• BIST 110.932
 • Altın 174,529
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • Lefkoşa 21 °C
 • Mağusa 20 °C
 • Girne 22 °C
 • Güzelyurt 19 °C
 • İskele 20 °C
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 10 °C

Ercan hakkında meclis araştırması açılma önergesi kabul edildi

Meclis araştırması açılması önergesi oy çokluğu ile kabul edildi.
Ercan hakkında meclis araştırması açılma önergesi kabul edildi

BP Lefkoşa Milletvekili Tahsin Ertuğruloğlu ile CTP Lefkoşa Milletvekili Tufan Erhürman’ın sunduğu “Ercan Havaalanı’nın İşletme Haklarının Devredilmesi ile ilgili şartname sözleşme ve sözleşmenin uygulanması aşamasındaki işlemlerin hukuka ve kamu yararına uygunluğunun araştırılması hakkında meclis araştırması açılması önergesinin ön görüşmesi” gerçekleştirildi. Meclis araştırması açılması önergesi oy çokluğu ile kabul edildi.

 

UBP Lefkoşa Milletvekili Tahsin Ertuğruloğlu ile CTP Lefkoşa Milletvekili Tufan Erhürman’ın sunduğu “Ercan Havaalanı’nın İşletme Haklarının Devredilmesi ile ilgili şartname sözleşme ve sözleşmenin uygulanması aşamasındaki işlemlerin hukuka ve kamu yararına uygunluğunun araştırılması hakkında meclis araştırması açılması önergesinin ön görüşmesi” gerçekleştirildi. Meclis araştırması açılması önergesi oy çokluğu ile kabul edildi.

Ön görüşmede ilk sözü Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu aldı. 

Önerge sahibi Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, konuya ilişkin görüşlerini daha önce çok kez paylaştığını, 8 aylık ulaştırma bakanlığı dönemindeki uygulamalarının Ercan İhalesi’nin ilk günden itibaren araştırılması durumunda daha sağlıklı bir değerlendirmeye tabi olacağını belirterek, bu araştırmanın sağlıklı bir şekilde yürütülüp realitenin ortaya çıkmasını talep etti

Ertuğruloğlu, “Bilgi sahibi olmadan önyargı ile siyasi avantaj sağlama adına bu konuyu istismar etme noktasından uzaklaşır” dedi. 

ÇAKICI

Ardından söz alan TDP Milletvekili Mehmet Çakıcı, bu konunun uzun süredir gündemde olduğunu dile getirdi.

Konunun dilekçe ve ombudsman komitesinde de konuşulduğunu dile getiren Çakıcı, ilgili süreci özetledi.

“Bizi ilgilendiren 11 milyon 250 bin dolarlık denetim ve kontrolün kimin tarafından ödeneceği ile ilgilidir. Sayın bakan yanlış yapmıştır”  diyen Çakıcı, “Ek sözleşmeyle ilgili devletin ne kazanımı vardı? Bunun cevabını henüz alabilmiş değilim” şeklinde devam etti.

Taşyapı’nın her adımda devlete dava açtığını ve inşaata henüz başlanmadığını savunan Çakıcı, “Biz böyle bir meclis araştırması istemiyoruz, 11 milyon 250 bin Dolarlık sözleşmeyle ilgili soruşturma açılmalıdır. Görevi kötüye kullanma konusunda soruşturma açılmalıdır. Sonrasında bu araştırma da yapılabilir” diye konuştu. 
Çakıcı önergeye ret oyu vereceklerini ifade etti.

ÖZDENEFE

CTP milletvekili Fazilet Özdenefe de, TDP’nin soruşturma önergesi talebinin henüz kamu zararı olmadığı için açılamayacağını, zaten ombudsmanın da böyle bir suç tespit etmediğini, ileride oluşabilecek bir zarardan bahsettiğini söyledi.

Özdenefe, Anayasa, Meclis İç Tüzüğü ve hukuğun bir laf karmaşası olmadığını, araştırma komitesinin ortaya çıkaracağı bulgular doğrultusunda soruşturma da açılabileceğini dile getirdi.

TATAR

Ardından söz alan UBP Milletvekili Ersin Tatar, Ercan Havaalanı ihalesinin değerli bürokratlar tarafından hazırlandığını belirterek, teşviksiz bir devir yapıldığını anlattı.

Ocak ayında paranın işletmeden alınacağını kaydeden Tatar, “Bizim dönemimizde hiçbir aksaklık ve sakınca olmamıştır. Şeffaf ve açık bir ihale oldu.  Ama şartname yerine getirilmediyse devlet gereğini yapsın” dedi.

Tatar, “Bir hukukçu olarak Tufan Erhürman’ın ne yapmaya çalıştığını anlamadım” diye konuştu.

“İki olayı ayrı tutmanız lazım” diye devam eden Tatar, İrsen Küçük hükümetinin yaptığı çalışmayla 11 milyon 250 bin dolarlık denetlemenin birbirinden ayrılması gerektiğini söyledi.

ERTUĞRULOĞLU

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu ise yeniden söz alarak, TDP’li milletvekillerinin sonuç ne olursa olsun “şaibelendirme” çalışmalarına devam edeceğini söyledi.

Başsavcının şartnameye göre, görevli şirketin kendini  firmayı ödeme mükellefiyeti olduğunu kaydettiğini hatırlatan Ertuğruloğlu, o dönemki hükümet politikası gereği ek sözleşme ile bu durumun ortadan kaldırılmaya çalışıldığını belirtti.

Ertuğruloğlu bu nedenle herşeyin denetlenmesini istediklerini söyledi.

T&T’nin kendini denetleyecek firmayı belirleme hakkının olmadığını, KKTC’de de kontrolör firma bulunmadığını hatırlatan Ertuğruloğlu, Emrullah Turanlı’nın ‘KKTC siyaseti benim cebimdedir’ dediği günlerde göreve başladığını anlattı.

İhalenin üzerinden 3 yıl geçmesine rağmen kayda değer bir gelişme olmadıysa bunun soruşturulmasının gerektiğini belirten Ertuğruloğlu, KKTC’ye herhangi bir mali külfet yaratmadan kontrolör firma belirlendiğini kaydetti.  

Konuşmaların ardından araştırma önergesi oyçokluğuyla kabul edildi.

Böylece Meclis Genel Kurulu’nun bugünkü toplantısı sona erdi.

Meclis sonraki birleşimini 23 Mayıs Pazartesi günü yapacak.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Detay Kıbrıs | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 392 444 79 79 Faks : +90 392 227351