• BIST 116.603
 • Altın 172,438
 • Dolar 3,9676
 • Euro 4,9052
 • Lefkoşa 9 °C
 • Mağusa 9 °C
 • Girne 9 °C
 • Güzelyurt 10 °C
 • İskele 9 °C
 • İstanbul 6 °C
 • Ankara 3 °C

Meclisi Genel Kurulu tamamlandı

Cumhuriyeti Meclisi Genel Kurulu’nda bugün milletvekillerinin güncel konuşmalarıyla sağlık, eğitim ve Kıbrıs sorunu, gündemi oluşturdu.
Meclisi Genel Kurulu tamamlandı

Meclis’in bugünkü toplantısında ilk konuşmayı yapan TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli, Girne’de hastaneye kaldırılan bir hastanın doktorsuzluktan yaşamını yitirmesinin üzücü olduğunu belirterek, ilgili bakanın bir açıklama yapmasını istedi.

Angolemli, aksi takdirde sonuçlarının üzücü olacağını kaydetti. 
Angolemli, okulların öğretmensiz ve eğitim yılına grevlerle başlamasını da eleştirdi.

SUCUOĞLU: “DOKTOR SAYISI YETERSİZ”

Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu da Angolemli’nin eleştirilerine cevaben yaptığı konuşmada, doktor sayısının yetersiz olduğunu, bu sorunun sadece Girne’de değil her yerde yaşandığını söyledi.

Sağlıkta en büyük problemin, hastane yetersizliği ve özlük hakları konusunda yaşanan sıkıntılar olduğuna dikkat çeken Sucuoğlu, bu konularda çalışmaların yapıldığını ancak atılımların bütçeyle birlikte 2017 başında başlayabileceğini ifade etti.

YENİ HASTANE

Lefkoşa’ya yeni hastane konusunda Türkiye’den bir ekibin adada bulunduğunu ifade eden Sucuoğlu, yeni hastane yapımına başlamasıyla 30-40 ay içinde tamamlanabileceğini, bu hastane tamamlana kadar ise, ellerindeki imkanları en iyi şekilde kullanabilme için çalışmalar yapıldığını anlattı.

Sucuoğlu, altyapı için ellerinden gelenin en iyisini yaptıklarını belirtti. 
Sucuoğlu, bugün sabah Girne Dr. Akçiçek Hastanesi Başhekimi’yle görüştüğünü ifade ederek, Girne’de yaşanan olayda ölen hastanın, hastaneye dışardan gelen hasta değil, hastanede yatan hasta olduğunu söyledi.

“ÖLEN TERMİNAL SAFHADA KANSER HASTASIYDI... HABER YAPARKEN İYİ ARAŞTIRILMALI”

Söz konusu hastanın terminal, yani son safhadaki kanser hastası olduğunu ifade eden Bakan Sucuoğlu, bu konuda yapılan haberleri eleştirerek, “burada bir ‘bilgisizlik’ alınan ihbarların altının doldurulmaması, halkın yanıltılması söz konusu” dedi.

Sucuoğlu, adı geçen hastaya 13 yıl önce kanser teşhisi konulduğunu belirterek, söz konusu hastanın 5 Ekim’de hastaneye yattığını, 10 Ekim’de hayatını kaybettiğini belirterek, başhekimin hastayla ilgili ayrıntılı raporunu okudu.

Konuyla ilgili araştırma da başlattıklarını söyleyen Sucuoğlu, basından bu tür haberler yaparken iyi, doğru araştırılmasını istedi.

Sucuoğlu, “Hiçbir araştırma yapmadan manşet yapmak insafsızlıktır” dedi.

ERÇAL: “MECLİS’İN ÇALIŞMA DÜZENİ YETERSİZ”

CTP Güzelyurt Milletvekili Hüseyin Erçal “Meclis’in Çalışma Düzeni” ile ilgili güncel konuşmasında, Erçal, Meclis’te çalışma düzeninde yetersizlikler olduğunu ve bunların düzeltilmesi gerektiğini belirtti.

Bunlara örnekler veren Erçal, Kamu Görevlileri Değişiklik Yasası’nın iki yıldır Meclis’ten geçirilemediğini belirterek, çalışma düzenini eleştirerek, vatandaşa verilen sözlerin yerine getirilmesi gerektiğini, aksi halde siyasete güvenin kalmayacağını söyledi.

Meclis’te hâlâ seçim sisteminin eleştirildiğini, ancak Meclis’in nasıl çalıştırılması gerektiğinin konuşulup, bir karara bağlanamadığını vurgulayan Erçal, milletvekilliğinin imtiyaz yaratacak bir mevki olmaması gerektiğini ifade etti.

Erçal, küçük toplumlarda politikanın yalan üzerine kurulmaması ve politikacının imajının zedelenmemesi gerektiğini vurguladı.

TÖRE: “RUM TARAFI TUTANAKLAR DIŞINDA AÇIKLAMALAR YAPIYOR”

UBP Lefkoşa Milletvekili Zorlu Töre, “müzakerelerdeki gidişat ve son durum” konusunda yaptığı konuşmada, müzakerelerin devam ettiğine işaret ederek, Rum tarafının tutanaklarda yazanların dışında açıklamalarda bulunduğunu ve ayak sürümeye devam ettiği görüşünü ifade etti.

Uluslararası arenada görünenin, “tek devlet çatısı altında bir görünüm” olduğunu, ancak Rum tarafının asla bunu kabul etmediğini ileri süren Töre, Kıbrıs’ta bir çözümün tamamen hayal, sanal bir düşünce olduğunu görüşünü savundu.

Töre, Rumların Kıbrıs Türk halkının hakları olduğunu kabul etmediğini vurgulayarak, müzakere şeklini de eleştirdi.

Anayasa’ya uygun olarak, ülkede hak edenlerin, süratle vatandaşlığını alması gerektiğini de belirten Töre, bir anlaşma olursa, bu anlaşmanın kaç yıl yaşayacağını sordu.

GÜRÇAĞ: “GİRNE’YE YENİ BİR OKUL LAZIM”

UBP Girne Milletvekili İzlem Gürçağ, “eğitim” konusunda yaptığı konuşmada, yeni öğretim yılının hayırlı olmasını temenni etti.

Bir ülkenin gelişmişlik düzeyinin nitelikle, eğitimle olabileceğini belirterek, okullardaki araç gereçlerin etkili doğru kullanılmasının önemine işaret eden Gürçağ, nitelikli eğitimin önemine değindi.

Girne 23 Nisan İlkokulu’nda yaşanan sıkıntılara değinen Gürçağ, velilerin ve öğrencilerin ciddi bir mağduriyet yaşadığını söyledi.

Artan nüfus ve sınıf sayısı, öğretmen eksikliğinin eğitimin kronikleşen sorunları olduğunu belirten Gürçağ, Girne’ye yeni bir ilkokul istediklerini, aratan nüfusa uygun eğitim sistemi, sorunlara çözüm beklediklerini vurguladı.

HAMZAOĞLULARI KARPAZ’DAKİ EĞİTİM SORUNLARINI ANLATTI

CTP İskele Milletvekili Biray Hamzaoğulları, “Karpaz’da eğitimde yaşanan sıkıntılar” konusunda yaptığı konuşmada, Karpaz’da sınıfların birleştirilmesini eleştirerek, eğitimin nasıl toparlanabileceğine dair örnekler verdi.

İskele-Karpaz bölgesine gereken önemin gösterilmediğini savunan Hamzaoğluları, Karpaz’da yapılmayanlardan dolayı, çocukların 17 okul günü kaybettiklerine işaret etti.

BEROVA: “EĞİTİMDE KRONİK SORUNLAR VAR”

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova da eleştirilere cevaben yaptığı konuşmada, milletvekillilerinin ortaya koydukları konularda büyük oranda doğru tespitlerde bulunduklarını kaydetti.

Berova, eğitim sisteminin; eğitimin altyapısını oluşturma, öğretmenlerin sağlanması, eğitim müfredatlarının oluşturulması ve bunların etkin bir biçimde denetlenmesinden oluştuğuna dikkat çekerek, ancak var olan eğitim sistemi içinde birçok kronik sorun bulunduğunu söyledi.

Yeni dönemde hükümetin, sağlık ve eğitim konusunda ciddi pozitif ayrımcılık yapacağını ifade eden Berova, eğitim için 18 proje çalışması bulunduğunu ve bunların hayata geçirilebilmesi için toplamda 20 milyon TL’ye yakın ödenek ayrıldığına dikkat çekti.

Berova, “Eğitimi aksatmadan bu projelere devam edeceğiz” dedi.

“NÜFUS ARTIŞINDAN DOLAYI EĞİTİMDE VE SAĞLIKTA YIĞILMA VAR”

Nüfus artışı yaşandığını ifade eden Berova, eğitimde ve sağlık birimlerinde yığılmalar olduğunu, bu sebeple problemlerin çıktığını anlattı.

Karaoğlanoğlu’da yapılan altyapı çalışmalarına değinen Bakan Berova, planlanan diğer altyapı çalışmaları hakkında ayrıntılı bilgiler verdi.

Milli eğitimde ileriki yıllarda, sıfır sorunla eğitim verilebilmesi için çalıştıklarını vurgulayan Berova, Karpaz bölgesindeki sorunlara da değinerek, Hamzaoğlu’nun bazı tespitlerine katıldığını dile getirdi.

Karpaz’daki öğrencilere daha kaliteli eğitim, verilebilmesi için çalıştıklarını ve çalışmaların devam edeceğine işaret eden Berova, öğretmen eksiklikleri konusuna da değindi.

Berova, bu eksikliklerin giderilmesi için de çalışmaları bulunduğuna işaret ederek, temel eğitimi geliştirme projesi çerçevesinde müfredat çalışması yapıldığını aktardı.

TATAR: “TC İLE ANLAŞMALAR KKTC’NİN ELİNİ GÜÇLENDİRİYOR”

UBP Lefkoşa Milletvekili Ersin Tatar ise “Kıbrıs konusundaki son gelişmeler” konusunda yaptığı konuşmada, Kıbrıs görüşmelerinin olduğu bir dönemde Türkiye’yle yapılan bir takım anlaşmaların önemli olduğunu söyledi. Tatar, bunların KKTC’nin elini güçlendirdiğine inanç belirtti.

Tatar, Kıbrıs’ta bir anlaşma olması halinde, uluslararası arenaya iki devletli bir yapı mesajının önemine işaret etti.

Yapılan projelerin TC ile yürütülen politikanın ne kadar doğru olduğunun bir göstergesi de olduğunu ifade eden Tatar, Rum tarafından gelen mesajlarda garantörlük konusunda çok katı olduklarının görüldüğüne dikkat çekti.

Rum tarafının tavrını eleştiren Tatar, bu tavırdan dolayı, Türk tarafı iyi niyetli de olsa bir yere varılamayacağını kaydetti.

“Kendi devletimize ve insanımıza sahip çıkılması gerekir” diyen Tatar, ekonomik reformlarla insanların önünün açılması için hükümetlere büyük görevler düştüğünü, her şeyin Kıbrıs meselesine kilitlenmesi gerektiğini belirtti.

Tatar’ın konuşmasının ardından Meclis, gruplar arası mutabakatla, gündemdeki diğer konular görüşülmeden bugünkü birleşimini tamamladı.

Meclis bir sonraki toplantısını 17 Ekim Pazartesi günü saat 10.00’da yapacak.

Etiketler:
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Detay Kıbrıs | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 392 444 79 79 Faks : +90 392 227351