• BIST 103.310
 • Altın 228,775
 • Dolar 5,4693
 • Euro 6,2098
 • Lefkoşa 14 °C
 • Mağusa 13 °C
 • Girne 15 °C
 • Güzelyurt 12 °C
 • İskele 13 °C
 • İstanbul 9 °C
 • Ankara 8 °C

"Eylül ortasında tablo daha net olacak"

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, BM Genel Kurulu çalışmalarına katılmak üzere New York’ta olacağı tarihe kadar 23-29 Ağustos ve 2, 6, 8 ve 14 Eylül’de toplam 7 görüşme daha yapılacağını açıkladı.
"Eylül ortasında tablo daha net olacak"

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, yoğunlaştırılmış müzakerelerin birinci turunun tamamlanmasının ardından yaptığı açıklamada, BM Genel Kurulu çalışmalarına katılmak üzere New York’ta olacağı tarihe kadar 23-29 Ağustos ve 2, 6, 8 ve 14 Eylül’de toplam 7 görüşme daha yapılacağını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Akıncı, “Planlanan 7 görüşmenin ardından her iki taraf da BM Genel Kurul çalışmaları nedeniyle New York’ta olacak” dedi.
Cumhurbaşkanı Akıncı, bugünkü müzakerede toprak ve güvenlik başlıklarının yer adı, harita ve yüzdeliklere girilmeden, genel olarak değerlendirildiğini belirterek, “Bu çerçevede her iki tarafın güvenlik kaygılarını anlatma fırsatı bulduğu yararlı bir toplantı oldu. Bunlar Kıbrıs sorununun en çetrefilli konularıdır. Bir toplantıda bunları aşmak elbette ki mümkün değil” dedi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, güvenlik ve garanti meselesinin en son tahlilde 5’li konferansta bağlanacak bir konu olduğunu yineleyerek, şöyle devam etti:
“Nedeni de çok açıktır. Çünkü uluslararası bir anlaşmadan söz ediyoruz. Bizlerin de görüşü olacaktır ama sonuçta bunu 3 tarafla bir araya gelerek sonuçlandıracağımız kesindir. O noktaya hızla gitmeyi sağlamaya çalışıyoruz.”

Ağustos ve Eylül’deki 7 toplantıda ilk 4 başlıkta kalan ayrılık noktalarını asgariye indirmeyi hedeflediklerini açıklayan Cumhurbaşkanı Akıncı, “Daha fazla yakınlaşma sağlayarak diğer safhaya geçiyoruz. Bizim en büyük arzumuz 23 Ağustos’ta başlayacak süreçte o başlıklardaki yakınlaşmaları daha da çoğaltmaktır.  Müzakerecilerimiz de bu konuların üzerinde çalışıyor. Teknik olan konuları aşmak daha kolaydır. Siyasi karar isteyen noktalara geldiğinde müzakereciler de durma noktasına geliyor. O zaman bize bakıyorlar. Bizim verdiğimiz kararlarla bir sonraki aşamaya geçiyorlar. Liderler düzeyinde 7 toplantı daha yapacağız. Ağustos ayının sonundan itibaren de müzakereciler yoğun olarak çalışma yapacaklar. Eylül ortalarına geldiğimizde daha net bir resim yavaş yavaş gözümüzün önünde belirecek. Diğer 4 başlıkla daha net bir resmi görmüş olacağız ve son aşamaya umarız hep birlikte önümüzdeki dönemde gireceğiz” dedi. 

Cumhurbaşkanı Akıncı, bu bir yıllık sürede, ele alınan başlıklarda sağlanan uzlaşıların sayısı ve içeriğinin çoğaldığını açıkladı. Bu sürecin kendi nesli için son deneme olduğunu tekrarlayan Cumhurbaşkanı Akıncı, şöyle devam etti:

“Bu söylediğim ne bir tehdittir ne de gözdağıdır. Yürüttüğümüz süreç bu kadar yıl sonra federal çözüm için son fırsat penceresidir. Bunu başaramazsak dünyanın sonu olmaz. Diplomasi devam eder. Ama nereye doğru devam edersiniz, soru oradadır. Bu süreç bir kez daha Annan Planı’nda olduğu gibi bir fiyaskoyla sonuçlanırsa, bakalım kaç yıl sonra yine böyle bir fırsat penceresi doğacak? Bunun yitirilmemesi için hep birlikte kararlılıkla devam etmemiz lazım. Önemli olan bizim halkımıza gönül huzuru içerisinde ‘bu koşullarda  varılabilecek en uygun çözüm budur’ diyebileceğimiz bir noktaya varmaktır. Bütün mesele burada düğümlenmektedir. O noktaya gelebilmek için çalışıyoruz.” 

HEDEF 2016’DA ÇÖZÜM
Sağlanan yakınlaşmaların yabana atılmaması gerektiğine vurgu yapan Cumhurbaşkanı, “Şunu da yine söylemek zorundayım. Evet bugün yaptığımız toplantıda ele aldığımız başlıklar dahil diğer bazı başlıklarda da ayrılık noktaları devam ediyor” dedi.

Ancak bu zorlukları aşmanın mümkün olduğunu belirten Akıncı, “Bu çalışmalarımızı yoğun bir şekilde Ağustos’un son haftası ve Eylül’de de sürdüreceğiz. Hedef aynıdır. 2016 yılını bir çözüm yılını yapabilmektir. Bu zor bir uğraştır ama bu konudaki çabalarımızı sürdüreceğiz” dedi.
Akıncı şunları söyledi:
“İhtiyatlı olmak durumundayız. Sürece zarar vermek istemiyoruz. Bu geldiğimiz noktada vardığımız aşamada hem ileriye umutla bakmamız için nedenlerimiz hem de zorluklarımız vardır. Bu zorlukları aşabildiğimiz takdirde önümüzdeki aylarda sizlere çok daha ayrıntılı konuşabileceğimizi ümit ediyorum.”
Cumhurbaşkanı Akıncı bugün genel anlamda taraflar birbirlerine kendi değerlendirmelerini ve kaygılarını anlattıklarını belirterek, “Bunları konuşup da bunları gazete manşetlerinde görerek bir sonraki toplantıya gitmenin pek bir anlamının olmadığını, bunun yaratacağı sıkıntıları çok dile getirdim. Ancak şu da bir gerçektir ki Kıbrıs sorunu müzakerelerinin ilk günlerinden beri 6 tane başlık söz konusudur. Bu 6 başlığın dönüşümlü olarak konuşulacağında da uzlaşılmıştır. Bu geldiğimiz aşama ileri bir aşamadır. Bunu olumlu değerlendirmek gerekir” dedi.

Hedefin açıkta kalan konuları mümkün olduğu kadarıyla kapatmak olduğuna dikkat çeken Akıncı, “Bu gibi müzakere süreçlerinde başlıkların her birinin her şeyiyle kapanması kolay değil. Bir başlıkta yüzde 90 anlaşılsa dahi, geriye kalanları bazı düşüncelerle sonraya bırakılabilir. Bunlar müzakere süreci açısından olağan ve doğal şeylerdir” dedi.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • 850 araç sürücüsünden 202’sine ileri işlem18 Ocak 2018 Perşembe 16:16
 • TDP'de aday belirleme Pazar günü23 Kasım 2017 Perşembe 14:36
 • "Yoksa gizlice sözler mi verdiniz?"24 Ocak 2017 Salı 11:58
 • Karakolda Dayak Savcılığa taşındı03 Ağustos 2016 Çarşamba 11:51
 • Lamborghini marka araç ortalığı karıştırdı..03 Ağustos 2016 Çarşamba 11:47
 • Kermiya – Dereboyu yolunda kaza...03 Ağustos 2016 Çarşamba 11:42
 • Siyasi rant, tarih dinlemiyor03 Ağustos 2016 Çarşamba 11:35
 • LTB’den Online Canlı Destek ve Şikayet Takip Hizmeti03 Ağustos 2016 Çarşamba 11:21
 • Akıncı, Tuğgeneral Erdinç Korkuter’i kabul etti.03 Ağustos 2016 Çarşamba 11:18
 • Oshan Sabırlı yazdı: Pademler çiçek açtığında çözüm diyeceğiz03 Ağustos 2016 Çarşamba 10:31