

Berkan: Ülkede şu anda en fazla Kıbrıslı personel çalıştıran biziz. O nedenle devletten bu konuda en fazla katkıyı biz alıyoruz

HK Ajans-Selda İçer

Bu hafta sizi Kıbrıslı bir turizmci ile buluşturuyoruz. Kendisi uzun yıllardır turizm sektörünün içerisinde ve adaya büyük katkıları oldu. Kaya Holding’in Kuzey Kıbrıs Bölge Direktörü olan Nihat Berkan, 4 ay öncesine kadar Kaya Artemis Otel’in Genel Müdürlüğü’nü yaptı 10 yıl boyunca. Bölge halkına büyük katkıları olan Berkan, şu anda Kaya Artemis Otel’in en fazla Kıbrıslı personel çalıştırdığını açıkladı. Bafra bölgesindeki otellerin bir an önce tamamlanması gerektiğine işaret eden Nihat Berkan, bunun yanında bölgenin planlı büyümesi için de proje çalışmalarının başlatılmasını istedi. Berkan, denizlerimize kirli su akıtılmasından da vazgeçilmesini isteyerek, yetkililer görüş almak istiyorlarsa kendileri ile görüşebileceğini söyledi. İşte  HK Ajans’tan Selda İçer’in soruları ve Nihat Berkan’ın yanıtları:
 

Kıbrıslı olduğum bilinmiyor

SORU:  Nihat Berkan uzun yıllardır Kaya Artemis otelin müdürü olarak tanınıyor. Çoğu insan sizin Kıbrıslı olduğunuzu bilmez. Öncelikle halka biraz kendinizden bahseder misiniz?

BERKAN: 1970 Lefkoşa doğumluyum. Ailem Kıbrıslı. 1988 yılında Lefkoşa Türk Lisesi’nden mezun olduktan sonra, o dönemde ülkenin turizmle kalkınacağına inandığım Londra’da Otel yöneticiliği ve hizmeti dalında eğitim aldım. Daha sonra  uzun yıllar Hilton zincirinde çalıştım. Ardından, Londra, Türkiye ve Türkmenistan’da otel sektöründe çalıştıktan sonra  adaya gelip kendi ülkeme de turizm anlamında katkı koymak için döndüm. 2003 yılından bu yana adadayım. 10 yıldır da Kaya Gurubu’nun Artemis Otel’in Genel Müdürlüğü’nü yapıyorum. Son 4 aydır adada yapacağımız yeni yatırımlardan dolayı, Kaya Holding’in Kuzey Kıbrıs Bölge Direktörü oldum.  Bu sırada Otelimize yeni bir müdür atadık.

Yeni yatırımlar

SORU: Ne gibi yeni yatırımlarınız var?

 BERKAN: Girne’de yeni bir otel projemiz var. Daha sonra da önümüz açıldıkça Lefkoşa’da bir projemiz olacak. 1 Haziran 2007 yılında Artemis Otel’i açtık. Biliyorsunuz turizm dendiği zaman Kıbrıs’ta Girne akla gelirdi. Ama biz Bafra destinasyonu yarattık. Kıbrıs’ın halkının bile tanımadığı bir lokasyondu orası. Ama şu an Türkiye’de adaya turist olarak gelen insanlar bile tanıyor bölgeyi. Açıldığımız ilk yıllarda yurtdışında ve Türkiye’de uzun soluklu reklamlar vererek ciddi tanıtımlar yaptık ve yapmaya devam ediyoruz . O günden bu güne baktığımızda bölgede 14 parsel var biliyorsunuz. Bu otellerin amacı da o bölge halkının kalkınması ve genel olarak da Kuzey Kıbrıs’ın kalkınması için yapılan bir proje idi orası. Tabii benim patronum 10 yıl önce bitirmiş oteli, bölgede alt yapı olmadan, zorlukları aşarak bu noktaya geldik. Daha sonra Nuhun Gemisi Otel açıldı. Şu anda hala 2  oteliz orada. Bölge inşaat alanı görünümünden ne yazık ki hala daha kurtulamadı.

%60 Kıbrıslı çalışan

SORU: Bölgeye ne gibi katkılarınız var?

BERKAN: Otel açıldığı zaman 3-4 Kıbrıslı arkadaş varken bizimle çalışan, şu anda %60’a yakın Kıbrıslı çalışan arkadaşımız vardır. Bunu başarabilmek  azim ister. Benim Kıbrıslı olmam, yönetimin bize destek vermesi çok önemli. Sürekli üzerinde çalıştık, arkadaşları eğittik. Bıkmadan eğitimler verdik. Bugün alt kademeden tutun da, orta kademeye ve müdür pozisyonuna kadar, birçok Kıbrıslı arkadaş var. Bunu daha da artırmak lazım, bunun için de herkesin çalışması gerekiyor. Bölgede bulunan Kumyalı Uygulama Oteli’ni aktif hale getirmeli. Gençleri 15 yaş itibarıyla turizme yöneltmek gibi. Oraya sıfırdan bir otel yapmalı, çünkü şu anda orası pislik içinde. Bir butik otel olsun, 100/120 odalı tüm outletlerin olduğu küçük bir otel. Bunu yatırım maliyetini çıkartalım ve Bafra bölgesinde otel sahiplerinin de buna katkı koymasını sağlayalım. Burada 15 yaş ve üstü lise çağındaki öğrencileri burada staj yaptırıp yetiştirelim. 100 civarında öğrencimiz olması yeterli olacaktır. Okulunda okusunlar, staj yapsınlar, maaşlarını alsınlar. Oraya yapılacak yatırımı da Bafra’daki 14 otel üstlensin. Biz gurup olarak buna destek vereceğimizi açıklıyoruz. Ancak ilgili bakanlıkların da buna liderlik yapması gerekiyor. Bu projenin hayata geçmesi halinde sektör daha çok çalışan genç bulacak ve gençler istihdam edilmiş olacak.

 

Bafra Turizm bölgesini bitirin artık

Bölge halkı ile çok içli dışlı olduk artık. Her aileden mutlaka otelde çalışan birileri vardır. Dostluklar oluştu. Patatesini, kavun karpuzunu, zeytin yağını, kısacası ihtiyaç duyduğun birçok şeyi bölge halkından temin ediyorsun. Baktığınızda 2015 yılında adaya 50 milyon TL’lik girdimiz olmuş . Bu da ciddi bir rakam. Sadece belediyeye ödediğimiz rakam, 430 bin TL 2015’de. 10  tesis olsa bölgede, bu rakam 4.5 milyon TL. Biz de diyoruz ki, gelin bir an önce Bafra Turizm bölgesini bitirin.  Şu anda bölgede inşaat görüntüsü var, çok yazık. Bu süre çerçevesinde bizim grafiğimiz hep yukarı doğru olmuştur. Müşterimiz her geçen sene artmıştır. Ada turizm adası ise, ada doymaz. Her otel kendi müşterisini bulur. Ne kadar çok otel açılırsa, ülkeye daha çok turist gelecektir.

Bakın biz 2008 yılında adaya ilk İtalyan turisti getirdik. Haftada 2 uçak yanı 360 kişi ve bunlar 2008 adaya  Larnaka üzerinden otelimize getirdik. Hemen ertesi yılda ise artık Ercan havalimanını kullanmaya başladılar. Bugün otelimizin doluluğunun %55 Avrupalı misafir %45 ise Türkiye’den gelen misafirlerimiz oluşturuyor.

SORU: Neden Girne’ye bir yatırım yapma ihtiyacı duydunuz?

BERKAN:  Çünkü kış ayında işler biraz düşüyor ve toplantı guruplarına dönüyoruz. İşler düştüğü için personelden bir kısmını ayırmak zorunda kalıyoruz. Kışın da Girne’de şehir oteli olacağından personeli oraya kaydırmayı planlıyoruz. Bizim Kartalkaya’da 2 kış otelimiz var oraya da Side ve Kıbrıs’tan çalışanlarımızı yolluyoruz. Burada amaç çalışan personelimize 12 ay evine ekmek götürmesini sağlamak. Bundan dolayı Girne’ye bir yatırım yapma ihtiyacı duyduk. Aynı şekilde Lefkoşa’ya da düşünüyoruz ama Girne’de o kadar bürokratik engeller oldu ki korkuyoruz açıkçası.

En fazla Kıbrıslı personel çalıştıran biziz

 Sonuçta 13 yıldır biz de bu adadayız. Adaya ciddi bir katkımız var. Bugün biz Kıbrıslı çalıştırdığımız için Sosyal Sigorta ve İhtiyat Sandığı açısından maximum devletten katkı alıyoruz.   

SORU: Bundan sonra ne olacak peki?

BERKAN: Şu anda benim 4 kata kadar çalışma iznim var. Üst katlara dokunamıyoruz çünkü konu mahkemelik. Biz aşağıdaki katlarda yavaş yavaş çalışıyoruz. Bu sıkıntılar olmasaydı hedefimiz 23 Nisan 2017’de oteli açmaktı.

İşler yokuşa sürülüyor

Sonuç olarak biz bu adada güzel şeyler yaptık. Bölgede güzel şeyler yaptık. Bizim gibi bir gurubu, ülkenin, hükümetlerin iyi değerlendirmesi lazım. Hep Türkiye’ye gidip deniyor ki, “ İş adamı gelsin, ülkemize yatırım yapsın” Peki bu iş insanları bu ülkeye gelip de ne yapacak? İşkence mi çekecek? Oradaki iş insanı da burada yatırım yapana soruyor, “ Sen mutlu musun orada” diye. Peki “mutluyum” diyebilir mi?  Bugün benim otelimde, devletin bana sağlayacağı 1200 tonluk sudan  sadece 800 tonunu sağlıyor ve ben dışarıdan su satın alıyorum. Arıtma sağlıklı işlemiyor. Biz bu zorlukları aşıyoruz ama sonuçta yine bizimle uğraşılıyor. Son olarak 2 ay önce Kaya gurup İran’da otel açtık. İran’da yönetim yatırımcıya adam tahsis ediyormuş ve tüm işleri  o adam halledip getirip size her şeyi teslim ediyor. Şu anda İran’da daha fazla proje için görüşmeler devam ediyor. Düşünün İran gibi bir ülkede işler bu kadar kolay yürürken, bizde ne yazık ki işler yokuşa sürülüyor.

Denizin kirlenmesi önlenmeli

SORU: Son olarak yöneticilerden acil çözmelerini istediğiniz sorunlar nelerdir onları alalım?

BERKAN:  Özellikle Girne bölgesinde Denizlerimize akan pis sulardan kurtulmak için çözüm bulunması şart. Denize akan pis su sadece otellerden akmıyor.  Çoğunluğu Konutlardan , belediyelerden denizlere akan pis sular da var. Turizm ülkesi isek bunu önlemeliyiz. Şu anda benim gördüğüm sadece Girne kıyıları bundan çok etkileniyor ama, yarın Karpaz da etkilenecek. Bir an önce buna çözüm bulmak şart. Bu ülkede deniz yoksa turist gelmez. İllaki deniz şart.

İkincisi, Karpaz  bölgesindeki gençlerimiz için, bir an önce Kumyalı Meslek Lisesi’ni ve uygulama otelini sıfırdan bir yapıya kavuşturalım. Orada şu anda sadece birkaç öğrenci var. Oraya ciddi bir öğrenci alınması lazım. Çünkü Bafra bölgesindeki otellerin tamamlanması halinde 3 bin kusur personel ihtiyacı olacaktır. Neden bu okulda Kıbrıslı gençler yetiştirilmesin?

 Bafra bölgesi planlı bir şekilde büyümelidir. Eğlence yerleri, gece kulüpleri, barları, restoranları ve alışveriş merkezleri ile. Bunu yapmak çok da zor değil.   Şimdiden her şeyi planlamamız gerekiyor yoksa yine sorunlu yapılaşmalar meydana gelecek.     

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler