• BIST 86.796
 • Altın 248,760
 • Dolar 6,0406
 • Euro 6,7414
 • Lefkoşa 27 °C
 • Mağusa 27 °C
 • Girne 23 °C
 • Güzelyurt 26 °C
 • İskele 27 °C
 • İstanbul 25 °C
 • Ankara 23 °C

Golorambiciklere ve jeneratörlere şimdiden hazırlanın.

Taner ULUTAŞ

Detay Gazetesi ile kendime ait Face Book’taki sayfamda bir süredir elektrik ile ilgili sıkıntıları dile getiriyorum. İnanın ben bir dokunurken düşen mesajlardan milletin bin ah çektiğini görüyorum.

Bir defa mevcut sistemde üretilen elektriğin rantabl olup olmadığını tartışmalıyız. Ceryanın, cebimizi ne kadar yaktığını masaya yatırıp, yenilenebilir enerji dediğimiz güneşin bize hediye ettiği beleş enerjidenne kadar faydalanabilirizi konuşmalıyız.

Ceryan her aybaşı bizi fena teperken, birilerinin siyasi oy uğruna hala daha Kıb-Tek’i bumbar gibi doldurmasını da tabi ki konuşmalıyız.

Ve tabi ki SOS veren ve muhtemelen 2017 yılında bizi karanlıkta bırakabilecek elektrikteki son durumu da masaya yatırmalıyız. Hele hele 2 tane santralın mutlak bakıma ihtiyacı olmasına karşın buna burun kıvrılmasının nedenlerini de sormalıyız.

Bakın tablo ortada. 2015 yılında 312 MW olan elektrik tüketimi, 2016 yılı itibarı ile 317 MW ulaştı. 2017 yılı içerisinde de elektrik kullanımının 358 MW’a ulaşması bekleniyor.

Nasıl ki, iyi dostu olanın aynaya gereksinimi yoksa, minareleri görünen köyün de kılavuza ihtiyacı yoktur. Teknecik’te kazanların borularının patlamasından dolayı Güney’den elektrik alma zorunluluğu doğdu. Üstüne üstlük patlayan borular Kalecikteki bir ünitenin durmasına da neden oldu. Kısacası aksak Timur gibi elektrik bu günlerde aksayarak gidiyor. Bu nedenle Teknecik’in ele alınması zarureti doğdu.

Tamir, bakım falan derken 4 Milyon TL’lik bir harcama yapıldı. 6 Milyon da kapıda bende bekliyorum diye bar bar bağırıyor. Hükümet erkânı ammma ile başlayan cümleler kurarken El- Sen ve Kıb-Tek yönetimi bu bakım kesin yapılmalı diyor.

Bu bakım yapılsa ve herşey yolunda gitse bile 2017’de elektrik açığı olabilir diyor uzmanlar. Peki, olmazsa ne olur diyenlere, gözümüz aydın, golorambicikleri ve jeneratörleri şimdiden hazırlayın derim.

Tabi birde hükümet, bazı önlemler ile elektrik tasarrufunu maksimuma çekebilir. Mesela, elimdeki tabloya göre en çok elektrik, 18.00 ile – 21.00 saatleri arasında kullanılıyor. Bu saatler arasında dilimleri atıyorum, 5 kuruştan 8 kuruşa çekip, 21.00’den sonra dilimleri 5 kuruştan 3 kuruşa indirerek halkı elektrik kullanım konusunda genele yayarak, elektrik santrallerini rahatlatabilirsiniz.

Almanya, Hollanda gibi refah seviyeleri yüksek ülkeler, halkı beleş enerjiye yani yenilenebilir enerjiye yönlendirirken, hatta Amerika belli kat sayısına kadar olan evlere yenilenebilir enerji kullanımını zorunlu hale getirirken, nedense bizde yenilenebilir enerjinin kullanmak isteyenlere zorluk çıkartılıyor.

Elektrikte devlet tekeli olduğu için vatandaşa trafo ücretini, direk parasını ödeyeceksin deniyor. Türkiye’den kablo ile elektrik getirilmesi bence uygun olmaktan öte zaruri bir durum. Ancak bir birimizi kandırmayalım. Türkiye’den Fiber – Optik ile getirilecek elektrik ancak 4-5 sene sonra mümkün olur.

Serdar Denktaş’ın da belirttiği gibi  “fakir fukaranın” kullandığı ilk yüzde 20’lik dilime de geriye kalan diğer dilimlerde de harup ağacından mamül, zeytinyağına bulandırılmış zam kazığını artık ‘bu halk kaldıramaz”. Ev inşa edenlere ‘trafoyu da sen al’ denilmemesi gerekirken, insanların önüne bu tür engel konmamalı.

Haaa, Sunat Atun’un da dediği gibi, Kıb-Tek kapatılmamalı. Ondan da faydanılmalı. Ama bir usta bir memleket modundan da çıkartılmalı.

*****

Elektrikte alarm !...

KKTC’ye elektrik sağlayan Teknecik Santralindeki kazan borularının patlaması sonrasında meydana gelen elektrik açığı SOS vermeye başladı.

ELEKTRİK TÜKETİMİ GİDEREK ARTIYOR

Teknecik’te meydana gelen kazan patlamasından mütevellit açık, uzun bir süre Rum Kesiminden alınan elektrik ile giderilirken, yıpranan santrallerin tamir edilmemesi sonrasında, meydana gelecek elektrik açığının, KKTC’de 2017 yazında, zaman zaman karanlıkta bırakma tehlikesi yaratacağı öne sürülüyor.

2015 yılında 312 MW olan elektrik tüketimi, 2016 yılı itibarı ile 317 MW ulaşırken, elektrik tüketiminin 2017 yılı içerisinde 358 MW’a ulaşması bekleniyor.

2017 YAZINDA KARANLIKTA KALABİLİRİZ

Teknecikte elektrik üreten 2 santralın berbat durumda olduğu öne sürülürken çok erken bir zaman dilimi içerisinde tamir edilmesi gerektiğine vurgu yapılıyor. Hükümetin ivedi olarak bu duruma çözüm üretememesi halinde 2017 yılı içerisinde elektrik tüketiminin 358 KW civarına ulaşması nedeni ile uzmanlar, önümüzdeki yaz karanlıkta kalabileceğimizi ileri sürüyor.

2 SANTRAL BAKIMA MUHTAÇ

Konunun uzmanları, KKTC geneline elektrik üreten Teknecik Santralindeki 2 adet 55 MW X 2 gücündeki Buhar türbininin yanısıra 128 MW gücündeki dizel santral ile Kalecikteki 55 MW gücündeki dizel santral 338 MW elektrik üretilebilir diyor. Üretilecek olan elektrikte, hiçbir aksilik olmaması halinde 2017 yılı içerisinde toplam 358 MW gücündeki elektrik ihtiyacını bile karşılamayacak durumda olduğunu belirten uzmanlar, 2 santralin bakıma ihtiyaç duyması ve görevlerini yapamayacak durumda oldukları da düşünülürse elektrikte yine Güney’e muhtaç olacağımızı belirtiyor.

4 MİLYON HARCANDI 6 MİLYONA DAHA İHTİYAÇ VAR

Meydana gelen patlamalar nedeni ile şu anda 4 Milyon TL harcandığı ve 6 Milyon TL’ye daha ihtiyaç duyulduğu öne sürülürken, Kıb-Tek yönetimi ile EL-Sen’in tamir ve bakıma sıcak baktıkları ancak bazı siyasilerin konuya duyarsız kaldıkları topu yine Türkiye’ye atmaya çalıştıkları belirtiliyor.

TÜRKİYE’DEN ELEKTRİK 4-5 SENE SONRA

Türkiye’den Fiber – Optik ile elektrik getirilmesinin 4-5 seneye tekabül edeceğini ileri süren uzamanlar, bu süre içerisinde yaşanması muhtemel elektrik kesintilerinin halkı sıkıntıya sokacağına da vurgu yapıyor.

*****

24 saatlik ömrün kaldı

Doktor hastasına aylar süren tahlillerin sonuçlarını açıklamaktadır.

-Size bir kötü, bir de daha kötü haberim var… Önce kötü haberi vereyim. Test sonuçlarına göre 24 saatlik ömrünüz kalmış. Adam yıkılır ve doktora dönüp :

- “Hayır olamaz! Fakat, fakat bundan daha kötü ne olabilir? Doktorun yanıtı kısa olur :

-Dünden beri size ulaşmaya çalışıyorum…

******

Günün Sözü

Birilerinin gözyaşları üzerine

Kurulan mutluluk,

Günü geldiğinde en dayanılmaz

Acılarla intikamını alır

******

Günün Fotosu

gynun-fotosu.jpg

 

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları