• BIST 2.438,84
 • Altın 964.455
 • Dolar 16.1904
 • Euro 17.3519
 • Lefkoşa 35 °C
 • Mağusa 36 °C
 • Girne 30 °C
 • Güzelyurt 33 °C
 • İskele 36 °C
 • İstanbul 29 °C
 • Ankara 29 °C

DEMAGOJİ..

Arif Alasya

Demagoji siyasetin ağa babasıdır.

1-      Politikada tanıdığım en büyük demagog da Süleyman demireldir.

Sendikacılar ve yürüdüğünde ‘’Yollar yürümekle aşınmaz’’diyebilmiş.

Yolsuzluk ve rüşvet söylemlerine karşılık.’’Benim alnım açıktır’’diyerek anlını göstermiştir.Bu türlüsü espirili demagojidir

2-      Sorulan her soruya kendince cevap verme halidir.Bu konuda da R.R.Denktaş en önde gelenlerdendir.

Siz ne sorarsanız sorun o hep sorunuzla ilgisi olmayan ve onun size söylemek istediklerini söyleyerek yanıt verir.

3-      Bir diğer ve en çok kullanılan da başka bir yanlıştan çıkarak yanlışının gerçekten doğru olduğunu savunma halidir.

KKTC’de politikacıların en çök kullandıkları bu üçüncü yöntemdir.

Bakın her gün gazetelerde, Radyolarda, Televizyonlarda bunları hep seyreder, okur ve dinlersiniz.

Mesela muhalefet Hükumeti suçlar.’’Siz şu yanlışı yaptınız’’Hükumettencevap’’Siz da şunu yapmıştınız’’Muhalefetten cevap ‘’Bizim yaptığımız öyle değildi çarptırıyorsunuz’’

Bu böyle söylenenler ve yapılanlar üz<erinden demagoji yapılarak sürer gider.

Bir de minareyi çalacak hırsız gibi önce santranç gibi kılıfını hazırlayıp demagöji yapanlar var.

Son günlerin en ciddi örneği Askerden alınıp yasalara göre İskân Bakanlığına eşdeğerciler için kullanılması devredilmesi gerek arazi. Maliye Bakanlığına devrediliyor. Sonra da bu Bakan kendi oğluna dedesi adına Üniversite yapması için veriliyor. Üniversiteyi torun mu yapacak hayır. Bir iş adamı ile anlaşmış o yapacak. Yani ticari bir değer ortaya cikacak sadece bu değerin adı Denktaş olacak o kadar.

Bu doğru mu? Evet, yasa olarak düzenleyebilirsiniz ama Bakanın kendi ifadesi olarak etik olduğunu araştıracağım.

İşte kılıf burada devreye giriyor. Önce Partisinin Genel Sekreterini bir TV programına gönderiyor. Programda elindeki metinden o savunmayı okuyor. Sonraki gün sıra Bakanda o yazılı savunmayı kullanarak şu açıklamayı yapıyor.

Tümünü burada aktaramayacağım o nedenle kısaltılmış olarak alıyorum.

Dün akşam yayınlanan televizyon programında farklı partilerden arkadaşların konuyu anlamadıklarını veya bile isteye çarpıttıklarını görüyoruz.

Eğer bir kıyaslama yapılacaksa bu kıyas şahıslar arasında değil, tüm üniversiteler arasında yapılmalıdır ki adaletli bir değerlendirme olsun. Onun rakamları şöyle: (Bunlar sadece Devlet Emlak Malzeme tarafından verilenlerdir.) Lefke Avrupa Üniversitesi 261 dönüm, Girne Amerikan Üniversitesi 97 dönüm, Uluslararası Final Üniversitesi 37 dönüm, Yakın Doğu Üniversitesi 293 dönüm, İstanbul Teknik Üniversitesi 617 dönüm, Özok Üniversitesi 181 dönüm, Türk Eğitim Derneği 30 dönüm, Kıbrıs Türk Bilim ve Araştırma Vakfı 15 dönüm, Doğu Akdeniz Üniversitesi 362 dönüm. Her üniversite yatırımına bu imkân verilirken, başvuru sahibi oğlumdur diye bu talebi dikkate almamak rakamlarda da görüldüğü gibi haksızlık olurdu bu çok açık.

Denktaş Devlet Üniversitesi fikrini desteklemekle birlikte Devletin böyle bir projenin altından kalkması mali olarak mümkün değildir. Çünkü mesele sadece üniversiteyi kurmak değildir. Devlet üniversitesi olması halinde parasız eğitim de verilmesi gerekir, devlet bu koşullarda bu yükü kaldıramaz.

Görüldüğü gibi bu güne kadar diğer hükumetlerce verilenler ama ilginçtir Bakanlar Kurulu kararı ile değil ‘’Devlet emlak ve malzeme tarafından verilmiş)ne olmuş yani kendi da Bakanlar kurulu kararı ile vermiş. Üstelik Devlet kendi imkânları ile böyle bir Üniversite kuramayacağına göre özel bir şirkete yaptırılması normal değil da neymiş? Ve bombayı patlatıyor.

“BU ÜLKEDE YETERİNCE ÜNİVERSİTE VAR.” DİYENLER ACABA BU KADAR ÜNİVERSİTE İÇERİSİNDE BİR TEK “DENKTAŞ” ÜNİVERSİTESİNİ Mİ FAZLALIK OLARAK GÖRDÜ? YOKSA BUGÜNE KADAR KENDİLERİNİN DE DERS VERDİKLERİ ÜNİVERSİTELERİN GÖNÜLLERİNDEKİ YERİ AYRI MI?

Çeyrek asırlık vekillik size çok şey kazandırmış olmalı.Malum genlerinizde var..

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları