• BIST 98.028
 • Altın 258,051
 • Dolar 5,7100
 • Euro 6,3996
 • Lefkoşa 25 °C
 • Mağusa 26 °C
 • Girne 25 °C
 • Güzelyurt 25 °C
 • İskele 26 °C
 • İstanbul 23 °C
 • Ankara 19 °C

Kıbrıs’ın iki kesiminde de “Statükocular” korkuya kapıldı!

Kıbrıs müzakerelerinde liderler arasında kritik toplantılar devam ederken, Kıbrıs’ın iki kesiminde de “statüko yanlısı” olarak bilinen etnik milliyetçi cepheler ağız birliği edercesine, iki lidere olan tepkilerini artırmaya başladı
Kıbrıs’ın iki kesiminde de “Statükocular” korkuya kapıldı!

Kıbrıs müzakerelerinde liderler arasında kritik toplantılar devam ederken, Kıbrıs’ın iki kesiminde de “statüko yanlısı” olarak bilinen etnik milliyetçi cepheler ağız birliği edercesine, iki lidere olan tepkilerini artırmaya başladı. Bir süreden beri müzakerelerle ilgili gelişmeler konusunda “endişeli” olduğunu açıklayan Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş, Cumhurbaşkanı Akıncı’ya yönelik olarak yaptığı açıklamada “Siz Rum halkının çoğunluğuna güvenip güvenebiliyor musunuz?” şeklinde yine korku senaryoları üzerinden bir çıkışta bulundu. Öte yandan, Rum lider Nikos Anastasiadis de, geçtiğimiz gün Rum basınına verdiği mülakatta “Neden Türkiye bizim müttefikimiz olmasın” şeklindeki ifadesi yüzünden, Güney’deki siyasi partilerin tepkilerine maruz kaldı.  

 

Facebook'tan cevap

Rum lider Nikos Anastasiadis, geçtiğimiz gün Rum basınına müzakerelerle ilgili verdiği mülakatta yaptığı açıklamalar nedeniyle, kendisine tepki gösteren Kıbrıs Rum siyasi partilerine sosyal paylaşım sitesi Facebook sayfası üzerinden verdiği cevap verdi.

Detay Gazetesi’nin Pazartesi günü manşetine taşıdığı mülakatta, Kıbrıs, Türkiye ve Yunanistan arasında bir “Dostluk Anlaşması” imzalanmasının ve üç ülkenin bölgedeki işbirliğini artırmasından bahseden Anastasiadis, kendisine yöneltilen soruya karşılık olarak “Neden Türkiye bizim müttefikimiz olmasın” şeklinde cevap vermişti. Anastasiadis’in bu sözlerine tepki gösteren birçok Rum siyasi parti Kıbrıslı Rum lider adeta topa tutarken, Anastasiadis bu tepkilere Facebook üzerinden şöyle cevap verdi.

 

“Bu ülkede yaşadıklarımızdan ders alalım."

Kıbrıs sorununa ilişkin müzakerelerin kritik noktasında olduğumuz için, bugün bunu mümkün olduğunca basit ve açık bir şekilde ortaya koymak istiyorum: Bu ülkede savaşlarla ve kanla yaşayacağımıza, ne zamana kadar inanacağız?

Bazı kişiler ne kadar daha bu durumun, bugünkü statükonun, kahramanlarımızın kendilerini feda etmelerine yönelik milli bir yanıt olabileceğine inanacaklar?

Gerginlik ve güvensizlik zamanlarına son vermemizin zamanın geldiğine inanıyorum. Elimizi uzatıp, ülkemizi, barış, güven, istikrar ve refah sürecine götürmemizin zamanı geldi. Zira en yakın zamanda bölünmüşlükten (işgalden) kurtulmamız ve vatanımızı yeniden birleştirmemiz için, çabanın devam etmesinden ve yoğunlaştırılmasından başka seçeneğimizin olmadığını düşünüyorum.

Ben kendi kendime soruyorum ve herkesin de bunu sorması gerektiğine inanıyorum: Toprakların geri alınması ya da mülklerin iadesinin başka yönetimi var mıdır? Adaya yerleşik getirilmesine son verilmesi için başka seçenek var mıdır? Kuzeyin (İşgal altındaki bölgelerimizin), Türkiye’nin vilayetine dönüşmesini engellemenin başka yolu var mıdır? Avrupa Müktesebatı’nın Kıbrıs Cumhuriyeti’nin yalnızca bugün kontrol ettiği bölgelerde değil, tümünde tamamıyla uygulanmasıyla, dört özgürlüğün ve insan haklarının sağlama alınmasının başka yöntemi var mıdır?

Aynı sorular, bölünmüş bir vatanın mı yoksa mevcut durumun sona ermesinin mi kendi gelecekleri için daha iyi olacağını, mantıklı bir şekilde düşünmeleri gereken Kıbrıslı Türk hemşerilerimizi de meşgul etmelidir.

Yalnızca ortaklaşa varacağımız bir çözüm ile uluslararası toplumda eşit muamele görebileceklerinin ve yalnızca bir çözümle gerçek Avrupa vatandaşı olabileceklerinin bilincine varmaları gerekir.

Yalnızca bir çözümle ekonomik özerkliklerini elde edecekler.

Aynı zamanda, kendi güvenliklerinin, bizim toplum için tehdit unsuru olamayacağının da bilincine varmaları gerekir.

Milli sorunumuzun çözümüne ilişkin müzakere süreci belirleyici bir dönemeçtedir.

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile bundan sonra yapacağımız görüşmelerin umut ettiğimiz ve beklediğimiz gibi sonuç getirmesi halinde, uzun yıllardır devam eden bu müzakere sürecinin olumlu sonuçlanması ile ilgili olarak daha kesin konuşabileceğiz.

Müzakere masasında bugüne kadar elde ettiğimiz sonuçlar, bizim temkinli iyimser olmamıza olanak sağlamaktadır.

Bu nedenle müzakere tamamlanmazsa ve yakınlaşma olarak anlaşmaya varılanların, aynı zamanda anlaşmamız gereken noktaların tümü kağıda geçmezse, çözüm planından söz edemeyiz. Kıbrıs halkıma sunmak istediğimiz şey, kapsamlı bir çözüm çerçevesidir. Bu çözüm çerçevesi, Kıbrıslı Rumlarla Kıbrıslı Türklerin kaygı, beklenti ve umutlarına cevap vermeli, aynı zamanda anlaşmanın ilk gününden uygulanabilmelidir.

Vurgulamak ve yinelemek istediğim şey, olası bir çözümün reddi ya da kabulü ile ilgili olarak ilk ve son söze sahip olacak olan lider değil, halktır.”

 

Denktaş:  “Anastasiadis ve  Rum halkının çoğunluğuna inanıp güvenebiliyor musunuz? “

Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, Kıbrıs sorununa çözüm bulma amacıyla sürdürülen müzakere sürecinin gidişatında bilgi kirliği yaşandığını belirtti.

Başbakan Yardımcılığı'ndan verilen bilgiye göre, kendi sosyal medya hesabı üzerinden süreci değerlendiren Serdar Denktaş, Rum Lider Nikos Anastasiadis ve Rum basının söylemlerine bakıldığında Kıbrıs Türk halkı için gidişatın endişe verici olduğunu kaydederek,  Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın  ‘endişelenmeyin’ yönündeki telkinlerine dikkat çekti.

Denktaş Cumhurbaşkanı Akıncı’ya ise; “Biz size inanıyoruz ancak siz Anastasiadis ve Rum halkının çoğunluğuna inanıp güvenebiliyor musunuz?” diye sordu.

Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakaı Serdar Denktaş'ın konuyla ilgili iletisi şu şekilde:

Cumhurbaşkanımız diyor ki " Rum gazetelerinde çıkan haberlere ve Anastasiadis'in söylemlerine inanmayın".

Anastasiadis diyor ki: " Annan Planında ret edilen maddeler düzeltildi, 1960 Anayasası'nda iyileştirmeler yapıldı, adada asker olmayacak."
Biz kendi Cumhurbaşkanımızın söylediklerine inanıyoruz, Rum gazetelerinin yazdıklarına ve liderlerinin söylediklerine inanıp güvenmiyoruz.

Ya siz Sn Cumhurbaşkanım?

Anastasiadis ve Rum halkının çoğunluğuna inanıp güvenebiliyor musunuz?

Ve merak ediyoruz.

Onlar başka biz başka düşünerek bir plana evet der ve sonrasında gerçeklerle karşılaşınca durumumuz ne olur?

Malum; O an geldiğinde yanı başımızda her adımlarında şikayetçi olduğumuz Türkiye de olamayacak".

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler