• BIST 2.372,35
 • Altın 945.888
 • Dolar 15.9336
 • Euro 16.8248
 • Lefkoşa 17 °C
 • Mağusa 16 °C
 • Girne 16 °C
 • Güzelyurt 15 °C
 • İskele 16 °C
 • İstanbul 16 °C
 • Ankara 15 °C

Devletin Maaş Politikası

Arif Alasya

Kıbrıs lirası uygulamasından vazgeçip Türk Lirası kullanımına geçtiğimiz günden itibaren ciddi bir enflasyonla karşı karşıya kalan bir ekonomiye sahibiz.

Ne yazıktır ki bu kullandığımız para üzerinde hiçbir etkimiz yoktur. Yani kullandığımız paranın bizim ekonomimize ne kadar olumsuz yansıdığını ve bizim kontrol edemediğimizi yaşayarak görmekteyiz.

Bu gerçek ortada dururken özellikle 1986’da itibaren sözde ekonomimizim gördüğü zararları ortadan kaldırmak için Türkiye tarafından dikte edilen ‘’Ekonomik ve sosyal kalkınma’’paketleri ile yönetilen bir ekonomimiz var.

Nedendir bize kimsesi bu paketlerin bizim ekonomimize çoküntü olarak yansımasını izah edmemekte hatta çekinmeden kalkınıyoruz diye açıklama yapmaktadırlar.

Doğrudur çok çok küçük bir kesim ekonomik olarak güçlenmekte geri kalan halk ise ezilmektedir. Toplumda refah içinde denen memur kesimi belli bir maaşın üzerinde gelire sahip değilse ortalama 300 bin TL. Borç yükü altında olduğu söylenmektedir.

En önemli sektörümüz olan sağlıkta yıllarca çözülmeyen sorunun temelinde daha rahat yaşamak adına ücretler üzerinden tartışılmaktadır.

Durumun böyle olması bilinmeyen değildir.

Ülkedeki Devlet memur maaşları bir barenıslalası ile ödenmektedir. Iskalada barem içi artışlar yüzdelik esaslı değil sabit miktarlar olarak düzenlenmiştir.

En önemli uygulama Hayat Pahalılığı uygulamasdır. Bu uygulama İngiliz ve Kıbrıs Cumhuriyeti döneminde de olan sonradan bizim de devam ettirdiğimiz bir uygulamadır.(Cost of living).Türk Lirası kullanmadan önce kullandığımız Kıbrıs Lirası enflasyonu neredeye %1 seviyesinde olduğu için bu uygulamanın % (yüzde) olarak uygulanması bir olumsuz sonuç yaratmamaktaydı.

Ancak Türk Lirası kullanmaya başladığımız zaman müdahale edemeyeceğimiz çok çok ciddi bir enflasyonla karşı karşıa kaldık ve de bu günlerde dahi %10-12 bir enflasyonla karşı karşıyayız.

Hala daha bizde Hayat Pahalılığı ödeneği %(Yüzde) esaslı uygulanmaktadır. Bu uygulama alt baremdeki çalışan adına üst baremlere karşı yapılan çok büyük bir kıyaktır. Belki da bizi yönetenlerin iktidarda kalmalarını sağlayan bir uygulamadır. Yıllar boyu yapılan bu uygulama ile tavan ile taban arasındaki fark artarak neredeyse 8 (sekiz) katına ulaşmıştır.

Acaba bizi yönetenler neden bunu görememektedir çünkü rakamlar açıktır.

Hayat pahalılı %7 olduğunu kabullenirsek.3000 TL maaş alana bu HP. 210 TL olarak yansıyacak.14000 TL maaş alana ise 980 TL olarak yansıyacak. Yani 770 TL daha fazla, her ne kadar bunun belli bir kısmı vergi olarak tahsil edilse bile arada çok çok ciddi bir artış anlamına gelmektedir. İşte yıllar boyu yapılan bu uygula taban ile tavan arasında yaklaşık 8 katlık bir oran oluşturmuştur.

Bu uygulamayı haklı gösterecek hiçbir mazeret olamaz çünkü düşük maaşlıların alış veriş mekânları ayrı değildir. Her kes ekmeği da sütü da fasulyeyi da velhasıl her şeyi ayni fiyattan almaktadır.

Bütün bunlar yetmediği gibi Devlet gelirlerini fonlar ve harçlar üzerinden artırarak da çalışanlar arasında dengesiz bir mali alan oluşturmaktadır.

Göç yasası ile Devlet memurluğunda ayni işi yapıp farklı maaş alma uygulamasını getirerek çalışanların hem cebindeki parayı küçültmüş hem de onları birbirine düşman edecek noktaya taşımıştır.

Düşünün %7 HP’nin maaşlara yansıyacak toplam tutarı çalışan sayısına bölüp herkese ayni miktarda artış vermek o kadar zor bir hesap mıdır.?

İşte gerek asgari ücretteki haksız uygulamalar, gerekse memur maaşlarında yapılan bu yanlış uygulamalar toplumda ayrıcalıklı bir kesim yarattığı ile kalmamış. Ceplerindeki paralar hortumlandığı için Belli bir ücretin üstünde mali gelir elde edemeyen Memurlar ve özel sektör çalışanları alım güçlerini kaybettikleri için ülkede Esnaf islafarı tavan yapmıştır.

Bütün bu kesimler Bankaların kucağındadır. Fakat onları bu kucaktan kurtaracak başta faiz yasaları olmak üzere gerekli yasalar Meclisten çıkarılamamaktadır.

Hoş onların da hangi yasaları çıkartacaklarını onlar adına başkaları karar vermektedir ya…

Bu gidişle herkese geçmiş olsun. Bir söz vardır

Elimizle ettik boynumuzla çekeceğiz.

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları