• BIST 99.637
 • Altın 218,827
 • Dolar 5,3116
 • Euro 6,0312
 • Lefkoşa 18 °C
 • Mağusa 15 °C
 • Girne 16 °C
 • Güzelyurt 14 °C
 • İskele 15 °C
 • İstanbul 10 °C
 • Ankara 9 °C

Hayvancı toplantıyı bastı!

“Batmış Hayvan Üreticisinin Çalıştayı Olamaz”
Hayvancı toplantıyı bastı!

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı Hayvancılık Dairesi, hayvancılık ve su ürünlerinin mevcut durumu,  hayvancılık alanındaki mevcut uygulamaların neden olduğu sorunlar ve sorunlara ilişkin çözüm önerileri, hayvansal ürün çeşitliliği ve güvenli üretim konularının irdeleneceği “Hayvancılık ve Su ürünleri” konulu çalıştay düzenledi.

 

Girne Merit Park Hotel’de yer alan ve 2 gün sürecek çalıştayda, sektörün içinde bulunduğu sorunlar tartışılarak çözüm yolları aranacak. Çalıştayın bugünkü açılışına, Başbakan Hüseyin Özgürgün, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Türkiye Cumhuriyeti Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Kooperatifçilik Genel Müdürü Arif Sami Seymenoğlu, TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Hayvancılık Dairesi Müdürü Burcu Vudalı ve üretici örgütleri temsilcileri katıldı.

 

Açılışta sırasıyla, K.T. Hayvan Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, K. T. Arıcılar Birliği Başkanı Kırata Kasapoğlu, KKTC Balıkçılar Birliği Onursal Başkanı Özay Öykün, TC Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Kooperatifçilik Genel Müdürü Arif Sami Seymenoğlu, eski Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali, TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu ve Başbakan Hüseyin Özgürgün birer konuşma yaptı.

 

Hayvancı salonu bastı!

 

Çavuşoğlu’nun konuşma yaptığı sırada, Hayvan Üreticileri Birliği üyesi bir grup salona girerek, “Batmış Hayvan Üreticisinin Çalıştayı Olamaz” mesajı bulunan bir pankart açtı. Pankart açılması nedeniyle salında kısa bir süre gergin anlar yaşandı ancak daha büyük bir olay yaşanmadı. Çalıştay daha sonra toplu fotoğraf çekimiyle devam etti.

 

Konuşmaların ardından Hayvancılık Dairesi Müdürü Burcu Vudalı “KKTC Hayvancılığının Durumu”, Hayvancılık Dairesi Su Ürünleri Mühendisi Kemal Şöföroğlu “Su Ürünlerinin Genel Durumu” konulu sunum yaptı.

 

Bilim adamı, sektör temsilcisi ve üreticilerin katıldığı masa tartışmalarıyla devam eden çalıştayda yarın çözüm önerileri ve değerlendirmenin ardından sonuç bildirgesi okunacak.

 

ÖZGÜRGÜN: “ÇALIŞTAYDA ORTAYA ÇIKACAK SONUCU YERİNE GETİRECEĞİZ”

 

Başbakan Hüseyin Özgürgün de konuşmasında, hayvancılık ve su ürünleri konusunda yapılan çalıştayın sorunların çözümü yönünde önemli bir adım olacağını ifade ederek, hükümet olarak çalıştayda ortaya çıkacak sonuçları yerine getireceklerini kaydetti

 

Anavatan Türkiye’nin gerek su politikası gerekse büyükbaş hayvan alımı konusunda atmakta olduğu adımların ciddi bir destek olduğunu belirten Özgürgün, bu adımların özellikle kuraklık konusunda çiftçi ve hayvan üreticilerinin yüzünü güldüreceğini vurguladı.

 

“Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım ile yaptığım görüşmelerin 2/3’sini tarım ve hayvancılık konusuna çözümler üretmek konusunda yaptığım temaslar oluşturur” diyen Özgürügün Türkiye’den istenen desteğin bunların detaylandırılması olduğunu söyledi.

 

ÇAVUŞOĞLU: “ÇALIŞTAY SONUÇLARI BİR REHBER OLARAK KULLANILACAK”

 

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu da konuşmasına, Hayvan Üreticileri Birliği’nin salonda gerçekleştirdiği eylemi, demokrasiye olan bakış açıları kapsamında hoşgörüyle karşıladığını söyleyerek başladı.

 

Çavuşoğlu, üreticilerin kendi sorunlarını çözme noktasında uyguladığı modelin aslında 40 yıldan beri ülkede uygulanmakta olduğunu ifade etti.

 

Nazım  Çavuşoğlu, “Dünyada eğitim sıralamamız belli.. KKTC gibi küçük bir ülke, kafa işçisi yetiştirmesi gerekirken kol işçisi bile yetiştiremedi” dedi.

 

Çavuşoğlu, çalıştay sonuç raporunun ülkeyi geleceğe taşımasında bir rehber olarak kullanılacağını da belirtti.

 

ÖZYİĞİT: “ÇALIŞTAYLARIN SONUÇLARI HAYATA GEÇİRİLMİYOR”

 

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit ise Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nı, düzenlediği çalıştayların sonuçlarını hayata geçirmemekle suçlayarak, eleştirdi.

 

Süt çalıştayı sonuçlarının bakanlık tarafından kullanılmadığını savunan Özyiğit, Hayvancılık ve Su Ürünleri Çalıştayı sonuçlarının da böyle olmaması temennisinde bulundu.

 

Özyiğit, ülkenin aydınlık geleceği için sektörlerin her türlü sorununun masaya yatırılması, çözüm yollarının bulunması, bugüne dek yapılıp yapılmayanların ortaya konması ve bunun teknolojik gelişmeler ışığında yapılmasına ihtiyaç olduğuna vurgu yaptı.

 

VUDALI

 

Hayvancılık Dairesi Müdürü Burcu Vudalı yaptığı konuşmada, hayvansal gıdaların yeterli miktar ve kalitede üretilmesi, buna bağlı olarak hayvan sağlığı ve çiftlikten sofraya gıda güvenliğinin istenilen seviyeye çıkartılabilmesi gerektiğini belirtti.

 

Vudalı, soğuk zincir projesinin işletmelerde rahat uygulanabilmesi, hayvan yetiştiricilerinin bakım ve beslenme faaliyetlerini uygun koşullarda yapabilmeleri için devletin ortaya koyacağı politikalar ve sektörün çağa uygun bir yapılanma içerisinde olmasının son derece önemli olduğunu vurguladı.

 

Vudalı, belirttiği unsurların planlanabilmesi adına Hayvancılık ve Su Ürünleri Çalıştayı ile tarım master planının tamamlanmış olacağını ifade etti.

 

DİĞER KONUŞMALAR

 

Türkiye Cumhuriyeti Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Kooperatifçilik Genel Müdürü Arif Sami Seymenoğlu ise KKTC’de köklü bir kooperatifçilik geleneği bulunduğu konusuna vurgu yaparak, bu kapsamda Kuzey Kıbrıs’ın önemli bir potansiyeli bulunduğuna dikkat çekti.

 

Seymenoğlu, hayvancılık konusunda yapılacak kooperatifçiliğin girdileri düşürebileceğine işaret etti.

 

Eski Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali ise hayvancılık ve su ürünleri çalıştayının ülke açısından son derece stratejik olduğunu ifade ederek, bu konuda zaman kaybedilmeden çalışma yapılması gerektiğine vurgu yaptı.

 

Kıbrıs Türk Hayvan Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları ise yaptığı konuşmada gelmiş geçmiş hükümetlerin tarım ve hayvancılık politikalarını eleştirdi. Hayvan üreticilerinin çok zor durumda olduğunu ifade eden Naimoğulları, dertlerinin girdi maliyetlerini düşürmek olduğunu, girdi maliyetlerinin yükseltilmesi halinde hayvancılık sektörünün batacağını vurguladı.

 

Kıbrıs Türk Arıcılar Birliği Başkanı Kırata Kasapoğlu da çalıştayı düzenleyenlere teşekkür ederek, sonucunun hayırlı olmasını diledi

 

KKTC Balıkçılar Birliği Onursal Başkanı  Özay Öykün ise Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı Hayvancılık Dairesi’ni böylesine önem arz eden bir çalıştay gerçekleştirdiği için kutlayarak, buradan çıkacak sonucun balıkçılıkta devrim yaratacağını söyledi.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler