• BIST 102.715
 • Altın 223,931
 • Dolar 5,2843
 • Euro 5,9542
 • Lefkoşa 9 °C
 • Mağusa 9 °C
 • Girne 10 °C
 • Güzelyurt 8 °C
 • İskele 9 °C
 • İstanbul 6 °C
 • Ankara 1 °C

Doğalgaz geliriyle kamu borçları kapatılacak

Kıbrıs Rum Maliye Bakanı Haris Yeorgiadis dün, Enerji Bakanlığı verilerine atıfta bulunarak, 2020’den itibaren doğal gaz satışından yılda 500-600 milyon Euro’luk gelir öngörüldüğünü açıkladı.
Doğalgaz geliriyle kamu borçları kapatılacak

Yeorgiadis’in Temsilciler Meclisi Maliye Komitesi’nin dünkü toplantısında yaptığı bu açıklama, Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis’in, petrol sanayiindeki krize işaret ederek “Afrodit” yatağından Mısır’a yapılması öngörülen doğal gaz satışının,  yatırım açısından çok sınırlı olduğu açıklaması ardından Rum basınında şaşkınlıkla karşılandı.

Politis “Tilki Uykuda” başlıklı haberinde, Haris Yeorgiadis’in “Ulusal Yatırım Fonu”, diğer adıyla “Hidrokarbon Fonu” ile ilgili tüzük ve yasa tasarısının görüşülmesi sırasında, Kıbrıs Rum Hükümeti'nin 2020’den itibaren 12 yıl süreyle “Afrodit” yatağından yapılacak doğal gaz satışından yılda 500-600 milyon Euro net gelir beklediği açıklamasının Komite üyeleri arasında “sansasyon” yarattığına dikkat çekti.

AKEL'lü üyeler iyimserliği sorguluyor

AKEL’li üyelerin, daha “Afrodit”i geliştirme planı bile netleşmeden ve ticari anlaşmalar ilan edilmeden Yeorgiadis’in nasıl bu kadar iyimser bir öngörüde bulunabildiğini sorguladığına işaret eden gazeteye göre, Maliye Bakanı’nın açıklaması, hidrokarbonun değerlendirilmesiyle ilgili son gelişmeler ve Enerji Bakanı’nın açıklamasıyla çelişiyor.

Gazete, Lakkotripis’in 1 Eylül’de, Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis’in  Noble Energy, Shell ve Delek Drilling şirket yetkilileriyle en üst düzeyde görüşme yapmasının ardından “uluslararası piyasanın bugünkü durumu nedeniyle Afrodit’e yatırımın sürdürülebilirliği çok sınırlıdır”  dediğini hatırlattı.

Habere göre, aynı gün (1 Eylül)  Lakkotripis ve Noble CEO’su David Stover, Mısır’daki şirketlerle satış sözleşmesi yapılmasını geciktiren ve/veya iptal eden sorunların mümkün olduğunca ortadan kaldırılması için Afrodit’e yatırım için öngörülen maliyetlerin önemli ölçüde azaltılması gereğine vurgu yaptı.

Gazete edindiği bilgilere dayanarak, Rum yönetiminin, doğal gaz ihracı penceresinin açık kalması için, bu dönemde konsorsiyum üyelerinin, Afrodit yatağından istifadeyle ilgili yeni hesaplama ve planlamalarını tamamlamalarını heyecanla beklediğini, çünkü aksi halde nihai gelişim planı konusunda Enerji bakanlığı ile konsorsiyum arasında sürdürülmekte olan istişarelerin çıkmaza gireceğine dikkat çekti.

Gelirlerin değerlendirilmesi 

Maliye Bakanı’nın yaptığı, 5-6 yıl içerisinde Kıbrıs Rum Hükümeti'nin (ve şirketlerin) 500-600 milyon Euro net gelir elde edeceği açıklamasının bu veriler ışığında soru işareti yarattığına dikkat çeken gazete, “Ulusal Yatırım Fonu/Hidrokarbon Fonu” gelirlerinin nasıl değerlendirileceğine dair açıklamayı şöyle özetledi:

“- Kamu borcu, Gayrı Safi Yurt İçi Hasıla’nın (GSYİH) yüzde 80’i üstünde olduğu sürece hidrokarbondan edinilecek net gelirin yüzde 50’si kamu borcunun azaltılmasına aktarılacak, geriye kalan kısmı da rezerv fon oluşturulması için kullanılacak.
-Kamu borcu GSYİH’nin yüzde 60-80’i arasında olduğunda gelirlerin yüzde 75’i fon rezervi olarak tutulacak ve geriye kalanı kamu borcunun azaltılması için kullanılacak.
-Kamu borcu GSYİH’nin yüzde 60’ının altına düştüğünde bütün gelir fonda kalacak ve yasada öngörülen maksatlara harcanacak.
-Fon rezervi GSYİH’nin yüzde 30’una ulaştığında Fon’un GSYİH’nin yüzde 1’ine denk gelen geliri yıllık olarak kalkınma ve yatırım maksatlı kullanılabilecek.”
Simerini, haberi “Borca ve Gelecek Nesillere… Maliye Bakanı Doğal Gaz Gelirlerinin Nasıl Kullanılacağını Açıkladı… ‘Afrodit’ Yatağından Yıllık 500-600 Milyon Euro’luk Gelir…Ulusal Yatırım Fonu’na Yatırılacak”  başlık ve spotlarıyla aktardı.

Gazete, Maliye Bakanı’nın dün açıkladığı gelirin 2020’den itibaren 12 yıllık sürede edinilecek net gelir olduğunu yazdı.

Fileleftheros haberi “‘Norveç Modeli’ Oldu ‘Kıbrıs Modeli’…Sayıştaylık: Uzman Raporları Başka Yasa Tasarısındakiler Başka… Borçla Doğrudan Bağlantı… Doğal Gaz Gelirinin Önemli Bölümü Kamu Borcunun Ödenmesine Gidecek” başlık ve spotlarıyla aktardı.

Gazete, dünkü toplantıya katılan Sayıştay Başkanlığı’nın, yasa tasarısında öngörülenlerin, doğal gazın değerlendirilmesiyle ilgili uzmanlar tarafından hazırlanan raporlardan farklı olduğuna dikkat çekerek çekince belirttiğini kaydetti.

Alithia, haberine “‘12’nci Parselin Değerlendirilmesinden ‘Devasa’ Gelir” başlığını attı

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler