• BIST 101.971
 • Altın 229,300
 • Dolar 5,3205
 • Euro 6,0379
 • Lefkoşa 7 °C
 • Mağusa 9 °C
 • Girne 10 °C
 • Güzelyurt 7 °C
 • İskele 9 °C
 • İstanbul 5 °C
 • Ankara 0 °C

HP Türkiye'den kablo ile elektrik konusunda uyardı

Halkın Partisi (HP) Enerji Çalışma Grubu, hükümete yaptığı “kablo ile elektrik bağlantısı konusunda adım atmadan önce konunun detaylarını kamuoyu ile paylaş” çağrısını anımsatarak, yetkilileri kablo ile elektrik konusunda halka doğruları söylemesi için...
HP Türkiye'den kablo ile elektrik konusunda uyardı

Halkın Partisi (HP) Enerji Çalışma Grubu, hükümete yaptığı “kablo ile elektrik bağlantısı konusunda adım atmadan önce konunun detaylarını kamuoyu ile paylaş” çağrısını anımsatarak, yetkilileri kablo ile elektrik konusunda halka doğruları söylemesi için uyardı.

HP basın bürosundan yapılan açıklamaya göre, HP’nin Türkiye üzerinden kablo bağlantısı ile Avrupa enterkonnekte elektrik ağına dahil olmayı desteklediğini kaydetti.

“BAĞIMLILIK İLİŞKİSİNE DÖNÜŞTÜRÜLMEMELİ”

Açıklamada şunlar ifade edildi:

“Halkın Partisi Türkiye üzerinden kablo bağlantısı ile Avrupa enterkonnekte elektrik ağına dahil olmayı desteklemektedir. Ancak bu, doğru bir zeminde kurulmalı ve bazı soruların cevabı önceden bilinmelidir. Bu enterkonnekte bağlantı tek bir tedarikçiden elektrik alınarak, bir tür bağımlılık ilişkisine dönüştürülmemelidir.

Öte yandan bu konuda ilgili Bakanın söylediği şekilde abartılı fiyat ucuzlamalarının olmayacağını gördüğümüz için elektrik konusunun da su konusu gibi planlama yapılmaksızın, beylik laflarla geçiştirilmemesi gerektiğine vurgu yapıyoruz. Bizim için elektrik bağlantısının nasıl yapılacağı, kendi elektrik üretme kapasitemizin ne olacağı, Kıb-Tek’in bu yapının neresinde hangi rolü üstleneceği, alımın AKSA örneğinde olduğu gibi garantili alım şeklinde mi olacağı ve fiyat belirlemede hangi somut ve ölçülebilir unsurların esas alınacağı önemlidir.”

“HÜKÜMETİN NEYİN ALTINA İMZA ATTIĞINI BİLMEDEN HALK ADINA TAAHHÜTLER ÜSTLENMESİNİ SON DERECE SAĞLIKSIZ BULUYORUZ”

Halkın Partisi açıklamasında, Ekonomi ve Enerji Bakanı’nın Türkiye’den kablo ile elektrik getirilmesi sonucu “25 kuruşlara halkımız evinde elektrik tüketecek” derken, yaptıkları çalışmayla hazırladıkları tabloda ekonomik hesaplamaların hükümetçe yapılmadığını gördükleri belirtildi.

“Türkiye’den su getirilmesi örneğinde olduğu gibi halk iradesini yansıtmayan bir hükümetin neyin altına imza attığını bilmeden halk adına taahhütler üstlenmesinin son derece sağlıksız olduğu” görüşü ifade edilen açıklamada, bu enterkonnekte bağlantının tek bir tedarikçiden elektrik alınarak, bir tür bağımlılık ilişkisine dönüştürülmemesi istendi.

Açıklamada, garantili alım modellerinden kaçınılması istenerek, “Kablo projesinde hangi maliyetlerin ne kadar olacağı, ve elektrik enerjisinin KKTC'ye ne kadara mal olacağı, baştan dikkatlice düzenlenip netleştirilmelidir” denildi.

“25 DEĞİL 43 KURUŞ”

Ekonomi ve Enerji Bakanı’nın Türkiye’den kablo ile elektrik getirilmesi sonucu “25 kuruşlara halkımız evinde elektrik tüketecek” derken, Halkın Partisi ekibinin yaptığı hesaplamaya göre, maliyetin 43 kuruş olacağı kaydedilen açıklamada, “hükümetin eski siyaset anlayışıyla popülizm yaparak halkı gerçek dışı vaatlerle kandırmaya son vermesi” istendi.

Açıklamada, Türkiye ve dolayısıyla Avrupa enterkonnekte elektrik ağına bağlanılması konusunda, stratejik, teknik ve ekonomik olarak tüm detayların kamuoyu ile paylaşılmalı ve geri dönüşü olmayan bu önemli konuda doğru karar verilmesi gerektiğine vurgu yapıldı.

Açıklamada ayrıca; “Yenilenebilir Enerji (Uygulama ve Denetim) Tüzüğü’nde yapılması düşünülen değişiklikle güneş enerji sistemlerinden ihtiyaç fazlası olarak şebekeye verilecek elektriğin en düşük konut tarifesinden, yani bugün için 40 Krş/kWs’tan, KIB-TEK tarafından satın alınma zorunluluğu getirilmesi öngörülmektedir. Bu zorunluluk ve Türkiye'de üretim fiyatlarının 15 Krş/kWs olduğu bilgisi ışığında, olası üretim fazlasını Türkiye'ye nasıl satabileceğimiz sorusunun da Sayın Bakan tarafından yanıtlanması gerektiğini düşünüyoruz” denildi.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler