• BIST 2.393,61
 • Altın 944.077
 • Dolar 15.9344
 • Euro 16.8496
 • Lefkoşa 16 °C
 • Mağusa 17 °C
 • Girne 19 °C
 • Güzelyurt 15 °C
 • İskele 17 °C
 • İstanbul 10 °C
 • Ankara 3 °C

LAÜ 23.’üncü dönem mezunlarını verdi

Çoşkulu bir tören yaşandı...
LAÜ 23.’üncü dönem mezunlarını verdi

   Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) 2015-2016 Akademik Yılı mezunları 1 Temmuz 2016 tarihinde düzenlenen törenle diplomalarını aldı. Tören, Lefke 16 Ağustos Kurtuluş Stadyumu’nda saat 19:00’da mezunların ve akademisyenlerin yerlerini alması, saygı duruşu, İstiklal Marşı ve açılış konuşmalarıyla başladı.

   Tören’e Meclis Başkanı Dr. Sibel Siber, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova, Güzelyurt Milletvekilli Hüseyin Erçal, Güzelyurt Kaymakamı Tevfik Direnç, Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya, Yükseköğretim Dairesi Müdürü Ziya Öztürkler, Güzelyurt Polis Müdürü Eybil Efendi’nin yanı sıra birçok onur konuğu katıldı. LAÜ bu yıl ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora olmak üzere toplam 20 farklı ülkeden 659 mezun verdi.

Siber: "Hayatta ne iş yaparsanız yapın dürüstlüğü, doğruluğu, etik değerleri ilke edinin"

   Lefke Avrupa Üniversitesi’nin değerli ailesi, sevgili mezunlar, değerli konuklar ve veliler güzel ülkemizin, huzurlu ve sakin beldesindeki nezih üniversitesinden mezun oluyorsunuz ve bizlerde burada olmaktan mutluluk duyuyoruz diyerek konuşmasına başlayan Meclis Başkanı Dr. Sibel Siber, LAÜ Rektörü ve ailesini kısa zamanda böylesi bir başarı yakaladıkları için kutladı. LAÜ'nün her geçen gün büyüdüğünü, kalitesini yükselttiğini ve üniversitelerin gurur kaynağı olduğunu belirten Siber, devlet üniversitelerinin özellikle akademik ve yönetsel özerkliğinin onları daha da geliştireceğini, yenilediğini, ilim ve bilim de rekabet ettiğini ifade etti. Siber konuşmasının devamında, öğrencilere "Atıldığınız hayatta ne iş yaparsanız yapın dürüstlüğü, doğruluğu, etik değerleri ilke edinin. Gördüğünüz yanlışlıkların parçası olmayın, insanı merkeze koyun, insani değerlerden hiçbir zaman ödün vermeyin. Başarınız etik değerlerle harmanlanırsa gerçek başarı olur" diyerek, daha güzel bir dünyaya imza koyacak mezunları kutladı.   

Dürüst: "İslam İşbirliği Teşkilatı'na üye ülkelerin eğitim bakanları arasında LAÜ mezunları var"

   Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst, KKTC'de 85 bin öğrencinin yükseköğrenim gördüğünü ve bu öğrencilerden 24 bininin üçüncü dünya ülkesinden geldiğini belirtti. Dürüst, "80 milyonluk Türkiye Cumhuriyeti içerisinde toplam üçüncü ülke sayısı 50 bin iken; 250 binlik KKTC nüfusu içerisinde 24 binlik üçüncü ülkenin ne kadar büyük bir başarı olduğunun altını çizmek ve vurgulamak istiyorum. Dolayısıyla, kalkınan KKTC'nin en büyük meşalesinin yükseköğrenim olduğu unutulmamalıdır" dedi. Dürüst, ülkedeki üniversitelerin kalkınmasında Türkiye Cumhuriyeti'nin emeklerinin ve katkılarının unutulmaması gerektiğini söyledi.

   Son üç yılda LAÜ'nün atılım içerisinde olduğunu belirterek, LAÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Ali Yükselen'i ve LAÜ'nün akademik kadrosunu kutlayan Dürüst, öğrencilerin mezun olması ile anne ve babaların emeklerinin karşılığını en güzel şekilde aldıklarını sözlerine ekledi. Dürüst, "LAÜ'den mezun olup, kendi ülkesinde bugün eğitim bakanı olan ve bizim ülkemizi en iyi şekilde algılayabilecek siyasetçilerde ortaya çıkmıştır. Sizde burada almış olduğunuz donanımınızla, kendi ülkelerinizde bizi ve kendinizi en iyi şekilde temsil edeceksiniz" dedi.

Berova: "LAÜ değişimi, artan öğrenci sayısı ve çağdaş eğitim düzeyi ile kaliteli eğitim vermeye devam ediyor"

   2015-2016 Akademik Yılı boyunca yapmış oldukları çalışmalardan dolayı mezun öğrencileri kutlayan Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova, zamanın hızla aktığını, dünyanın sürekli bir değişim içerisinde olduğunu ve bu değişimin yalnızca eğitim ile yakalanabildiğini belirtti. KKTC'nin, 14 üniversite bünyesinde 80 bin civarında öğrenci ile eğitim-öğretim faaliyetlerine devam ettiğini dile getiren Berova, 14 üniversitenin değerli olduğunu ancak devlet üniversitesi olma özelliği taşıyan Doğu Akdeniz Üniversitesi ve Lefke Avrupa Üniversitesi'nin yerinin farklı olduğunu söyledi.

   Berova, LAÜ'nün son yıllarda çok ciddi değişim gösterdiğini ve hızla artan öğrenci sayısı, çağdaş eğitim düzeyi ile öğrencilere kaliteli eğitim vermeye devam ettiğini, devlet üniversitesi olma özelliği ile de bölgeye ciddi katkı sağlamakta olduğunu belirtti. Hükümet olarak yükseköğrenime değer verdiklerini, yükseköğrenimde 80 binden fazla öğrenciye hizmet veren üniversitelerde, kaliteli öğretim ve eğitimin devamını sağlamanın Eğitim Bakanlığı sorumluluğunda olduğunu vurgulayan Berova, yükseköğrenim yasasında yasal düzenlemeler yaparak, kalitenin arttırılması yönündeki YÖDAK yasasını yeni dönemde meclise sunacaklarını, böylelikle hem üniversitelerin kalitesinin arttırılması hem de eğitimin etkin ve fiili bir şekilde yapılmasında ciddi bir adım atılacağına açıkladı.

   Mezun olan öğrencilerin kültür elcisi olarak KKTC'yi Anadolu'nun her köşesinde ve dünyanın farklı ülkelerinde tanıtarak, en iyi şekilde temsil edeceğini söyleyen Berova, öğrencilerin aldıkları eğitim ile iş hayatlarında gelecekleri pozisyonlarda KKTC'nin gururu olmaya devam edeceklerini belirterek, öğrencilere akıl ve bilimin yolunda, vicdanları rehberliğinde ilerlemeleri tavsiyesinde bulundu. 

Faruk: "LAÜ eğitim sektöründeki başarısını "Dünya Kaliteye Bağlılık Ödülü" ile taçlandırdı"

   LAÜ'nün eğitimde 26’ıncı yılını kutladığını, 23’üncü dönem mezunlarını vermenin mutluluğunu ve gururunu yaşadığını belirten Mütevelli Heyeti Başkanı Özgün Faruk, üniversitenin son yıllarda göstermiş olduğu gelişim ve değişim sürecini başarı ile tamamlayarak, gerek öğrenci sayısındaki ciddi artış gerekse güçlendirilen kampüs altyapısı, akademik kadrosu, yeni açılan fakülte, yüksekokul ve bölümleri ile Kuzey Kıbrıs’ın en hızlı büyüyen üniversitesi olduğuna dikkat çekti.

   LAÜ'nün eğitimdeki kalitesini, teknolojik altyapısını ve kaliteye bağlılığını kanıtlayarak, sektördeki başarısını "Dünya Kaliteye Bağlılık Ödülü"nü alarak taçlandırdığına vurgu yapan Faruk, kendi sektöründe en yüksek kaliteyi hedefleyerek ve sürekli iyileştirme sağlayarak bu ödüle layık görülen üniversitenin yükselişinin ilerleyen yıllarda da artarak devam edeceği dile getirdi. 

   Gençlerin heyecanını ve mezuniyet sevincini velilerle birlikte yaşadıklarını söyleyerek, onların bugünlere gelmesi için emek veren velileri tebrik eden Faruk,  özgüvenleri yüksek, mesleki bilgi ve beceriler ile donatılmış, araştırmacı, sorumluluk bilinci yüksek gençler yetiştiren, LAÜ akademisyenlerine ve emeği geçen idari kadroya teşekkür ederek, üniversitenin gelişim ve değişim sürecine liderlik yapan Rektör Yükselen’i LAÜ yönetimi adına tebrik etti ve başarılarının devamını diledi. Öğrencilerin, LAÜ'den mezun olarak, hayallerini gerçekleştirdiklerini, hayata atıldıklarını belirten Faruk, mezunların almış oldukları kaliteli eğitim ve bilgi donanımı ile LAÜ’lü olarak her yerde fark yaratacaklarını belirterek, yeni hayatlarında başarılar diledi ve onları kutladı.

Yükselen: "LAÜ program bazında son üç yılda %115 büyüme sağladı"

   LAÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Ali Yükselen konuşmasına, kendilerine inancı ve güveni tam olan mezunlarına seslenerek ve konukları selamlayarak başladı.

   Lefke Avrupa Üniversitesi'nin yüksek öğrenimde referans noktası olmayı amaçlayan hedefi doğrultusunda istikrarlı büyümesini sürdürdüğünü belirten Yükselen, büyüme planları çerçevesinde bu yıl YÖK’ten 8 ön lisans,  5 lisans,  4 yüksek lisans, 1 doktora programına onay aldıklarını ifade ederek, bu yeni programlarla  LAÜ'nün program bazında son üç yılda 52 programdan 112 programa yükselerek %115 büyüme sağladığına dikkat çekti. Yükselen, aynı dönem içerisinde program sayılarındaki artışa paralel olarak öğrenci sayısında da 3000’li rakamlardan Ekim ayı itibarı ile 8000’li rakamlara ulaşarak, %100’lük bir artışın üzerine çıkacağını açıkladı. Yükselen, tamamlanan akademik yılda üniversitenin sadece yeni program açmak ve öğrenci sayısını artırmakla kalmayarak, teknik altyapıyı daha da güçlendirerek öğrencilerin deneyim edinmelerine olanak sağladığını dile getirdi.

   LAÜ'nün kaliteli sürdürülebilir büyümesinin önünü açma adına akreditasyon süreçlerinin devam ettirildiğini vurgulayan Yükselen, Mühendislik Fakültesi'nin 3 bölüm ile MÜDEK akreditasyonunu resmi olarak aldığını, bunun yayında İngiltere’nin 2 güzide üniversitesi ile çift diploma anlaşmalarının da imzalandığını belirtti.

   Yükselen, LAÜ'ye verdikleri desteklerden ve gösterdikleri ihtimamdan dolayı, TC Lefkoşa Büyükelçiliği’ne ve KKTC Milli Eğitim Bakanlığı’na, LAÜ öğrencileri, öğretim elemanları ve çalışanları adına şükranlarını sundu.

   Yükselen, konuşmasının sonunda mezunları, bilimi ve teknolojiyi kullanan, demokrasiye, insan haklarına saygılı, erdemli, çözüm üretebilen, araştıran, sorgulayan, etik değerlere ve ulusal değerlere bağlı, bilimin ve aklın yol göstericiliğinden ayrılmayan, dünyanın her ülkesinde çalışabilecek birikime sahip, çağdaş bireyler olarak yetiştirmenin onuru ve gururu ile uğurladığını dile getirerek, tüm mezunların mezuniyetini yürekten kutladı.  

   Mezunlar adına konuşma yapan İletişim Bilimleri Fakültesi birincisi Ömer Samsondağ ile İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi birincisi Temitope Mary Adedeji de küresel düzeyde çağdaş ve kaliteli eğitim veren Lefke Avrupa Üniversitesi’nden mezun olmanın onurunu, gururunu ve sevincini yaşadıklarını belirterek, kendilerine önemli bir bilgi kaynağı sağlayan LAÜ'nün, gelecekteki yaşantılarını yönlendirmede, ideal ve hayallerini gerçekleştirmelerinde önemli katkılar sağladığını dile getirdiler.

   Konuşmaların ardından mezun olmaya hak kazanan öğrencilere diplomaları verildi. Tören,   öğrencilerin eğitim hayatları boyunca heyecanla beklediği kep atımı, havai fişek gösterisinin ardından devam ederek, mezuniyet kokteyli ile son buldu.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler