• BIST 98.455
 • Altın 219,530
 • Dolar 5,3279
 • Euro 6,0542
 • Lefkoşa 14 °C
 • Mağusa 14 °C
 • Girne 15 °C
 • Güzelyurt 12 °C
 • İskele 14 °C
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 4 °C

Elektrik'te yüksek voltaj!

Ülke 2019’da karanlığa terk ediliyor. KIB-TEK Yönetim Kurulu’nun 70 MW gücünde son teknoloji santrali alım ihalesi talebi ileri götürülmüyor. KIB-TEK’in talep ettiği son teknoloji 4 adet üretim santralinin ihalesine şimdi çıkılsa bile santrallerin kurulum
Elektrik'te yüksek voltaj!

Ülke 2019’da karanlığa terk ediliyor. KIB-TEK Yönetim Kurulu’nun 70 MW gücünde son teknoloji santrali alım ihalesi talebi ileri götürülmüyor. KIB-TEK’in talep ettiği son teknoloji 4 adet üretim santralinin ihalesine şimdi çıkılsa bile santrallerin kurulumu Haziran 2019’a yetişmeyecek.

 

ELEKTRİKTE YÜKSEK VOLTAJ!

 

YÖNETİM KURULU KARAR ALDI

KIB-TEK Yönetim Kurulu 4 adet son teknoloji santral alımı ile ilgili karar aldı. Yaşanan gecikmeler ve siyasi irade eksikliğinden dolayı santrallerin ihalesine şimdi çıkılsa bile önümüzdeki yıl elektrik kesintilerinin olabileceği ve santral kurulumunun yetişemeyeceği de belirtildi.

HÜKÜMET KRİZİ Mİ? BAŞBAKAN DEVREDE!

Hükümet ortakları HP, TDP ve DP’nin santral alımına olumlu baktığı bilgisi öğrenilirken özellikle CTP’li Ekonomi ve Enerji Bakanı Özdil Nami’nin Türkiye’den kablo ile elektrik getirileceğini öne sürerek konuyu Bakanlar Kurulu gündemine getirmediği de öğrenildi.

Başbakan Tufan Erhürman’nın devreye girdiği ve konu ile ilgili Özdil Nami ile özel bir toplantı yapmasının gündemde olduğu belirtildi.

KIB-TEK TÖNETİMİ İSTİFA EDEBİLİR

İhaleye çıkılması talebinin Ekonomi ve Enerji Bakanlığı tarafından Bakanlar Kurulu gündemine getirilmemesi durumunda ihale açılması ve ülkenin elektrik enerjisiz kalmaması yönünde tavır koyan Yönetim Kurulu’nun istifa da edebileceği konuşuluyor.

 

2018 yaz aylarında KIB-TEK’in üretim kapasitesi yüksek enerji tüketiminin olduğu saatlerde tekleme riski ile karşı karşıya. 2019 Haziran ayından itibaren ise ülkeyi karanlık günler bekliyor.

DETAY ÖZEL

KIB-TEK’in talep ettiği son teknoloji 4 adet üretim santralinin ihalesine şimdi çıkılsa bile santrallerin kurulumu Haziran 2019’u bulacak. Çıkılacak ihalenin her biri 17 MW elektrik üretimi yapabilecek daha çevre dostu olan hibrit santrallerin uluslar arası bir ihale ile alınabileceği de öğrenildi.

Kıb-Tek’in üretim kapasitesinin an itibarı ile 405 MW olduğu öğrenilirken 2019 yılının Haziran ayından itibaren yeni santrallerin devreye girmemesi ile çok yoğun elektrik kesintilerinin yaşanacağı söyleniyor.

KABLO NE ZAMAN GELECEK?

Türkiye ile KKTC’de arasında kurulması düşünülen enterkonnekte bağlantısının ise en erken 2023 yılında bitebileceğini belirten uzmanlar, 2023 yılına kadar KIB-TEK’in önünde büyük bir özelleştirme tehtidininde bulunduğunu belirttiler.

ZAM GELEBİLİR

Güney Kıbrıs ile enterkonnekte bağlantının halen sürdüğünü bununla birlikte pik saatlerde Güney Kıbrıs’tan elektrik satın almanın maliyetinin ise KIB-TEK’in üretim maliyetlerini artıracağı belirtiliyor. Artan elektrik üretiminin ise vatandaşa zam olarak da yansıyabileceğinin hesapları yapılıyor.

AKSA’YA DAHA FAZLA BAĞIMLILIK

Kıb-Tek alım garantili olarak da İskele Kalecik’te bulunan AKSA firmasından elektrik satın alıyor. AKSA firmasının ise Gazimağusa Limanına eski teknoloji bir dizel santral getirdiği ve bunu ülkeye sokup üretim kapasitesini artırmayı planladığı iddia edildi.

Kıb-Tek’in üretim bağımlılığını daha da artıracak bu durum konusunda El-Sen’in ne düşündüğü ve ne yapacağı ise merak ediliyor.

YÖNETİM KURULU KARAR ALDI

KIB-TEK Yönetim Kurulu 4 adet son teknoloji santral alımı ile ilgili karar aldı. Santrallerin ihalesine şimdi çıkılsa bile önümüzdeki yıl elektrik kesintilerinin olabileceği ve santral kurulumunun yetişemeyeceği de iddia edildi.

HÜKÜMET KRİZİ Mİ? BAŞBAKAN DEVREDE

Hükümet ortakları HP,TDP ve DP’nin santral alımına olumlu baktığı bilgisi öğrenilirken özellikle CTP’li Ekonomi ve Enerji Bakanı Özdil Nami’nin Türkiye’den kablo ile elektrik getirileceğini öne sürerek konuyu Bakanlar Kurulu gündemine getirmediği de öğrenildi.

Başbakan Tufan Erhürman’nın devreye girdiği ve konu ile ilgili Özdil Nami ile özel bir toplantı yapmasının gündemde olduğu belirtildi.

KIB-TEK TÖNETİMİ İSTİFA EDEBİLİR

İhaleye çıkılması talebinin Ekonomi ve Enerji Bakanlığı tarafından Bakanlar Kurulu gündemine getirilmemesi durumunda ihale açılması ve ülkenin elektrik enerjisiz kalmaması yönünde tavır koyan Yönetim Kurulu’nun istifa da edebileceği konuşuluyor.

 

KALYONCU: “ELEKTRİKTE KRİZ KAPIDA!"

Kalyoncu, kablo ile Türkiye'den elektrik getirileceği gerekçesi ile santral yatırımlarının yapılmadığına dikkat çekerek “Enerjiden sorumlu bakan değişti. Zihniyet değişmedi” yorumunda bulundu.

Kalyoncu'nun sosyal medya üzerinden takipçileri ile paylaştığı yorumu şöyle:

“Elektrikte Kriz Kapıda!

Enerjiden sorumlu bakan değişti. Zihniyet değişmedi!

Ülkenin acilen ihtiyaç duyduğu yeni santral yatırımları, kablo ile TC'den elektrik getirilecek gerekçesi ile geciktiriliyor!

Geçen yıl ucu ucuna yeten üretim, bu yıl açık verecek. Hemen yatırım kararı alınıp harekete geçilmezse, önümüzdeki yıl kriz daha da büyüyecek. Zamanında ve doğru bir palanlamayla alınmayan kararlar, elektrik fiyatlarının daha da artmasına neden olacak.

Bir önceki Kıb-Tek Yönetim Kurulu'nun almış olduğu yeni santral yatırım kararı, enerjiden sorumlu önceki bakan tarafından da engellenmişti"

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler