• BIST 94.089
 • Altın 223,290
 • Dolar 5,3899
 • Euro 6,1322
 • Lefkoşa 7 °C
 • Mağusa 7 °C
 • Girne 9 °C
 • Güzelyurt 9 °C
 • İskele 7 °C
 • İstanbul 5 °C
 • Ankara 0 °C

Kendiler lüks içinde vatandaş açlık sınırında

Akaryakıtta otomatiğe bağlanan zamlar toplumun çeşitli kesimlerinin tepkisine neden oluyor. Zammı protesto eden sendika başkanları, hükümetin kaşıkla verip kepçe ile aldığını” vurguladı
Kendiler lüks içinde vatandaş açlık sınırında

Hür-İş Genel Başkanı Latifoğlu; “Hükümet kendi açıklarını kapatmak ve lüks giderlerini karşılamak için yeniden elini vatandaşın cebine yeniden soktu.”

Türk-Sen Başkanı Bıçaklı; “Akaryakıta yapılan zam geçim sıkıntısı yaşayan insanların alım gücünün daha da gerileterek insanları neredeyse açlık sınırının altına çekmektedir.”

Dev-İş Genel Başkanı Felek;  “UBP ve DP azınlık hükümeti cari açıklarını kapamak için halkın cebine bir kez daha el atmış durumdadırlar”

Kamu-Sen Başkanı Atan; ““Hükümet kaşıkla verip kepçe ile almaya devam ediyor”

Eniz ORAKCIOĞLU

Akaryakıta yapılan son zam sendikaların tepkisine neden oldu. Yeni Bakış’a konuşan sendika başkanları dünyada petrol fiyatları düşerken ülkemizde akaryakıt fiyatlarına sürekli zam yapılmasını eleştirdi.

Hür-İş  Genel Başkanı Yakup Latifoğlu: “Hükümet elini vatandaşın cebine yine soktu”

“Ülkemizde akaryakıt fiyatlarının dövize endeksli serbest bırakıldığı ile ilgili karar alındığı sürekli dile getirilmektedir, ancak son 6 ayda dövizde herhangi bir dalgalanma söz konusu olmamasına rağmen ve dolar 3 TL’den 2,90’lara gerilerken 3 ayın içerisinde 3’üncü akaryakıt zammı yapılmıştır. Bu da alınmış olan kararların uygulanmadığının ve hükümetin akaryakıt üzerinden almakta olduğu fiyatın yüzde 65’i oranındaki gelirini artırmak için yaptığı uygulamadır. Kısacası hükümet kendi açıklarını kapatmak ve lüks giderlerini karşılamak için elini vatandaşın cebine yeniden soktu. Bunun yanında kendi günlük geçimini bile zor sağlayan çalışanlar ceplerinden alınan bu fazla para ile geçimlerinin daha da zora girdiğini ve kısa bir zaman sonra artık açlık sınırının altında gelir ile geçinmek zorunda kalacaklardır. Hükümete gelenler halkı daha iyiye ve refaha götürecekleri vaadi ile gelirler ama koltuklara oturduktan sonra da halkı nasıl soyacaklarının, derilerini nasıl yüzeceklerinin arayışı içine girerler.”

TÜRK-SEN Başkanı Arslan Bıçaklı: “Zam yapmayı alışkanlık haline getirdiler”

“Ülkede birçok kişi açlık sınırının altında maaşlar alarak geçim kavgası verirken ve geçim sıkıntısı yaşarken insanların refahını sağlayacağız diye hükümete gelenler insan refahı ile ilgili tedbir alıp uygulama yapacağına, akaryakıta zam yapmayı alışkanlık haline getirmişlerdir. Geçmişte akaryakıta zam yaparken dövizin ciddi şekilde yükseldiğini gerekçe gösteriyorlardı, ancak dövizin son dönemlerde düşmesine rağmen akaryakıta yapılan zam kabul edilebilir bir durum değildir. Bunun yanında herkesin bildiği gibi akaryakıta yapılan zam sadece akaryakıtta kalmamakta gıdadan giyime, berberinden bakkalına kadar birçok kesime ve birçok kaleme yansıyacaktır. Sonuç olarak da geçim sıkıntısı yaşayan insanların alım gücünün daha da gerileterek insanları neredeyse açlık sınırının altına çekmektedirler.  Ama hükümetlerin sendikacılara ve çalışanlara laf yetiştirmek yerine esas görevlerini yerine getirerek halkın refahı ve mutluluğu için çalışsınlar. Hükümet edenler göreve geldikleri gün ettikleri yemini sadece formaliteyi yerine getirmek gibi görmektedirler. Dolayısıyla halka yapılan bu zamları bizim kabul etmemiz mümkün değildir. Hükümeti bir kez daha yaptığı bu zamları gözden geçirmeye davet ederim”

DEV-İŞ  Genel Başkanı Hasan Felek: “Zamlar halkın cebine el atmaktır”

“UBP ve DP azınlık hükümeti cari açıklarını kapamak için halkın cebine bir kez daha el atmış durumdadır. Bütün dünyada özellikle Türkiye’de akaryakıt fiyatları düşerken Kuzey Kıbrıs’ta son aylarda yapılan zamlar halkın cebine el atmadan başka bir şey değildir. Azınlık hükümetinin asli görevlerinden biri zaten zam yapmaktır, herhangi bir ciddi sorun çözememekte ve sadece günlük işlerle durumu idare etmeye çalışmaktadırlar. Bunun yanında hükümetin, Kuzey Kıbrıs’ın ekonomik sisteminde veya yapısında oluşan sorunların çözümüne yönelik herhangi bir adım attıkları yoktur. Kaldı ki bu ülkede çalışanlar her zaman için ezilmekte, özellikle de sendikasız özel sektör çalışanları kat kat sömürülmektedir. Asgari ücret rezalet ücret olmaya devam etmektedir. Buna bağlı olarak akaryakıt fiyatları ve kamu çalışanlarına hayat pahalılığı zammı yapılarak artırılan maaşlarının yanında asgari ücretin de artırılması gerektiğine inanmaktayız. Hükümet Mercedes alacağına, özel sektör çalışanlarına ve toplumun diğer ezilen kesimlerini ferahlatacak ve onları insan gibi yaşatacak tedbirler alması gerekmektedir ki bizde sendika olarak bunları talep etmekteyiz. Kısacası biz hükümetin akaryakıt fiyatlarına zam yapmasını şiddetle protesto ediyoruz. Biran önce hükümeti sağduyu ile çalışanların sorunlarına daha ciddi yaklaşım göstermelerini beklemekteyiz”

Kamu-Sen Başkanı Metin Atan: “Kaşıkla verip kepçe ile almaya devam”

“Hükümet kaşıkla verip kepçe ile almaya devam ediyor. Bu nedenle biz akaryakıta yapılan zammı protesto ediyoruz. Bilindiği üzere kamu görevlileri de özel sektörde çalışanlar da bu zamların altında ezilmekte, özellikle özel sektör zamların altında sürünür hale geldi. 2007 yılından bu yana kamu görevlilerine artış yapılmazken, asgari ücret doğru düzgün artırılmazken akaryakıta birkaç ay içerisinde defalarca zam yapılmakta. Bunun yanında bakanların yenilenen Mercedeslerine para varken,  kamu çalışanlarına ve özel sektör çalışanlarına öksüz muamelesi yapılmaktadır. Bu nedenle sabrımız artık taşmıştır. Hükümet bazı yerlerde ufak tefek rahatlatıcı önlemler almış olsalar da, esas can alıcı olan herkesi yakından ilgilendiren ve can alıcı noktalarından biri olan akaryakıt zam yapması kabul edilemez. Akaryakıta zam demek yarın ekmeğe, süte akaryakıtla çalışan her şeye zam gelmesi demektir. Bu nedenle bu konudan çok rahatsızız, hükümeti yapılan akaryakıt zammını geri almaya davet ediyoruz, aksi takdirde hiç hoş olmayan durumlarla karşılaşacaklarını söylemek isteriz. Bizim bu konudaki tavrımız, kesin ve katidir. Zammı protesto ediyoruz. Bugün kamu çalışanı ve özel sektör çalışanı maaşlarını Türk Parası olarak almakta fakat akaryakıt dövize göre yükselmektedir, hal böyle olunca da vatandaşın cebindeki para gün be gün erimektedir. Bunun yanında döviz düşünce hiçbir hareket yok fakat yükselince akaryakıta zam geliyor. Bu durum da çalışanları mağdur ediyor.” 

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler