• BIST 100.630
 • Altın 274,667
 • Dolar 5,7036
 • Euro 6,3076
 • Lefkoşa 29 °C
 • Mağusa 31 °C
 • Girne 31 °C
 • Güzelyurt 28 °C
 • İskele 31 °C
 • İstanbul 23 °C
 • Ankara 23 °C

KIB-TEK Yönetim Kurulu Üyesi Hoşkara: Görevden alsınlar

KIB-TEK Yönetim Kurulu üyesi Yrdi Doç Ercan Hoşkara DETAY TV'de önemli açıklamalar yaptı
KIB-TEK Yönetim Kurulu Üyesi Hoşkara: Görevden alsınlar

KIB-TEK YATIRIM YAPMALI

Yrd. Doç Ercan Hoşkara  “Kıb-Tek Yönetim Kurulu hükümet programında yazanları aynen uyguluyor, geldiğimiz aşamada Kıb-Tek Yönetim Kurulu’nun almış olduğu bir karar var, santral alımı ile ilgili. Yaklaşık iki aydır bu konu yürürlüğe konamadı. Bu konuda Bakanlığın bir zaman talebi oldu, bunları değerlendirmek ile ilgili. Tabi zaman geçtikçe de santrallerin alımında gecikme oluyor ve bizim hedeflediğimiz noktaya ulaşmada sıkıntı yaşayacağız.” Dedi.

 

ENTERKONNEKTE SÖZLEŞMESİ YOK

Hoşkara açıklamasında; eğer biz bu hükümet programı uygulamak istersek ve birileri rahatsız olur ise o zaman bizi görevden alacak. Hükümet programında özelleştirme diye bir madde yok özerkleştirme var. Hükümet programında KIB-TEK’in ihtiyaç duyduğu yatırımları yapması öngörülüyor. Hükümet programı herkesi bağlar. KIB-TEK yönetim kurulundaki 4 parti temsilcisi var ve biz karaları hükümet programına uygun olarak oy birliği ile aldık. Enterkonnekte ile ilgili ortada bir sözleşme yok ve bunun ne zaman gerçekleşeceği de belli olamadığını söyledi.

 

 

Kıb-Tek yönetim kurulu üyesi  Yrd. Doç. Ercan Hoşkara Detay TV’de Ali Kişmir’in konuğu oldu. Hoşkara son dönemlerde yaşanan elektrik zamlarını ve KIB-TEK’in yapmayı planladıklarını anlattı.

DETAY ÖZEL

Kıb-Tek Yönetim Kurulu ile Enerji Bakanı ayrı mı düştü? Gerekli santral alımı yapılmaz ise KIB-TEK yönetim kurulu istifa mı edecek…

Hoşkara, KIB-TEK yönetim kurulu ile Bakanın ter düşmesi söz konusu olmaması lazım çünkü Kıb-Tek Yönetim Kurulu hükümet programında yazanların hayata geçmesi için çalışıyor. Kıb-Tek Yönetim Kurulu’nu da Bakanı da bağlayan hükümet programıdır.

Kıb-Tek Yönetim Kurulu hükümet programında yazanları aynen uyguluyor, geldiğimiz aşamada Kıb-Tek Yönetim Kurulu’nun almış olduğu bir karar var, santral alımı ile ilgili. Yaklaşık iki aydır bu konu yürürlüğe konamadı. Bu konuda Bakanlığın bir zaman talebi oldu, bunları değerlendirmek ile ilgili. Tabi zaman geçtikçe de santrallerin alımında gecikme oluyor ve bizim hedeflediğimiz noktaya ulaşmada sıkıntı yaşayacağız.

Bu konuyu hemen çözmek gerekiyor, farklı düşünmenin mümkün olmadığını düşünüyoruz çünkü biz hükümet programına uyuyoruz ve bu hükümet programı da oraya uygulansın diye yazıldı ister Bakan 

olun ister Başbakan olun ister Yönetim kurulu üyesi olun bizi bağlayan o hükümet programında yazan hedeflerdir.

Hükümet programında açıkça yazıyor, Kıb-Tek’in yedek gücü olacak, şu anda Kıb-Tek’in herhangi bir yedek gücü yok. Bir santralimiz devreden çıkarsa enerji arzı sağlamakta sıkıntı yaşayabiliriz. Aynı zamanda her yıl %5 talep artışı da vardır. Aynı hükümet programı bize diyor ki bu talep artışını da dikkate alarak ileriye dönük santral yatırımı yapılacaktır diyor.

Bu yatırım yapılırken, biz doğu Akdeniz’deki doğalgaz potansiyelini de dikkate alarak alacağımız santraller de ileride doğalgaz ile çalışacak santraller olacaktır diye yazıyor.

Biz Haziran ayı içerisinde çalışmalarımızı ve araştırmamızı bitirdik ve dedik ki bu kurumun 4 adet hem fueloil ile hem de doğal gaz ile çalışabilecek nitelikte olmalıdır. Çevresel koşulları da düşünerek 2-3 yıl içerisinde fuel-oil den doğal gaza geçilecek bir projeksiyon ortaya koyduk. Bununla birlikte enterkonnekte çalışmalarını da sürdürmemiz gerekir.

Acil ihtiyacımızı karşılayabilmek için, talebi karşılayabilmek için buhar türbinlerini yedek tutabilmek için 4 santral alımı yapmamız lazım. Bu santraller doğal gaz ile çalışabilecek nitelikte olmalıdır dedik ve bunun ihalesi için süreci başlattık.

İKİ ADIM DAHA ATILMALI

Enterkonnekte olabilme süreci ilerletilecek ve bu bize arz güvenliğini sağlama potansiyeli var bir de güneş enerjisinden en önemli yerel kaynağımız olan bir değer.

Güneş yatırımlarını yürütebilmek için büyük bir sisteme enterkonnekte olmalıyız.

Geldiğimiz noktada santral ihalesi çıkmadığı için süreç gecikiyor. Bunun için Bakanlar Kurulu kararı gerekiyor. Bu noktada hükümet programına uymama olayı görülüyor.

Yatırımı Aksa yapabilir yaklaşımı hükümet programına ters bir durumdur. Bunu Bakanlar Kurulu’nun değerlendirmesi gerekiyor.

Siyasal partiler vatandaşa söz vererek oy talep ediyor ve alıyor.  Hoş bizim ülkemizde bu konu da çok tartışma vardır.

Bizim kılavuzumuz 4 partinin birlikte oluşturduğu hükümet programıdır. Siyasi partilerin parti meclisleri de bu hükümet programının uygulanıp uygulanmadığını takip etmek zorundadır.

İşi zamana yayıp bizi istemediğimiz bir kanala sokmamaları gerekir.

Süreç hızlanmaz ise hükümet programında ön görüldüğü gibi yatırımları zamanında gününde yapmazsanız adımları gününde atmazsanız o zaman o iş vaktinde yapamayacak noktaya gelirsiniz.

AKSA’nın adaya getirdiği bir santral vardır sözleşme koşullarının dışında olduğu için dönemin Bakanı Sunat Atun,  bu santralin içeriye girmesine izin vermedi.

Kendi yatırımımızı yapacak zaman dilimini verimli kullanamaz isek ve işi son noktaya bırakırsanız yapacak tek seçenek kalır AKSA’ya yeni yatırım yapma olanağı sunmak ve o santralin ülkeye girmesine izin vermek ve ondan sonraki süreçte de AKSA ile yürümenin dışında başka seçenek kalmaz.

Yönetim Kurulu olarak bize düşen görev doğru zamanda doğru adımı atabilmektir.

İSTİFA GÜNDEMDE Mİ?

 

Biz Yönetim Kurulu’ndan istifa etmek için bu görevi almadım, bana partim bu görevi verdi ve Bakanlar Kurlu bu atamayı yaptı. Hükümet programına inandığım için ve bunu gerçekleştirmek için bu görevdeyim eğer bu hükümet programı değişir ise ve bana uymaz ise o zaman istifa ederim.

GÖREVDEN ALSINLAR

Eğer biz bu hükümet programı uygulamak istersek ve birileri rahatsız olur ise o zaman bizi görevden alacak.

Hükümet programında özelleştirme diye bir madde yok özerkleştirme var. Hükümet programında KIB-TEK’in ihtiyaç duyduğu yatırımları yapması öngörülüyor.

Hükümet programı herkesi bağlar. KIB-TEK yönetim kurulundaki 4 parti temsilcisi var ve biz karaları hükümet programına uygun olarak oy birliği ile aldık.

Enterkonnekte ile ilgili ortada bir sözleşme yok ve bunun ne zaman gerçekleşeceği de belli değil.

Bakanlar Kurulu programda yazanları değerlendirmek durumundadır. Meclis’te güvenoyu verdiği hükümetin icraatını denetlemek durumundadır.

İHALESİZ SANTRAL ALIMI İSTENDİ Mİ?

Kıb-Tek Yönetim Kurulu’nun ihalesiz alım yapılması yönünde yetkisi yok bu yönde de kararı yok. Alınan tek bir karar var o da ihaleye çıkılmasıdır.

MALTA GEZİSİNİ ÖZEL ŞİRKET Mİ KARŞILADI?

Malta’ya gidiş ile ilgili tüm masrafları kurum kendi karşıladı.

Malta hem enterkonnektedir İtalya’ya hem de sıvılaştırılmış doğal gaz sistemine geçmiş bir ülkedir. Bizim yürümek istediğimiz yolu tamamlayan bir ülkedir.

 

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler