• BIST 86.072
 • Altın 251,269
 • Dolar 6,0742
 • Euro 6,8075
 • Lefkoşa 28 °C
 • Mağusa 30 °C
 • Girne 29 °C
 • Güzelyurt 27 °C
 • İskele 30 °C
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 22 °C

Çözüm mözüm Allah havale denilirse hiç şaşırmayalım.

Taner ULUTAŞ

TÜK’ü kurtarma operasyonu niyeti ile milletin cebine %3’lük bir el atılması sonrasında cebe giren ele izmariti dokundurunca birden geriye çark yapıldı. Kurtaralım dedikleri TÜK’ü Mersedes’e ayrılan paralar ile kurtaracaklarına, Tarım Bakanının önerisi ile millete ‘Pamuk Eller Cebe’ denildi.

Her nasılsa bazı sivil toplum örgütleri, (KTÖS, KTAMS, Kamu-İş ve birkaç sendikayı tenzih ediyorum) harekete geçti. Oluşan tepki sonrasında o yüzde üçlük cep operasyonu geri alındı.

Ama siyasetçi bu ya? Aklı fikri milletin cebi ya? Hemen bir formül üreterek sessiz ve sakin Fiyat İstikrar Fonu için yüzde üçlük bir artış getirerek kimsenin ruhu duymadan cepte ne varsa hortumlamayı düşündü.

Kısacası seyrüsefer kalkacak, bu nedenle mazot ve benzine ufacık zam yapacağız denilerek mazot ve benzine sürekli bindirilen zamlar ile anamıza döblek, babamıza da yandım anam türküsünü söyleten siyasetçi bukez de Ali Cengiz oyunu oynayarak sessiz ve sakin bir şekilde elini yine cebimize attı. Beraber yürüdük bu yollarda, beraber ıslandık bu yollarda şarkısını sürekli dile getiren politikacımız, nedense hala daha onun Mersedes’te bizim de Tabanvayda yürüdüğünü göremiyor. Veya görmek istemiyor.

**

Haspolat günlerdir susuz. Haspolatın haznesine günlerdir damla su akmıyor. Neymiş efendim dağda arıza varmış da elektrikten kaynaklanan bu arıza nedeni ile Haspolat’a su verilemiyormuş. Verilen azacık su da Askerin bölgesine gelir gelmez bitiyor halk da grak grak türküsünü söylemeye devam ediyor.

Beyler ayıp değil. Utanmayın da Su Dairesi veya onun bağlı olduğu bakanlık parayı ödemedi. Elektrik Dairesi de elektriğin kellesini bumburo koparttı deyin olsun bitsin.

Elektrik Dairesi parasını ister tamam da bu köyün günlerdir susuz kalması nedeni ile köy halkının su istediğini gören yok mu?

Türkiye’den gelen suyun hala daha Haspolat’a verilmediği söyleniyor. Dağdaki su kuyusunun elektriği de kesilince bu köylü ne yapsın dersiniz?

Vallahi hele bir köye gelin. Köylünün orada size bestesi küfürlü hicaz faslından, güftesi de santurlu acem aşiyan faslından nasıl nağmeler sunacağını o zaman görürsünüz.

**

Çözüm olacak deniyor. Aralık ayında çoklu görüşme anlaşmaya varılması halinde 2017’de de Referandum deniyor.  Denmesine deniyor da Ortadoğu’da değişen konjüktür. İngiliz’in hamlesi, İran’ın Musul’da Şii Milisler ile giriştiği hareket neden görülmüyor dersiniz.

Veya geçtiğimiz gün Rus Savaş Uçaklarının, Suriye’de CIA’nın merkezini bombalaması sonrasında orada ölen 21-22 İsrail’linin yanısıra ABD istihbarat adamları sonrasında oralarda bir takım şeylerin değiştiğini neden fark etmiyoruz.

AB’den ayrılan İngiliz’in, Çin’in 100 Milyar Dolar sermaye ile kurduğu Asya Bank’a, Fransa ile bazı AB ülkeleri ile birlikte üye olduğunu ve Kraliçe tarafından büyük bir tören ile karşılanan Çin Cumhurbaşkanı ile birlikte hareket edileceği mesajını neden anlayamıyoruz? Yine Suriye’de Esma Esat ile etkili olmak isteyen İngiliz’in Kıbrıs’ın altında fiber optik kablolar ile geçen Google Earth tarafından bile görülmemesi için gizlenen internet ağını denetleme operasyonunu neden fark edemiyoruz dersiniz?

Güzelyurt’u isterim diyen Rum’un aslında Vasiligu bölgesinde kurulacak gaz sıvılaştırma merkezinden borular ile gönderilecek gazın Rum’a verilmesi halinde Güzelyurt’un bir başka deyişle Rum’un kontrolünde olan bölgelerden çıkış yapacağını neden göremiyoruz?

Akıncı’nın, Putin ile Erdoğan tarafından tanıştırılması, Türkiye’nin, Kıbrıs ile ilgili görüş ve politikasının değiştiğini gösteriyor. Kuzey Bölgesinde yakında Rus ile Türkiye’nin gaz arama girişiminde bulunacak olması bizi şaşırtmamalı. Hele hele değişen konjüktür nedeni ile çözüm mözüm Allah havale denilirse hiç şaşırmayalım.  

*****

Şimdi de Tuvalet Parası isteniyor !..

Eğitim Bakanlığına Kamu Okullarının daha iyi eğitim yapabilmesi için ayrılan bütçenin yetersiz olmasından dolayı Müdür ve Öğretmenlerin dilenci konumuna sokulması işlemi devam ediyor.

Kitap, Kırtasiye, okula yazılma ve karne parasından sonra şimdi de tuvaletler için velilerden para toplanmaya başlandı.

9 Eylül İlkokulu Müdürlüğünün velilere gönderdiği yazı ile tuvaletlerin daha temiz ve hijyen olması için 40 TL istendiği gözlemlendi.  Okul İdaresi imzası ile dağıtılan yazıda, sayın veli, geçtiğimiz yıl yenilemiş olduğumuz öğrenci tuvaletlerinin temizliği ve hijyeni için siz velilerimizin  de yapmış olduğu katkılar ile dıştan hizmet alımı almıştık.

Dıştan aldığımız bu hizmet sonucu velilerin, belediyenin ve basının takdirini de kazanmıştık denilen yazıda, WC hijyen okul yarışmasında 2’ncilik ödülü almıştık. Çocuklarımızın sağlığı için bu güzel uygulamayı devam ettirmek istiyoruz. Bu nedenle sizlerden bir defaya mahsus olmak üzere 40 TL. maddi katkı almayı düşünüyoruz deniliyor.

okul-11.jpg

*****

Fıkra: Yamyamlar

KKTC Meslisinde  5 tane yamyam, programcı olarak görevlendirilirler. Müdürleri onlara hitaben:

 - "Şimdi burada çalışabilirsiniz. Burada iyi para kazanabilirsiniz. Ama yemek yemek icin Meclisin kafeteryasına gideceksiniz ve diğer çalışanları rahat bırakacaksınız" der. Yamyamlar hiç bir çalışanı rahatsız etmeyeceklerine söz verirler. İki hafta sonra müdürleri gelir:

 - "Çok iyi çalışıyorsunuz. Yalnız üst kattaki temizlikçi kız kayıp. Ona ne olduğunu biliyor musunuz?" diye sorar. Yamyamlarin hepsi hayır derler ve bu işle hiç bir ilgilerinin olmadığını söylerler. Müdür gidince yamyamların şefi yamyamlara döner:

 - "Aranızdan hangi maymun temizlikçi kızı yedi?" diye sorar. En arkadaki yamyam alçak bir sesle cevap verir:

 - "Ben yedim" Bunun üzerine şef söyle cevap verir.

 - "Ulan aptal! Biz 4 haftadır önce bakanlardan birkaçını. Sonra 3-5 tane Milletvekilini. Daha sonra bazı müdürleri, üst düzey bürokratları, ve bazı meclis amirlerini  yiyip duruyoruz. Kimse de boş gezenin boş kalfalarının ortada olmadığının farkına varmadı. Nasıl olsa onların bir işe yaradıkları yoktu. Bakanları, Milletvekilleri yememiz anlaşılmadı ama senin durup dururken temizlikçi kızı yemen şart mıydı?!" Ortalık allem gallem oldu. Karıştı be akılsız. Diğerlerinin farkında değillerdi. onları boş ver. Fakat temizlikçi kızın kaybolduğunu millete nasıl izah edeceğiz.

*****

Günün Sözü

Hayatta herşey olabilirsin,

Fakat mühim olan

Hayatın içinde

‘İnsan’

Olabilmektir.

*****

Günün Fotosu

gunun.jpg

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları