• BIST 99.677
 • Altın 220,654
 • Dolar 5,3318
 • Euro 6,0564
 • Lefkoşa 7 °C
 • Mağusa 5 °C
 • Girne 10 °C
 • Güzelyurt 7 °C
 • İskele 5 °C
 • İstanbul 7 °C
 • Ankara 3 °C

Çözüm istemeyen, rant peşindekiler

Cumhurbaşkanı Akıncı ve Rum yönetimi lideri Anastasiadis’in 3’lü zirve kapsamında New York’ta bir araya gelecek olmasının çözüm ‘habercisi’ olduğunu ifade eden iş dünyası yetkilileri, çözümün ekonomiye taze kan pompalayacağını kaydetti
Çözüm istemeyen, rant peşindekiler


İş insanları, Kıbrıs sorununda yoğunlaştırılmış müzakereler sonucunda BM’nin ev sahipliğinde New York’ta 3’lü zirvede bir araya gelecek olan Kıbrıslı liderlerin söz konusu görüşmesinin son derece önemli olduğunu kaydetti.

Sanayi Odası Başkanı Ali Çıralı, KKTC’de bir çözüme ulaşma gayret ve çabalarını desteklediklerine dikkat çekerek, çözüm neticesinde KKTC’nin AB’nin üyesi pozisyonundaki ülkeler şeklinde işlem göreceğini bunun da   ekonomiye can damarı olacağına vurgu yaptı.

Görüşmelerin büyük bir özveri ile devam etmesinin neticesinde bunun Kıbrıs’ta çözüm meyvesini vereceğini dile getiren Kıbrıs Türk İş Adamları Derneği Başkanı Metin Şadi de, çözümle birlikte oynan oyunların da son bulacağını kaydetti

KKTC’nin döküm saçım bir ekonomiye sahip olduğunu dile getiren Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Genel Koordinatörü Hürrem Tulga ise “AB’ye entegre olmuş bir KKTC’de iş yaşamında da ve diğer tüm alanlarda da dünya ile uyum içerisinde çalışmalarını yapabilmesi oldukça elzemdir. Bu bakımdan ekonomi alanında çözüm ve yeniden tahsis edilen bir hukuk ve düzenlemenin önemi yadsınamaz” şeklinde konuştu

Özlem ÇİMENDAL

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum yönetimi başkanı Nikos Anastasiadis’in BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ile 3’lü zirve kapsamında New York’ta yapacakları görüşmenin KKTC’de iş dünyasına ve ekonomik çevrelere yansımasını değerlendiren oda başkanları ve iş dünyası, Yeni Bakış’a çarpıcı açıklamalarda bulundu.   

KTSO Başkanı Ali Çıralı: “KKTC ekonomisine faydası büyük olacak”

Kıbrıs konusuna çözüm bulunmasının bütün kesimler için ve iki halk için de olumlu olacağı kanaatinde olduklarını söyleyen Sanayi Odası Başkanı Ali Çıralı, “KKTC’de bir çözüme ulaşma gayret ve çabalarını destekliyoruz” dedi. KKTC’de AB Müktesebatının askıda olduğunu da ifade eden Çıralı, olası çözüm neticesinde KKTC’nin AB’nin üyesi pozisyonundaki ülkeler şeklinde işlem göreceğinin ve KKTC ekonomisine olan yararının altını çizdi.

“AB’ye uyum noktasında hazır değiliz”

KKTC’nin AB Uyum Mevzuatı’na hazır olmadığı noktasında da birtakım açıklamalarda bulunan Çıralı, “Olası bir çözüm sonrasında AB Uyum Mevzuatına yüzde yüz hazır mıyız? Hayır hazır değiliz. Bizim çok önceden beri ve hükümetlere yaptığımız çağrılar da AB’ye uyum mevzuatının ve yasaların süratle Meclis’ten geçirilmesi temelinde olmuştur” dedi.

“Olası bir çözüm Ada’nın her iki tarafı için yararlı”

KKTC’nin Avrupa Birliği’ne uyumlanması için bir geçiş sürecinin düşünüldüğünü ifade eden Çıralı, genel olarak çözümün adanın her iki tarafı için de yararlı olacağı düşüncesini yineledi.

 

İŞAD Başkanı Metin Şadi: “Çözümle birlikte oynanan oyunlar sonlanacak”

Kıbrıs Türk İş Adamları Derneği Başkanı Metin Şadi ise yoğunlaştırılmış görüşmelerin istenilen seviye ve çaba ile devam etmesinin neticesinde Kıbrıs’ta bir çözüm habercisi ve müjdecisi olduğunu dile getirdiklerini ifade etti. Kıbrıs’ta gerçekleşecek çözümle beraber oynan oyunların da sonlanacağı düşüncesini her fırsatta ifade etmekten geri durmadıklarını söyleyen Şadi, “Bizim için içine girilen dönem ve yaşananlar hiç sürpriz olmamıştır” şeklinde konuştu.

“Kıbrıs normale dönerek, dünyaya bağlanacak”

Olası çözüm sonrası AB üyesi olacak bir Kıbrıs’ta her şeyin değişeceği ve iş dünyası açısından da parlak bir dönemin başlayacağı gerçeğine işaret eden Şadi, “AB ile entegre olmuş bir Kıbrıs’ta normale dönüş ve dünyaya bağlanma adına önemli bir adım atılmış olacak. Topraklarımızın, mülkiyetimizin uluslararası hukuk tarafından tanına bir statüde olması ve KKTC iş adamlarının uluslararası hukuk çerçevesinde iş yapan bir konumda olmamız ancak AB ile uyum içerisinde olmakla mümkün olacaktır. Ve şu anki konjonktürde izlenebilecek başka bir yol yoktur” ifadelerini kullandı.

“Çözüm iş dünyası için olmazsa olmazdır”

Kıbrıs’ın içerisinde bulunduğu topyekun sorunlarının ana kaynağının Kıbrıs sorunu ve çözümsüzlük olduğunu vurgulayan Şadi, “Ne kadar sorunumuz varsa, hepsinin temeline inildiğinde ana kaynağın Kıbrıs sorunu olduğu görülmektedir. Dolayısıyla Kıbrıs iş dünyası için bir çözümün olmasının şart ve olmazsa olmaz olduğu bilinmelidir” ifadelerini kullandı.

“İçinde bulunulan durum ve tüm şartlar uygun”

Güney Kıbrıs’ın olası çözüme sıcak bakmaması veyahut da yapılacak bir referandumda “Hayır” cevabı çıkması durumunda her şeyin yeniden değerlendirilebileceğini söyleyen Şadi, aksine şu anda gelinen aşamada şartların bir çözüm için altyapıyı hazırladığını ifade etti.  Şadi, “İçinde bulunulan durumda konjonktür ve her şey bir çözüm için uygundur” dedi.

“Çözüm istemeyenler ‘Red’çilik-‘Rant’çılıktır mantalitesinde olanlar”

Ada’da barış ve çözüm yanlısı tutum içerisinde olmayanların “red”çilik-“rant”çılık mantalitesinde hareket ettiğini de dile getiren Şadi, “Hem Güney’de hem Kuzey’de Kıbrıs sorununun çözümsüzlüğünden taraf olan ve reddeden kişilerin neden reddettiğine bakıldığında altında bir rant kaygısı olduğu görülmektedir” ifadelerini kullandı. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin iktidarda kalma ve nemalanmanın devamı için ellerindeki kozun Kıbrıs sorunu olduğunu dile getiren Şadi, “Kıbrıs sorunu devam ettiği sürece bu retçiler ceplerini dolduracaktır. Kuzey Kıbrıs’ta da aynı şey geçerlidir” dedi.

“Mülkiyet konusunda hassas olunmalıdır”

Çözümden yana tavır sergilemeyen herkesi de aynı kefeye koymanın yanlışlığına da dikkat çeken Şadi, “Kuzey’den Güney’e ya da Güney’den Kuzey’e göç eden ve mağdur durumda olan kişiler de vardır. Birçok şeyini kaybederek sıkıntı çeken kişiler de yok diyemeyiz. Dolayısıyla tatmin olmak için istekleri vardır mülkiyet konusunda. Tatmin olmamaları durumda reddetmeleri olasıdır. Ya da Güvenlik ve Garantiler konusundaki endişeleri olan taraflar vardır. Bunlara saygım sonsuzdur” ifadelerini kullandı.

“Halka kara tablo gösterenler, sorunun devamı ve rantçılıktan yanadırlar”

KKTC’de ekonomik ve siyasal nedenlerden kaynaklı ve kişisel çıkarlar çerçevesinde halka tabloyu kapkara gösterilmeye çalışmanın da yine rantçılığı ellerinden bırakmak istemeyenlerin oynadıkları oyun olduğuna vurgu yapan Şadi, “Bu taraflar Kıbrıs sorunun devam etmesi ve halkı da bu yönde empoze etmeyi yeğlemektedirler. Bu olaydan da nemalanarak fayda sağlamayı güden politikacılardır. Her iki taraf için de durum aynıdır” dedi.

Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Genel Koordinatörü Tulga: “Birilerinin baktığı ve birilerinin de kazandığı sistem yarattık”

KKTC’nin döküm saçım bir ekonomiye sahip olduğunu dile getiren Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Genel Koordinatörü Hürrem Tulga, ekonominin çözümünden yana adım atılmadığını aksine gün geçtikçe de bu durumun artarak devam ettiğini kaydetti. KKTC’nin katma değer üretiminin çok uzağında olduğu gerçeğinin de gün yüzünde olduğunu ifade eden Tulga, “Üretimin nerede ise esamesinin okunmadığı bir yapı yarattık. Tamamen ithalata bağımlı bir ülke ortaya çıkardık. Bununla da sınırlı kalmayarak gittikçe yurttaşlar arasındaki eşitsizliği büyüttük. Birilerinin baktığı ve birilerinin de kazandığı bir sistem ortaya çıkardık” dedi.

“Var olan eşitsizlik, tanınmamışlığın …”

Toplum içerisindeki eşitsizlik ve uçurumun büyük tehlike yarattığını ifade eden Tulga, “Ülkedeki kayıt dışılık ülkede hakimiyet sağlamış durumda. Yasa dışı ekonomik aktiviteler giderek ekonomik ağırlık oluşturmaya başladı. Tüm bunların nedenleri düşünüldüğünde ise yalnız KKTC’nin tanınmamışlığı değil, bir kukukun ve yasaların uygulanmamasından da kaynaklı olduğu aşikardır” ifadelerini kullandı.

“Olası bir çözüm, her geçen gün daha anlamlı hale geliyor”

Kıbrıs sorununun çözümünün KKTC’nin ekonomik olarak içerisinde bulunduğu duruma bir kapı aralayacağı gerçeğinin su götürmez gerçek olduğunu dile getiren Tulga, “Ülkenin ekonomik olarak artıya geçerek kendine yeter hale gelebilmesi için Kıbrıs sorunun çözümünün önemi her geçen gün artmaktadır. Bir anlaşma ve çözüm daha anlamlı bir hal almaktadır” ifadelerini kullandı.

“Belirsizliği ortadan kaldırarak, yeniden başlamayı sağlayacak”

Kıbrıs’ta olası çözümün belirsizliği ortadan kaldırması açısından ve yeniden başlangıcın yapılabilmesi için gerekliği olduğu açıklamasında da bulunan Tulga, “AB’ye entegre olmuş bir KKTC’de iş yaşamında da ve diğer tüm alanlarda da dünya ile uyum içerisinde çalışmalarını yapabilmesi oldukça elzemdir. Bu bakımdan ekonomi alanında çözüm ve yeniden tahsis edilen bir hukuk ve düzenlemenin önemi yadsınamaz” şeklinde konuştu.

“Hayatı hep erteleyerek, üçkâğıtçılığı prensip edindik”

KKTC’nin olası bir çözümde AB’ye uyumunun hazırlığının yapılıp yapılmadığı konusuna da değinen Tulga, “Bazı çevrelerin ideolojik olarak savunduğu şey, girelim de hazırlanırız şeklindedir. Ancak bugün yapmadığım her çalışma ve çaba yine önümüze katlanarak gelmektedir. Hep hayatı erteleyerek, köşe dönmeciliği ve üç kâğıtçılığı prensip yaparak ve kişiye özel yaklaşımı artırarak bir prensip haline getirdik. Ekonomimiz, sosyal yapımız da bunu çerçevesinde şekilleniyor” dedi.  

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler