• BIST 102.715
 • Altın 223,931
 • Dolar 5,2843
 • Euro 5,9542
 • Lefkoşa 9 °C
 • Mağusa 10 °C
 • Girne 10 °C
 • Güzelyurt 7 °C
 • İskele 10 °C
 • İstanbul 6 °C
 • Ankara -1 °C

Cumhurbaşkanı AKINCI: “Hedef: Eşitlik, özgürlük, güvenlik içinde yeni federal bir devlet”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs’ta her iki toplumun da kabul edebileceği makul çözümün iki bölgeli, iki toplumlu, siyasi eşitliğe dayalı yeni bir federal devlet olduğunu söyledi.
Cumhurbaşkanı AKINCI: “Hedef: Eşitlik, özgürlük, güvenlik içinde yeni federal bir devlet”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs’ta her iki toplumun da kabul edebileceği makul çözümün iki bölgeli, iki toplumlu, siyasi eşitliğe dayalı yeni bir federal devlet olduğunu söyledi.

Gerek üniter gerekse konfederal bir çözümün, her iki toplum tarafından da ‘evet’ denilerek beraberce kabul edilmesi ihtimalinin olmadığını belirten Cumhurbaşkanı Akıncı, “Yürüttüğümüz müzakerelerde hedef yıl sonuna kadar, her iki toplumun da eşitliği, özgürlüğü ve güvenliğini sağlayacak, iki bölgeli, iki toplumlu, siyasi eşitliğe dayalı federal yeni bir devleti kurmaktır” dedi.

20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı çerçevesinde KKTC’ye gelen yabancı parlamenterleri ve gazetecileri kabulünde yaptığı konuşmada, yürütülen müzakerelerin Kıbrıs’ta federal çözüm için son ihtimal olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Akıncı, “Yıl sonuna kadar federal bir çözüme varmak mümkün olmazsa ne olur” sorusuna verdiği yanıtta şöyle dedi:

“Elbette diplomaside nokta yoktur. Virgül koyup devam edilir. Önemli olan virgülden sonra nasıl devam edileceğidir. Eğer 2016 sonuna kadar federal bir çözüm mümkün olmayacaksa, orada bir virgül konulacak. Virgülden sonra ise Kıbrıs’ı federal bir çatı altında birleştirmek yerine ayrılığı derinleştirecek bir sürecin başlaması ihtimali yüksektir”.

“Kıbrıs’ta her iki tarafın da kabul edebileceği makul bir çözümün çerçevesi olarak, iki kesimli, iki toplumlu, iki kurucu devletin siyasal eşitliğine dayalı, egemenliğin her iki toplumdan eşit olarak neşet edeceği federal yeni bir yapıyı oluşturmaya çalışıyoruz. Böylesi bir yapıda iki kesimlilik, eşitlik ve güvenlik bizler için hayati öneme haizdir. Bunu hem muhataplarımıza, hem BM yetkililerine, hem de temasta olduğumuz diğer 3’üncü taraflara bıkmadan usanmadan anlatıyoruz diyen Cumhurbaşkanı Akıncı, şöyle devam etti:

“Yapmakta olduğumuz çalışmanın bizim neslin belki de son denemesi ve federal çözüm için son bir şans olduğunun bilincindeyiz. Bu çabanın elbette başarısızlığa uğramasını arzu etmiyoruz. Çözümün her iki toplumun yanı sıra adamız ve bölgemiz için de olumlu sonuçlar yaratacağının, yeni işbirliği olanakları sağlayacağının farkındayız.

Cumhurbaşkanı Makedonya THP Genel Sekreteri ve Milletvekili Enes İbrahim, Sudan Milletvekili Osama Faisal Elsayed, Pakistan Milletvekili Shaza Fatima, Macaristan Milletvekili Marton Gyöngyösi, Musumba Isaac, Namuganza Persis, Anita Among Annet, Lord Northbrook, Bulgaristan’dan AP Milletvekili İlhan Küçük ve Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva’yı kabul etti. Belçika, Moldova, Hırvatistan, Slovenya, Bosna Hersek, Polonya, Kırgızistan,  Litvanya, Sırbistan, İtalya, Kosova, Uganda, Tanzanya, Nepal, Katar, Malezya ve Kuveyt’ten gazete ve televizyon temsilcileri de Cumhurbaşkanı Akıncı tarafından kabul edildi.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler