• BIST 2.395,73
 • Altın 967.694
 • Dolar 16.5987
 • Euro 17.3093
 • Lefkoşa 31 °C
 • Mağusa 33 °C
 • Girne 30 °C
 • Güzelyurt 30 °C
 • İskele 33 °C
 • İstanbul 27 °C
 • Ankara 23 °C

LAÜ Akademisyeni Direktör, okula uyum sürecine yönelik tavsiyeler verdi

Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. CemaliyeDirektör, pandemi sonrası açılım sürecinde çocuk ve ergenlerde okula uyum süreci hakkındabilgilendirmeler yaptı.
LAÜ Akademisyeni Direktör, okula uyum sürecine yönelik tavsiyeler verdi

Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Cemaliye
Direktör, pandemi sonrası açılım sürecinde çocuk ve ergenlerde okula uyum süreci hakkında
bilgilendirmeler yaptı.
“Mart ayından beridir ülkemizde yüz-yüze eğitime geçilememişti. Bu da uzun sürede çocuklarımızda kaygı sorunlarına neden olmuştur. Pandemi kendi başına kaygı verici bir durum olsa da uzun süre okula gidememek, çocuklarımızda sosyal izolasyon ve yalnızlık duygusunu ortaya çıkarmıştır ve bu da uzun süreli uyum problemleri ile sonuçlanabilir” diyen Direktör, okula devam ederken elbette covid 19’dan korunmak için fiziksel koşulların ön planda tutululduğunu ve sınıflarda kaç kişinin olacağı, havalandırma sistemi, dönüşümlü mü tam zamanlı mı gibi fiziksel koşulların sağlanması konularının çocuk ve ergenlerde kaygı yaratabileceğini belirtti.
Direktör, “Kurallara uyma davranışını zaten gerçekleştiriyorlar. Düşük risk grubu olmalarına rağmen çevrelerini korumak için birçok fedakarlıkta bulunuyorlar. Evde eğitim sınıftaki gibi olmuyordur. Evde kapalı kalmak, içlerinde önemli bir enerjiyi biriktirdi. Sınıfta maske ile oturup derse dikkatlerini vermede güçlük yaşamları olasıdır” diyerek bu nedenle çocuklara çok daha anlayışlı davranmanın gerekliliğine vurgu yaptı. Kaygı sorunlarını çözümlemeye yönelik etkinlikler son derece önemli Okulların açılmasının ülkelerdeki pandemi sürecinin durumu ile ilişkili olduğuna dikkat çeken Direktör, çocukların okulun açık kalıp kalmayacağı konusunda da oldukça endişeli olduklarını ve okula gittiklerinde arkadaşları ile tam bir iletişim kuramayacaklarını ve bununla birlikte bir uyum süreci içerisinde olacaklarını ifade etti. Direktör, çocuk ve ergenlerin okula uyum sürecinde psikolojik sağlıklarını korumak için okul psikolojik danışmanlar tarafından çocuk ve ergenlere psikolojik sağlamlığı artırmaya, kaygı sorunlarını çözümlemeye yönelik etkinlikler yapılmasının son derece önemli olduğuna dikkat çekti. Ebeveynlerin kendi kaygılarını bir yana bırakıp kendi çocuklarını dinlemeleri gerekir

“Yalnızlık duyguları ile nasıl baş edeceklerini, bir yere dokunduklarında acaba covid oldum mu ve birine bulaştırır mıyım şeklindeki kaygı verici düşüncelerden nasıl uzaklaşacakları, yeni normal okul yaşantısına nasıl uyum sağlayacakları mutlaka çalışılmalıdır” diyen Direktör, pandemi sürecinin
güvensizlik yarattığını, elbette bunu çocuk ve ergenlerin de hissettiğini ve onların da bizim gibi
yaşayarak, deneyimleyerek öğreneceklerini ifade etti. Direktör sözlerine şöyle devam etti; “Elbette onlar çevrelerindekilerin tepkilerinden de oldukça etkileniyorlar. Bu nedenle ebeveynlerin kendi kaygılarını bir yana bırakıp kendi çocuklarını dinlemeleri gerekiyor. Dinlemek için mutlaka zaman ayırmalılar. Hadi konuşalım, bana anlat diyerek iletişim kurulmaz. Bizim kendi doğrularımız vardır ve karşımızdakini dinlerken kendi doğrularımızla değil 3 yaşında da olsa onun doğruları ile dinlemek gerekir. Eğer yeterince dinlenirlerse, çocuklar kendi sorunları ile baş edebilirler. Okula göndermemek bir çözüm olmayacaktır ancak gidilecek okulun gerçekten sağlıklı bir ortamı olup olmadığı ebeveynler tarafından kontrol edilmelidir. Böylece ebeveynler kendi kaygılarını daha aza indirgeyerek çocuklarının da psikolojik sağlıklarını koruyabileceklerdir”.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler