• BIST 89.962
 • Altın 215,224
 • Dolar 5,3717
 • Euro 6,0917
 • Lefkoşa 12 °C
 • Mağusa 12 °C
 • Girne 13 °C
 • Güzelyurt 10 °C
 • İskele 12 °C
 • İstanbul 9 °C
 • Ankara 8 °C

Binlerce Euro Rant

Kıbrıslı Türklerin AB ile Koordinasyonunu sağlamak ve gerekli yasal mevzuatlara şekil vermesi amacı ile kurulan AB Koordinasyon Merkezi’nde geçmişteki çarpık ilişkiler gün yüzüne çıkmaya başladı.
Binlerce Euro Rant

Kamuoyuna yansıyan detaylarda milyonlarca Euro paranın “AB Sivil Toplum” yardım hibesi ve benzer hibelerle kişisel rantların sağlandığı ve bu paradan toplumsal anlamda değil bireysel kazanımlar şeklinde paraların cebe atıldığı şüpheleri artmaya başladı. AB’nin bu şüpheleri ortadan kaldırmak için şeffaflık gereği hangi örgütler/kişiler ne kadar para verdiğini ve paraların nerelerde kullanıldığını açıklaması gerekiyor.

Üstelik gündeme gelen iddialar buz dağının yalnızca görünen yüzü. Ortaya atılan iddiaların çok ötesinde ilişkilerin olduğu da öğrenildi.

Başbakanlığa bağlı olarak kurulan Avrupa Birliği Koordinasyon Merkezi (ABKM) , Avrupa Birliği (AB) ile gerçekleştirilen her türlü temasın (gerek Avrupa Komisyonu’nun Genişleme Genel Direktörlüğüne bağlı Kurumsal Yapı Birimi bünyesindeki Teknik Yardım ve Bilgi Değişim Ofisi gerekse AB Kurumları ve onların işbirliği içerisinde diğer kuruluşlar, BM Kalkınma Programı – Gelecek için Ortaklık koordinasyonunu, organizasyonunu ve izlenmesini sağlamak ile görevlendirildi.

Ancak kurum geçmişte AB’den gelen milyonlarca Euro’nun mali işbirliği kapsamında yer alan öncelikli projelerin seçilmesi, uygulanması ve izlenmesinden sorumluyken büyük zafiyetler ortaya koydu. 

AB Koordinasyon Merkezi’nde geçmişte yaşanan çarpık ilişkiler gün yüzüne çıkmaya başlıyor

 

DANIŞMANLIK RÜŞVET İLİŞKİSİ Mİ?

2006 yılı sonrasında AB Koordinasyon Merkezi’nin kamu reformunu ile ilgili yaptığı çalışmalara destek vermesi ve gerekli her türlü bilgi ve belge sağlanması amacı ile İngiliz Yüksek Komiserliği Kıbrıslı Türklere destek sağlaması için EKORIS danışmanlık şirketi ile anlaştı. Brimingham merkezli bu şirketin ise AB Koordinasyon merkezine yasal mevzuatların düzenlenmesi için istişare içinde olması gerekiyordu.

Etkin bir koordinasyon ağının kurulabilmesi amaçlı Avrupa Birliği kurumları ile KKTC’nin kamu kurum ve kuruluşları arasında yer alacak AB müktesebatına uyum (yasal ve idari olmak üzere) sürecine ilişkin aktivitelerde köprü görevi görmek misyonu da bulunan kurumda bu kez 2006 sonrasında farklı ilişkiler olduğu ortaya çıktı.

 

GİZLİ SÖZLEŞME

Avrupa Komisyonu müktesebatına uyum ve hazırlık amaçlı, Kıbrıs Türk toplumunun yararına Teknik Destek ve Bilgi Değişim Ofisi (TAIEX ) tarafından finanse edilen AB desteği değerlendirmek için danışmanlık hizmeti alındı. Danışmanlık karar verme , gelecekteki mali yardımın iyileştirmeler için 2006 yılından itibaren verimlilik, sürdürülebilirlik ve görünürlük yönünde çalışmalar gerçekleştirilecekti.

Şirket istişarenin bir adım önüne geçip KKTC’den bir Kıbrıslı Türk ile üstelik gerekli koordinasyon ve istişareleri yapması gereken kurumun içinden bir çalışan ile astronomik rakamlara gizli sözleşme yaptı.

KKTC Hükümeti’ne gerekli yasal mevzuatları hazırlaması gereken bu yetkilinin hem devletten maaş çekerken, eş zamanlı olarak gizliden gizliye EKORIS şirketinden de koordinatör olarak maaş aldığı öğrenildi.

Bu çerçevede şirket İngiliz Yüksek Komiserliği ile olan sözleşmesini sürdürmek ve KKTC Hükümetinden kolay onay almak sureti ile milyonlarca Sterlinlik haksız kazancı, verdiği bu rüşvet yani istihdam sayesinde sağlamış oldu.

 

YETKİLİLER AÇIKLAMA YAPMALI

 AB fonlarıyla ilgili haberler sonrasında, Avrupa Birliği Koordinasyon Merkezi eski Başkanı Erhan Erçin’in bu iddialara ne cevap vereceği merak ediliyor. Yıllardır Kamu Reformu çalışmalarını yürüttüğü sanılan Avrupa Birliği Koordinasyon Merkezi’nin esasında bazı kişilere ek gelir sağlamak için kullanıldığı iddia ediliyor.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler