• BIST 110.268
 • Altın 174,389
 • Dolar 4,0938
 • Euro 4,9967
 • Lefkoşa 28 °C
 • Mağusa 28 °C
 • Girne 28 °C
 • Güzelyurt 27 °C
 • İskele 28 °C
 • İstanbul 25 °C
 • Ankara 23 °C

Halkın Partisi seyrüsefere tepki gösterdi

“Yol yakınken bu yanlıştan dönün”
Halkın Partisi seyrüsefere tepki gösterdi

 

Halkın Partisi, hükümetin siyasi irade gösterip yasaları uygulamak ve ödenmeyen seyrüsefer harçlarını toplamak yerine piyasada pahalılığı daha da artıracak yollara saptığına dikkat çekti ve ilgilileri yeni seyrüsefer harcı uygulaması yanlışından dönmeye davet etti. Açıklamada bu türden bir uygulamanın hayata geçmesi durumunda piyasada farklı iş alanlarında emek veren kişilerin ciddi şekilde mağdur olabileceği ve vatandaşlar arasında da yeni eşitsizlikler yaşanacağı uyarısında da bulunuldu. Halkın Partisi seyrüsefer harçları konusundaki mevcut sorunun çözümü için önerilerini de paylaştı.

Halkın Partisi’nden yapılan açıklamada “mevcut devlet yapısının denetim özürlü olduğu bizzat devlet yetkilileri tarafından dile getirildiği bilinmektedir. Devletin denetim acizliği, yollarda neden on binlerce kayıtsız aracın olduğunu, ve dolayısıyla milyonlarca liralık seyrüsefer kaybının neden yaşanıyor olduğunun açık göstergesidir. Devlet yetkilileri etkin ve sürekli denetim yolları geliştiremedikleri ve uygulamaları gereken kuralları uygulamadıkları için başka yollara sapmakta, piyasayı pahalılaştıracak ve adaleti bozacak olan bir davranışa kalkışmaktadırlar” denildi.

Açıklamada “son yıllarda birçok ülkede “Motorlu Araç Vergisi” olarak adlandırılan seyrüsefer ruhsat harçlarının etkin bir şekilde tahsil edilebilmesi için teknolojik imkanlardan yararlanılmış, ödeme çeşitliliği ve taksitlendirme ile ödeme kolaylıkları sağlanmıştır. Dünyada örneklerine rastladığımız en önemli değişiklik, seyrüsefer matrahlarında ve vergi hesaplamalarında araç ağırlığı yerine motorlu araçların motor hacimlerinin ve araçların çevre kirliliğine etkilerinin (egsoz emisyon)esas alınmasıdır. Seyrüsefer ödemeleri konusunda bir yandan araç ağırlığı yerine bu türden farklı kriterler üzerinden hesaplama yöntemine geçilmesi diğer yandansa bugünkü seyrüsefer uygulamasından ciddi şekilde mağdur olan kesimlere özel bazı düzenlemeler getirilmesi düşünülmelidir. Ancak bugün yaşanan sıkıntıları aşmanın yolu, piyasada pek çok kesimin pahalılığa neden olacağını dile getirdiği ve diğer sonuçları açısından da öngörülebilir olmayan akaryakıt üzerinden alınacak bir seyrüsefer uygulamasına geçmek değildir. Hükümet yeni eşitsizlikler yaratacak bu uygulamaya geçme yanlışından yol yakınken dönmelidir” ifadelerine yer verildi. 

Üreticinin Girdi Maliyetlerini Artıracak Öngörülebilir Olmayan Bir Sistem

Halkın Partisi hükümetin uygulamaya koymayı düşündüğü yeni seyrüsefer yaklaşımının üreticilerin girdi maliyetlerini de artıracağını ve öngörülebilir olmayan bir durum yaratacağına da dikkat çekerek şu noktalara dikkat çekti: “Üreticiler tarafından da dile getirildiği üzere, bu uygulama traktör,biçerdöver, dozer, jeneratör ve sair üretim araçlarını daha maliyetli hale getirecektir. Girdi maliyetleri artan üretici de maliyet artışını tüketici fiyatlarına yansıtacak ve piyasada genel bir fiyat artışı yaşanacaktır. Benzer bir durum da sanayiciler için geçerli olacaktır. Sektörlerimizde yaşanacak olan bu fiyat artışı sadece iç pazarı olumsuz etkilemekle kalmayacak, ihracatçılarımızın dış pazarlarda rekabet gücünü de düşürecektir. Seyrüsefer ruhsat harçlarının akaryakıt fiyatlarına eklenmesi sadece çiftçi, üretici ve sanayicileri değil aynı zamanda ithalata dayalı ekonomimizin en büyük sektörü olan ticareti de sekteye uğratacaktır. Yaşanacak olan maliyet artışı yerli üretilen ürünler gibi ithal ürünlerde de önemli fiyat artışlarına neden olacaktır.” Halkın Partisi etkin ve sürekli denetimler yapılarak, teknolojinin sağladığı ödeme yöntemleri ve kolaylıklarının uygulanması, ve araç sahiplerinin taksitlendirme imkanından yararlandırılması ile seyrüsefer ruhsat harçlarının tahsilatında yaşanan tüm sıkıntıların giderilebileceğini düşünmektedir. Ayrıca, vergi adaletinin sağlanması için, araç ağırlığını esas alan hesaplama yönteminden vazgeçilerek, dünyada örneklerine rastlanılan, araçların motor hacmine göre hesaplama yöntemi uygulanması gerektiğini düşünmekteyiz. Bu yenilik ve değişiklikler piyasada yaşanacak pahalılaşmanın önüne geçeceği gibi, araç sahiplerinin yükümlülüklerini yerine getirmelerinde kolaylık sağlayacak ve kamu maliyesine önemli katkı yapacaktır.”

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Detay Kıbrıs | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 392 444 79 79 Faks : +90 392 227351