• BIST 101.742
 • Altın 228,445
 • Dolar 5,2959
 • Euro 5,9997
 • Lefkoşa 7 °C
 • Mağusa 8 °C
 • Girne 12 °C
 • Güzelyurt 7 °C
 • İskele 9 °C
 • İstanbul 4 °C
 • Ankara 0 °C

Çözüm için 7 kritik görüşme!!

Liderlerin 23 Ağustos- 14 Eylül tarihleri arasında gerçekleştireceği 7 görüşmenin müzakerelerin geleceğini büyük ölçüde belirlemesinin beklendiği iddia edildi.
Çözüm için 7 kritik görüşme!!

Kıbrıs’ta çözüme ulaşabilmek için sürdürülen ikili müzakerelerde yaşanan son gelişmelerin Annan planından daha iyi bir noktaya geldiği belirtilirken, iki tarafın Mülkiyet konusunda anlaşmazlıkları bulunmasına rağmen, bu başlık altındaki anlaşmazlıkları Garantiler/Güvenlik başlıklarındaki ilerlemeler doğrultusunda çözebileceğine inandığı iddia edildi. Bu doğrultuda, Liderlerin 23 Ağustos- 14 Eylül tarihleri arasında gerçekleştireceği 7 görüşmenin müzakerelerin geleceğini büyük ölçüde belirlemesinin beklendiği iddia edildi.

 

Çözüm için 7 kritik görüşme!!

 

GARANTİLER BELİRLEYECİ OLACAK

İki liderin Kıbrıs sorununu rafa kaldırmak için gerçekleştirdiği ikili müzakerelerde tarafların Mülkiyet sorununda halen bazı noktalarda anlaşmazlıkları bulunmasına rağmen, bu anlaşmazlıkların Garantiler/Güvenlik başlıklarında ortaya çıkması muhtemel ilerlemeler ışığında aşılabileceği konusunda ortak bir görüşe sahip oldukları iddia edildi. Rum basının geniş şekilde yer verdiği Kıbrıs müzakerelerinde, liderlerin 20 gün içerisinde gerçekleştireceği 7 kritik toplantının çözüm için oldukça belirleyici olacağını aktarırken, Rum lider Anastasiaidis’in özellikle Garantiler konusunda iki tarafı da tatmin edecek bir formül bulunabileceği konusunda iyimser olduğu iddia edildi

 

NÜFUS ORANI % 78,5 KIBRISLI RUM VE % 21,5 KIBRISLI TÜRK

Rum basınının müzakerelerle ilgili yaptığı saptamalar arasında, iki liderin Yönetim, Ekonomi ve Avrupa Birliği başlıklarındaki küçük sayılabilecek anlaşmazlıklarının daraltıldığını bilgisi yer alırken, olası bir çözüm çerçevesinde oluşacak nüfus oranının %78,5 Kıbrıslı Rum ve % 21.5 Kıbrıslı Türk olacağı konusunda iki tarafın fikir birliği içerisinde olduğu da yer alıyor. 23 Ağustos-14 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek 7 toplantıda her şeyin yolunda gitmesi durumunda iki liderin BM Genel Sekreteri Ban-Ki Moon ile Kıbrıs sorununun dış yönlerinin ele alacağı ortak bir görüşme yapmasının beklendiğini aktardı.

 

 

Politis gazetesi, çözümü, garantilerin belirleyeceği iddiasında bulundu.

Gazete, “Kıbrıs Sorunu Çözüm Planı... İşte Müzakerelerdeki yakınlaşmalar ve anlaşmazlıklar” başlıklı haberinde, müzakerelerde bugüne kadar gelinen noktanın bir özetini aktararak, bazı saptamalarda bulundu.

Kıbrıslı Türk ve Rum kaynaklara dayandırılan manşet haberde, “Yönetim”, “Ekonomi” ve “AB” başlıklarındaki anlaşmazlıkların büyük ölçüde “daraltıldığı”, “sadece birkaç detay ve tarafların, müzakere kozu olarak tuttuğu bazı şeylerin” kaldığı kaydedildi.

“Mülkiyet başlığında iki önemli anlaşmazlık varlığını koruyor ancak çözümü; büyük ölçüde Garantiler/Güvenlik, daha küçük ölçüde de ekonomik yönü etkileyecek” vurgusunu yapan gazete, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in “garantileri ne kendisinin kabul edeceğini, ne de Rumların garantileri içeren bir çözüme evet diyeceği” yönündeki görüşlerini hatırlattı.

Gazete, Rum tarafının, “Kıbrıs sorununa müdahil hiçbir yabancı ülkeden garantileri kabul etmesi konusunda baskı görmediği için, bu konuda ortak kabul görecek bir formül bulunabileceğine” inandığını da ekledi.

Çözüm anlaşmasını belirleyecek diğer bir konunun da çözümün ekonomik yönü olduğuna dikkat çeken gazete, Kıbrıs Türk tarafının bağışçılar, vb’den kolayca para bulunabileceği, Rum tarafı ve IMF’nin ise kolay para bulunamayacağı için çözüm maliyetinin mümkün olduğunca azaltılması gerektiği inancında olduğuna işaret etti.

Habere göre, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in 7 görüşme yaparak, bütün başlıkları derinlemesine ele almasının beklendiği 23 Ağustos-14 Eylül arasındaki 20 günlük görüşmeler, müzakerelerin geleceği açısından belirleyici olacak. New York’taki BM Güvenlik Konseyi Genel Kurulu’ndan sonra ne olacağına dair kararın bu görüşmelerden çıkacak sonuca göre alınacağı kaydedildi. 7 görüşmede her şey yolunda gitmesi halinde, iki liderin New York’ta Genel Sekreter Ban Ki Moon’la, Kıbrıs sorununun dış yönlerinin ele alacağı ortak bir görüşme yapacağı belirtildi.

“ANASTASİADİS ÇOK İYİ HİSSEDİYOR”

Gazete, liderlerin 23 Ağustos’taki ilk görüşmelerinde “Mülkiyet başlığının kapatılmasına, en azından havada kalan unsurların  Toprak’la bağlantılı olduğunun kabulüne çalışacağını” yazdı.

Haber, “Başkan Anastasiadis müzakerelerde bugüne kadar uzlaşılanlar konusunda (Annan planına kıyasla çok ciddi iyileşme var) çok iyi hissediyor” denildi.

Haberde, olası bir çözümdeki nüfus oranlarına ilişkin ise “Kıbrıs Federasyonunun nüfus oranı yüzde 78,5 Kıbrıslı Rum ve yüzde 21,5 Kıbrıslı Türk olacak. Rakamlarla ifade edilirse 803 bin Kıbrıslı Rum ve 220 bin Kıbrıslı Türk. Yani yürürlüğe girişinin ilk günü Kıbrıs federasyonunun nüfusu, 1 milyon 23 bin olacak” ifadeleri kullanıldı.

 

Foto—liderler

 

2-

Akıncı’nın girişimi sınırlandırmayı kaldırdı!

Erenköy Direnişi ve şehitlerini anma törenleri vatandaşların katılımıyla yapılabilecek.

Rum Yönetimi’nin, başta Cumhurbaşkanlığı ve Dışişleri Bakanlığı olmak üzere, yetkililerin ısrarlı girişimleriyle, bugün, Yeşilırmak Kapısı’ndan Erenköy’e gideceklerle ilgili kısıtlamayı kaldırdığı, kaydolan tüm vatandaşların törenlere katılabileceği açıklandı.

Cumhurbaşkanlığı’ndan konuya ilişkin TAK’a verilen bilgide, Rum tarafının konuyla ilgili “hatalı” kararını gözden geçirerek, geçişine izin verilecek araç sayısını artırdığı kaydedildi. 

Açıklamada, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın konu bilgisine gelir gelmez çözmek için çaba gösterdiği vurgulanarak, Erenköy Mücahitler Cemiyeti’nin bu gelişmenin ardından dün açıkladığı “vatandaşları götürmeme” kararından vazgeçtiği bilgisinin alındığı ifade edildi.

Cumhurbaşkanlığı’ndan verilen bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, konuya ilişkin temasları sırasında Rum yetkililere, “Rum hükümetinin aldığı bu kararın KKTC’deki kiliselerde yapılmak istenen ayinlerle ilgili kısıtlamaya misilleme olduğunu ve böyle bir kararı yanlış bulduklarını, bunun özellikle bu dönemde gerginliği artıracağını” iletti.

ERENKÖY MÜCAHİTLERİ CEMİYETİ

Erenköy Mücahitleri Cemiyeti ise açıklamasında, Dışişleri Bakanlığı nezdinde yaptıkları girişimler sonucunda, devlet ve hükümet kurumlarının yoğun girişimleriyle Rum tarafının, Erenköy Şehitlerini Anma Töreni’ne ilişkin önceden bildirmiş olduğu kısıtlamaların kaldırılmasını kararlaştırdığını belirtti.

Cemiyetten yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:

“Gelişmeler ışığında her yıl olduğu gibi bu yıl da Erenköy Şehitlerini Anma Töreni’nin planlandığı şekilde yarın yapılması kararlaştırılmıştır. Törene katılacak  tüm müracaatçıların önceden planlandığı gibi buluşma noktalarına planlanılan saatte  gelmesi önemle duyurulur.

Bu vesileyle törenin halkımızın da katılımıyla gerçekleşebilmesi için yoğun çaba gösteren tüm devlet ve hükümet yetkililerimize teşekkür ederiz.”

Rum Yönetimi'nin Erenköy'e gidecek araç sayısını kısıtlama kararı nedeniyle törenleri organize eden Erenköy Mücahitleri Cemiyeti, dün, Rum Yönetimi'ni protesto amacıyla vatandaşların törenlere götürülmemesi kararı almıştı.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler