• BIST 103.186
 • Altın 227,073
 • Dolar 5,3171
 • Euro 6,0307
 • Lefkoşa 16 °C
 • Mağusa 14 °C
 • Girne 15 °C
 • Güzelyurt 12 °C
 • İskele 14 °C
 • İstanbul 3 °C
 • Ankara 5 °C

Milliyet: Kıbrıs’a uluslararası jandarma gücü önerisi

Rum lider Anastasiadis, barış sonrasında kurulacak federe devlette, polisin yetersiz kaldığı krizlerde müdahale edecek uluslararası jandarma gücü önerisinde bulundu. Rum lider, gücün bünyesinde Türk ve Yunan askerinin de yer almasını önerdi
Milliyet: Kıbrıs’a uluslararası jandarma gücü önerisi

Rum lider Anastasiadis, barış sonrasında kurulacak federe devlette, polisin yetersiz kaldığı krizlerde müdahale edecek uluslararası jandarma gücü önerisinde bulundu. Rum lider, gücün bünyesinde Türk ve Yunan askerinin de yer almasını önerdi

Sefa Karahasan/Milliyet

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis arasında devam eden görüşmelerde kritik aşamaya gelindi. İki lider Kıbrıs sorununda nihai bir sonuca varmak amacıyla Ağustos sonu ve Eylül ayında kritik yedi toplantı yapacak. Bu görüşmelerde en kritik başlıklardan biri de ‘Garantiler’ başlığı olacak. Kıbrıslı liderler, eylül ayı sonunda veya ekimin ilk haftasında Türkiye, Yunanistan ve İngiltere’nin katılacağı bir uluslararası konferansta Garantiler konusunu ve süreci sonlandırmayı planlıyor. Milliyet, Kıbrıs’ta devam eden görüşmelerde hem Rumların hem ABD’nin müzakere masasına sunduğu Garantiler önerisini ele geçirdi.

Ada’da temaslar yapan ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Victoria Nuland, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yı ziyaretinde Garantilerle ilgili düşüncelerini ortaya koydu. Nuland, KKTC Lideri Akıncı’ya Garantiler önerisini, “Türkiye ve Yunanistan’a yaptığı bir dizi temaslar sonrasında geliştirdiğini” anlattı. Nuland’ın önerisine göre, iç güvenlik Kurucu Devletlerin polis güçleri federal polis tarafından sağlanacak. Ada’da belli bir süre için uluslararası bir güç konuşlandırılacak. Bu gücün içerisinde Türk ve Yunan askerleri de bulunacak. 

2 bin 500 asker

Nuland’ın önerisini müzakere masasında anlatan Akıncı’ya Rum Lider Anastasiadis, “Nuland’ın önerisini benimsemediğini” ifade etti. Anastasiadis, Yunanistan ile yaptıkları istişareler sonucunda kendilerinin bazı fikirler oluşturduklarını belirtti. Kıbrıs’ta güvenlik konusunda her iki tarafın da endişelerinin olduğunu kaydeden Anastasiadis, “Karşılıklı güvensizliğin olduğunun inkar edilemeyeceğini” belirtti. 

Kıbrıslı Türklerin AB’ye üyeliği yeterli derece bir güvence olarak görmediğini söyleyen Anastasiadis, “Türkiye ve Yunanistan arasında bir dostluk ittifakı imzalanmasına sıcak baktıklarını” ifade etti ve “Kıbrıs’ta 2 bin 500 kişilik bir Jandarma gücünün konuşlanabileceğini” savundu.

Komutan 3. bir ülkeden

Rum lider bu düşüncesinden sonra Garantilerle ilgili şu öneriyi masaya getirdi:

- Yerel seviyedeki sorunlara öncelikli Kurucu Devlet polisi müdahale eder.
- Kurucu Devlet’in polisi yetersiz kalırsa, Kurucu Devlet Başkanı isterse Federal Polis devreye girer.
- Federal Polis’in de yetersiz kalması halinde, bünyesinde Türk ve Yunan askerlerinin olduğu,Avrupa ülkelerinden gelecek personelden oluşan ve adada mutabık kalınacak bir bölgede konuşlandırılmış bir uluslararası jandarma gücü devreye girer.
- Ada’da çatışma çıkması halinde ise, Federal Devlet Başkanı, Federal Devlet Başkan Yardımcısı, Kurucu Devletlerin Başkanları ile Federal ve Kurucu Devlet polislerinin bir araya gelerek ne yapılması gerektiği konusunda istişare edecek.
- İstişareler sonucunda, kararlar uluslararası gücün komutanına iletilecek.
- Jandarma Gücü’nün komutanı ise, Türkiye, Yunanistan ve İngiltere’nin dışında bir ülkeden gelecek.

 

Türkiye’nin Kuzey’i korumasına ‘evet’

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Güney Kıbrıs lideri  Nikos Anastasiadis’in önerisine sıcak bakmadığı öğrenildi. Akıncı’nın, Anastasiadis’e, “Senin bahsettiğin sadece iç güvenlik boyutu. 1960 Garantiler anlaşması Anayasal düzeni de teminat altına alıyor” dediği belirtildi. Bunun üzerine Anastasiadis, “Anayasal düzenin anayasanın kendi ve Kıbrıs’ın AB üyeliği sayesinde AB hukukunun verdiği güvenceler ile teminat altına alınmış olacağını” savundu. Akıncı’nın Rum toplumu ve kurucu devleti tehdit etmeden ortaya çıkacak bir garanti sistemine sıcak baktığı ve “Kıbrıs Türk halkı Türkiye dışında bir ülke ya da kuruluştan gelecek garantilere itibar etmez. Bu konuları garantilere taraf olan ülkelerin olduğu bir ortamda tartışmak gerekir” dediği öğrenildi.

Güney Kıbrıs lideri Anastasiadis’in de, “garantiler ve müdahale hakkı konusunun” iyi şekilde ele alınması durumunda, Türkiye’nin Kıbrıs Türk Kurucu Devleti’ni garanti etmesi görüşü üzerinde çalışma yapılabileceğine işaret ettiği belirtildi. Rum müzakereci Andreas Mavroyannis’in de, “Garantilerin, Kıbrıs ile yapılacak bir anlaşma ile tesis edilmesi gerektiğini” ifade ettiği ve “Türkiye’nin bu anlaşma altında hareket bölgesini Kıbrıs Türk Kurucu Devleti sınırları dahilinde olacak şekilde ifadelendirilmesinin düşünülebileceğini” söylediği bildirildi. Rum lider Anastasiadis’in de bu fikre olumlu yaklaştığı kaydedildi.
Güvenlik başlığında, iki liderin de, Birleşik Kıbrıs’ın ayrı bir ordusunun olmaması konusunda karar kaldığı da belirtildi. Liderler, müzakerecilerine garantilerin nasıl olabileceği konusunda fikir çalışması yapması talimatı da verdi

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler