• BIST 102.485
 • Altın 260,919
 • Dolar 5,6295
 • Euro 6,3383
 • Lefkoşa 29 °C
 • Mağusa 29 °C
 • Girne 28 °C
 • Güzelyurt 25 °C
 • İskele 29 °C
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 18 °C

Çavuşoğlu: “Sadıkoğlu’nun açıklamaları fıkra gibi”

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Çavuşoğlu, İskele Belediye Başkanı Sadıkoğlu’nun Eleştirilerini Yanıtladı
Çavuşoğlu: “Sadıkoğlu’nun açıklamaları fıkra gibi”

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Çavuşoğlu, İskele Belediye Başkanı Sadıkoğlu’nun Eleştirilerini Yanıtladı

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu’nun basında yer alan ve şahsına yönelik eleştirilerini yanıtladı. Bakan Çavuşoğlu, İskele Belediye Başkanı Sadıkoğlu’nun kendi açıklamalarını talihsizlik olarak nitelendirirken esas talihsiz açıklamayı yapmış olduğunu belirtti. Bakan Çavuşoğlu, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı olarak, herhangi bir belediye başkanı ile polemiğe girme niyeti ve lüksü olmamasına rağmen, Sadıkoğlu’nun kendi ve bakanlığını hedef alarak kamuoyunu yanlış bilgilendirmesi nedeniyle açıklama yapmak zorunda kalmaktan dolayı üzgün olduğunu ifade etti.

“SADIKOĞLU’NUN AÇIKLAMALARI FIKRA GİBİ”

Çavuşoğlu, Sadıkoğlu’nun, TC’nden gelen suyun ne şekilde 2.30 TL olarak belirlendiğini bilmediği yönündeki sözlerini hedef şaşırtma girişimi olarak değerlendirerek, kendisinin defalarca gerek meclis kürsüsünden, gerekse basın yoluyla suyun fiyatının 6.63’ten başlayan toplu bir pazarlığın sonucunda 2.30 TL’ye çekildiğini ve bunun 1.5 milyon TL’lik yapılan yatırımlar, yapılacak yatırımlar, 250 km kalan ara bağlantılar, enerji giderleri ve işletme giderleri kapsamında oluştuğunu kamuoyuyla paylaştığını hatırlattı. Çavuşoğlu, dünyada hiç görülmemiş bir şekilde fiyatı önce yükseltip sonra düşüreceğini söyleyen bir belediye başkanının açıklamalarını küçükken çok dinlediğimiz bir fıkraya benzeterek, “bu önce eşeğini kaybettirip sonra buldurmaya benzer” dedi.

“SADIKOĞLU, DSİ VE SU İŞLERİ DAİRESİ TARAFINDAN YAPILAN VE DEĞİŞTİRİLEN HATLARI BELEDİYE YAPACAKMIŞ GİBİ GÖSTERMEYE ÇALIŞIYOR”

İskele Belediye sınırları içindeki tüm boruların değiştirilmesinin bu güne kadar TC ve Su İşleri Dairesine ait olmasına rağmen, başkanın bunlar belediye tarafından yenilenecekmiş gibi ve Boğaziçi, Altınova, Ergazi, Ağıllar ve Kurtuluş hatlarını da kendileri yapacakmış gibi veya su kaçak miktarları çok yüksekmiş gibi açıklamalar yapmasını da eleştirerek, bu davranışın siyaseten açıklanması mümkün olmayan bir davranış olduğunu ifade etti. Çavuşoğlu, açıklamasında, “Boğaziçi – Aygün hattına ters bağlantı yapmak suretiyle 6 Bin TL harcayan bir belediyenin bundan sonraki bağlantıları kendi yapacakmış gibi göstermesi anlamsızdır” ifadelerine yer verdi. Çavuşoğlu, “Sn. Başkan, İskele’de tahsilatın %23 olduğunu ifade etmektedir. Dolayısıyla İskele’ye gelen suyun maliyetini tüm tüketicilerin ödemesi gerekirken, maliyet hesabının %23 üzerinden yapılması eksikliktir” şeklinde konuştu.

“İSKELE SU TÜZÜĞÜ’NÜN GERİ GÖNDERİLMESİNİ SADIKOĞLU KENDİ İSTEDİ”

Çavuşoğlu, Belediye Başkanı Sadıkoğlu’nun kendisine daha önce su fiyatını 3.5 TL olarak belirleyeceğini söylemesine rağmen, fiyatı 6.03 TL olarak açıkladıktan sonra UBP İlçe Başkanı, Belediye Meclis Üyeleri ve başkan Sadıkoğlu’nun daveti ürerine katıldığı bir toplantıda 3.5 TL yönündeki önceki söylemini teyit etmiş olmasına rağmen, Başkanın daha sonra fiyat konusunda kendisine baskı yapıldığını söylemesinin de düşündürücü olduğunu ifade etti.  Dört TL’nin üzerinde su fiyatı belirleyen belediyelerin tüzüklerinin Bakanlar Kurulu’ndan geri gönderilmesi için mücadele edeceği yönünde açıklama yapmasının ardından, Sadıkoğlu’nun yine belediye meclis üyelerinin şahit olduğu bir ortamda kendisinden, İskele Belediyesi’nin su tüzüğünü de geri gönderilerek yeniden değerlendirilmesini sağlamasını istediğini anlatan Çavuşoğlu, Sn. Başkanın açıklamalarını hayretle izlediğini söyledi.

“İSKELE TAPU DAİRESİ AÇILMASI ÇABALARINI ÜSTLENİYOR”        

Ülke ve beldeye hizmet verirken, duygularıyla değil, sorumluluklarıyla hizmet etme zorunluluğu olan makamlarda bulunduklarını da hatırlatan Çavuşoğlu, Başkan Sadıkoğlu’nun hükümetin, geçmişten gelen alt yapı eksiklikleri sonucu İskele’ye açılmayan Tapu Dairesi’ni açma çabasını üstlenmeye çalışarak, emeği olan herkese haksızlık ettiğini de söyledi. Çavuşoğlu, Sadıkoğlu’nun bölge için kendisi dışında kimse bir şey yapmıyor anlamına gelme ihtimali olan söylemlerde bulunmasının da ayrıca düşünülmesi gereken bir davranış biçimi olduğunu kaydetti. Çavuşoğlu, açıklamasında “Su vesilesiyle gerek şahsımı gerekse bakanlığımı polemiğe çekmeye çalışan Sadıkoğu’nun bundan sonraki açıklamalarına, halkımızı üzmemek adına, zorunda kalmadıkça cevap vermeyeceğimin bilinmesini isterim” ifadelerine yer verdi.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler