• BIST 95.852
 • Altın 190,976
 • Dolar 4,6622
 • Euro 5,4311
 • Lefkoşa 31 °C
 • Mağusa 32 °C
 • Girne 29 °C
 • Güzelyurt 30 °C
 • İskele 32 °C
 • İstanbul 22 °C
 • Ankara 29 °C

KTEZO 10. Olağan Genel Kurulu dün akşam gerçekleştirildi

KTEZO 10. Olağan Genel Kurulu Oda üyelerinin katılımıyla dün akşam KTEZO toplantı salonunda gerçekleştirildi. Genel kurul, divan başkanlığına Özkul Özyiğit'in seçilmesi ve divanın oluşturulmasıyla başladı.
KTEZO 10. Olağan Genel Kurulu dün akşam gerçekleştirildi

Divanın ardından KTEZO Başkanı Mahmut Kanber konuşmasına bir süre önce aramızdan ayrılan Mesleki Eğitim Dairesi Eski Müdürü ve KTEZO yöneticilerinden Taner Akcan’ı anarak başladı. Kanber, işyeri planlaması ve işyerleri ile ilgili herhangi bir standardın olmamasından dolayı ülkenin işyeri cehennemine dönüştürüldüğünü, her 10 kişiye bir işletmenin düştüğünü ve bundan dolayı da herkesin birbirini tükettiği bir ortamın oluştuğunu vurguladı. Bunun sonucunun sigortaların, kredi ve vergi borçlarının ödenememesi ve iflaslar olduğunu, buna da serbest piyasa denmesini şiddetle eleştirdi. Çıraklık ve yetişkin eğitimine de değinen Başkan Kanber, bir süre öncesine kadar ülkedeki nitelikli eleman ihtiyacının yurt dışından karşılandığını, ancak altı yıldan bu yana sürdürdükleri çalışmalarla yüzlerce nitelikli elemanı Çıraklık ve Yetişkin Eğitimi Merkezi sayesinde ekonomiye kazandırdıklarını ifade ederek, çıraklıktan sonra yetişkin eğitiminde de birçok meslek dalında eğitimleri yaygınlaştırmak için çalışmalarını süratle sürdürdüklerini ifade etti.

 

KTEZO Genel Koordinatörü Hürrem Tulga, genel kurula faaliyet raporunu sunmasının ardından yaptığı konuşmada Odanın bugüne kadar birçok işi başardığını, bundan sonrası için de hayata geçirmek üzere çalıştıkları birçok proje olduğunu ve bunlardan üretim ve pazarlama kooperatifi projesinin kendilerini çok heyecanlandırdığını ifade etti. Bütün bu yapılanların önemli işler olmasına rağmen ülkenin bugünkü durumu düşünüldüğünde daha yapılacak çok iş olduğunu belirten Tulga, Odanın geçmişten gelen tüm bu başarıları düşünüldüğünde aslında bu ülkede pek çok işin başarılabileceğinin göstergesi olduğu üzerinde durdu. Pek çok insan bu ülkede birçok işin başarılamayacağı, yapılamayacağı inancı içinde olduğunu belirten Tulga, kendi işimizi kendimizin görmesi dışında bir seçeneğin olmadığını dolayısıyla başarılamaz ruh halinden artık kurtulmanın gerektiğini ifade etti.

 

KTEZO’nun Yetkili Muhasip ve Murakıplık görevini yapan Erdoğan Ağdelen tarafından genel kurula 1 Ekim 2014 – 29 Şubat 2016 döneminin mali raporunu detaylı bilgi vererek sundu ve ardından mali rapor oybirliğiyle genel kurul tarafından aklandı.

 

Mali raporun aklanmasının ardından Genel Kurul gündemine karar tasarıları getirilerek oybirliğiyle kabul edildi. Birinci karar tasarısında KDV, vergi, sosyal güvenlik giderleri, seyrüsefer harçları, belediye hizmetleri, elektrik, yakıt, eğitim, sağlık harcamaları ve yüksek faizlerin esnaf ve zanaatkar nitelikli işletmelere yaşam şansı vermediği belirtilerek, işyeri açılırken ihtiyacın gözetilmemesi, şehir master planlarının yapılmaması, konut, dinlenme çarşı alanlarının belirlenmemesi, her şey içinde modeliyle tekelciliğin alıp başını gitmesi, sanayi bölgelerinin yönetilmemesi ve kayıt dışılığın, küçükler yanında orta ve büyük işletmeleri de iflasa sürüklediğinin altı çizilirken, esnaf ve zanaatkarın toplumun en büyük ve kitlesel gücü olması nedeniyle tüm bunlara karşı mücadeleye devam etmesi genel kurulun oy birliğiyle kararlaştırıldı.

 

Genel kurulda oylanan ikinci karar tasarısı ise ekonomik protokolün esnaf ve zanaatkarlar için daha çok vergi, prim, harcama ve işsizlik getireceğinden, bunların da daha az gelir ve daha fazla iflaslara neden olacağından bu şekli ile kabul edilmemesine oy birliği ile karar verilmiştir.

 

Üçüncü karar tasarısı, bir süreden beridir üzerinde çalışılan ve yeniden yazılan KTEZO Yasa Tasarısı’nın esnaf ve zanaatkar nitelikli tüm mesleklerin Oda çatısı altında yasallaşmasını ve mesleki ihtiyaçların karşılanmasını gözeten bir yapıda olacağı vurgulanırken, Ekonomi ve Enerji Bakanlığı gündeminde olan bu yasa tasarısının bir an önce yasallaşması için girişimlerin artırılmasına oy birliği ile karar verilmiştir.

 

Dördüncü karar tasarısı ise Milli Eğitim Bakanlığı ve KTEZO işbirliğinde sürdürülen Çıraklık ve Yetişkin Eğitim Merkezi’nin isminin Taner Akcan Çıraklık ve Yetişkin Eğitimi Merkezi olarak değiştirilmesine oy birliğiyle karar verilmiştir.             

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Detay Kıbrıs | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 392 444 79 79 Faks : +90 392 227351