• BIST 102.556
 • Altın 261,145
 • Dolar 5,7082
 • Euro 6,3674
 • Lefkoşa 34 °C
 • Mağusa 34 °C
 • Girne 33 °C
 • Güzelyurt 31 °C
 • İskele 34 °C
 • İstanbul 29 °C
 • Ankara 29 °C

Geçen haftanın notları...

Mesut GÜNSEV

LEONARD COHEN ‘İN VEDASI

Geçtiğimiz hafta 82 yaşında gözlerini hayata yuman dünyaca ünlü Kanadalı müzisyen,şair ve romancı Leonord Cohen yarım yüzyıllık müzik kariyerine”AThousand Kisses Deep”,Dance Me ToThe End Of Love,Everybody Knows “gibi unutulmayan şarkılara da imza atmıştı.Aynı günün akşamı Yeni dünyada yaşayan yazar arkadaşım Gülay Doğan bloğunda aşağıdaki satırları paylaştı..Ve de bir resim paylaştı…Ben de sizlerle paylaşıyorum..Sanatçılar ölür ama eserleri yaşar….

“Sevdiğim sanatçılarla resim çektirmek gibi bir isteğim hiç olmadı ta ki 17.10.2010 da onu New York'ta 5. ve 6. Cadde arasındaki Warwick Otelinin önünde görene kadar.
Karşılaşmayı hiç beklemediğimden olsa gerek gördüğümde tanımadan yanından geçip gittim. Sonra yanımdaki arkadaşlarıma heyecanla
" Leonard Cohen değil miydi o !! " diyerek geri döndüm. Onun olduğunu görünce de bir çocuk sevinciyle " Ben onunla resim çektirmek istiyorum !!!.." dedim. Öte yandan da gidip söylemeye de utanıyordum ama vazgeçmeyi de hiç istemedim.
Arkadaşlarımın da bana verdiği cesaretle birlikte yanına gittik. Hayranı olduğumuzu, 2009 İstanbul Konserinde onu izlediğimi söyledim. O konserde 2009 turnesinin son dünya turnesi olduğunu söylediğini hatırlatarak, " ne yapıyorsunuz konserler bitti mi" dedim. O da " evet öyle demiştim ama hayat öyle olmuyor konserler devam, şimdi de turnedeyim zaten" dedi. Bunun bizim gibi hayranlar için iyi haber olduğunu söyledikten sonra ezile sıkıla resim çektirebilir miyiz diye sordum; o kadar yakın, o kadar samimi "Tabi ki " dedi ki yanında duruverdik... O da bizi kanatlarının altına aldı.

Ve tesadüf o ki altı yıl sonra benim de Los Angeles'ta olduğum bir gün o da Los Angeles'taki evinde hayata gözlerini yumdu.

Dün gece yarısı Los Angeles'tan Toronto'ya döndüğümde havaalanından oğluma geldiğimi bildiren bir mesaj gönderdim, mesajların gerisi şöyle geldi...

- Derin'im ben geldim.

-Tamamdır.
Anne..
O değil de..
Üzülme..
Ama...

- Ne için ?

- Leonard Cohen vefat etmiş...
Son albümünü çıkardı. Mutluydu bence.. ( üzülmemem için çaba sarfediyor https://www.facebook.com/images/emoji.php/v5/fa5/1.5/16/1f642.png:)) )
"Ölmeye hazırım" dedi son röportajında
Pazartesi ölmüş. Sen uçaktayken açıkladılar..

Hayatımda tek birlikte fotoğrafımın olmasını istediğim çok ama çok sevdiğim bir sanatçıydı... Toronto'ya vardığım gün o da Montreal'de kendi isteğine uygun olarak ailesinin yanına gömülmüştü bile... 
Toprağı bol olsun.”

1-023.jpg

YENİ BİR KİTAP

Onlarca kitaba imza atmış Kıbrıs Barış Harekatı Gazi Araştırmacı-Yazar Atilla Çilingir'in yeni kitabı geçen hafta raflardaki yerini aldı. Belirli bir dönemi, bir değişik pencereden bakışla anlatan yazıların, araştırmaların derli toplu bir basımı. 

2-026.jpg

ATA SIZ 78 YIL

Geçtiğimiz hafta büyük önder Mustafa Kemal Atatürk ‘ü kaybettiğimiz gün olan 10 kasımı da kapsıyordu.Atatürk hakkında çok değerli bir arşive ve muhtelif yayınlara sahip emekli işadamı ,koleksiyoner ve arşivci Hanri Banazus’un kitabından özellikle yabancı şahsiyetlerin söylediklerinden bir demeti sunmak ve  Atamızı rahmet ,sevgi ve özlemle anmak istedim:

“ Sizlere şunu söylemek isterim ki, Mustafa Kemal’e katip olmak isterim. Sebebi de onun her akşam sofrasında bulunup, yüksek fikirlerinden beslenmek dileğinde oluşumdandır. Böylece yeniden üniversite bitirmiş olacağım”.
Fransız Başbakanı: Edoward Herriot

“Bir ulusun hayatında bu kadar az sürede, bu denli kökten değişiklik pek seyrek gerçekleşir. Bu olağanüstü işleri yapanlar, hiç kuşkusuz kelimenin tam anlamı ile BÜYÜK ADAM niteliğine hak kazanmıştır. Bundan dolayı Türkiye övünebilir”.
Yunan Başbakanı: Eleftherios Venizelos

“Atatürk, asker devlet adamı olarak çağımızın en büyük liderlerinden biri idi. Kendisi, Türkiye’nin dünyanın en ileri memleketleri arasında hak ettiği yeri almasını sağlamıştır. Keza o, Türk’lere, bir milletin büyüklüğünün temel taşını teşkil eden, kendisine güvenme ve dayanma duygusunu vermiştir”.
ABD General Mc Artur

“Mustafa Kemal Atatürk, kuşkusuz 20. Yüzyılda dünya savaşından önce yetişen en büyük devlet adamlarından biri, hiçbir millete nasip olmayan cesur ve büyük bir devrimci olmuştur”.
İsrail Başbakanı: Ben Gurion

“Kemal Atatürk yalnız yeni Türkiye’nin sembolü değil, aynı zamanda çağımızın en ilgi çekici şahsiyetlerden biridir. Çalışkan, güçlü ve özgür Avrupa’nın diğer ülkeleri ile işbirliğine sağlam şekilde bağlı olan Türkiye, bugünde onun izinde yürümektedir”.
İtalya Başbakanı: Giovanni Leone

“Çöküntü halinde bulunan bir imparatorluktan özgür Türkiye’nin doğması, yeni Türkiye’nin özgürlük ve bağımsızlığını şerefli bir şekilde ilan etmesi ve o zamandan beri koruması, Atatürk’ün ve Türk halkının işidir. Şüphesiz ki Türkiye’de giriştiği derin ve geniş devrimler kadar, bir kitlenin kendisine olan güvenini daha başarı ile gösteren bir örnek yoktur”.
ABD Başkanı: John F. Kennedy

“Bana, bütün Avrupa’da bir devlet adamı daha gösterin ki, Dünya savaşı sonunda Gazi Kemal ölçüsünde ileriyi gören bir siyasi olgunluk örneği vermiş olsun”.
Eski ABD elçisi: General Charles H. Sherrill

“Sovyet Rusya Hariciye Nazırı Litvinof ile görüşürken kendisine, onun fikrince bütün Avrupa’nın en kıymetli ve en ziyade dikkate değer devlet adamının kim olduğunu sordum. Bana Avrupa’nın en kıymetli devlet adamının Türkiye Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal olduğunu söyledi”.
ABD Başkanı: Franklin D. Roosevelt

“Çanakkale savaşında Mustafa Kemal’in bulunduğu bölge yoğun topçu ateşi altında kalmasına rağmen, O’na bir şey olmamıştır. Hatta Mustafa Kemal bizlere nispet olsun diye gözümüzün önünde siperler arasında dolaşmakta ve sigarasını içmektedir. Bu yüzden askerleri O’na bir isim takmışlardır: Efsunlu Mustafa Kemal”.
İngiliz İstihbarat Subayı: H.G. Armstrong

“Bir insanın değerinin ölçüsü, kendi alanındaki üstünlüğünü dostuna, düşmanına kabul ettirebilmesidir. İşte Atatürk, bu yüceliğe erişmiş dahilerden biridir. Bir ihtilalci olarak, modern Türkiye’yi yaratmış, davasında muzaffer olmuş ve yüzyılımızın büyük devlet adamları arasına katılmıştır”.
İngiliz Romancı: Somerset Mangham

“Yüzyıllar nadir olarak dahi yetiştirir. Şu talihsizliğe bakın ki, o büyük dahi çağımızda Türk Milletine nasip oldu ve karşımıza çıktı”.
İngiltere Başbakanı: D. Loyd George

“Atatürk’ün dünyanın gidişi hakkındaki görüşleri, insanı ürkütecek kadar doğru çıkmıştır”.
Times Gazetesi

“Kemalizm, yüzyıllara sığabilecek işleri on yılda tamamladı”.
Fransız Yazar: Gerard Tongas

“Atatürk modern Türkiye’nin kurucusu ve ulusunun reformcusudur. Onun güçlü önderliği sayesinde, ortaçağı yaşayan şarklı Osmanlı İmparatorluğunun zihniyeti yıkıldı ve diğer uluslar safında, uygarlıkça ileri, yapıcı bir seviyeye erişen ve durumunu devam ettirebilen modern gelişmiş laik bir Cumhuriyet kuruldu”.
Encylopaedia Britannica

“Kemalizm ne faşizm ve ne de hümanizmdir. Bunların ikisi de ilerlemeyi ve tarihsel evrimi önleyici kuruluşlardır. Burada ise atılım sağlamak, uygarlıkça geri kalmış ülkeyi çağdaşlaştırmak için devrim yapılmaktadır. Bu Türkiye’nin gerçek devrimidir”.
Yunan Tarihçi: Thomas A. Vaidis

“Eğer Kemalizm yolunu, Türk Ulusunun yolunu tutarlarsa, Türk Ulusu gibi özgürlük hasreti çeken bütün sömürgeler, yarı sömürgeler bağımsızlıklarına kavuşacaklardır”.
Dr. Stephan Ronart

“Gazi Kemal, Padişahı ve Hilafeti ortadan kaldırdıktan sonra, tükenmiş bir imparatorluktan, asıl Türk’lerin yaşadığı toprakları kurtarmış ve ondan Yeni Türkiye Cumhuriyetini meydana getirebilmiştir”.
Alman Yazar: Fon Miköş

“Üstün iradesi, tükenmez cesareti ve eşsiz diplomatik sezişi ile düşmanlarını dize getirdi. Fazilet ve ciddiyeti üç yılda memleketine yalnız askeri değil, aynı zamanda tam ve doyurucu bir siyasi zafer kazandırdı”.
İtalyan yazar: F. Lerrone Di San Martino

“Atatürk, başı dumanlı doruklarda yüce bir dağ tepesidir. Siz ona yaklaştıkça, o yükselir ve aranızdaki mesafe sonsuza kadar baki kalır. Devirlerinde büyük gözüken, zamanla küçülen benzerlerinden farkı budur ve böyle kalacaktır”.
Arriba Gazetesi: Portekiz

“Kemal Atatürk, büyük bir askerdir, fakat barışseverdir ve bütün komşu devletlerle dostluk dileğindedir. Onun sayesindedir ki, Çin’den Tuna’ya kadar bütün uluslar aynı ülkünün çevresinde kardeşçe birleşmişlerdir. Bu ülkü şudur: Özgürlük ve ulusal egemenliği yabancı istilacılara karşı ne pahasına olursa olsun savunmak ve modern bir devlet kurulmasına çalışmak”. 
Tchang Yang Ye Lao Gazetesi: Çin

“Lozan!ı o kazandı; son iki yüzyıldır ihtiyar Asya’nın, Avrupa’ya karşı kazandığı ilk zaferdir”. 
New York Times Gazetesi: ABD”

3-022.jpg

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları