• BIST 102.715
 • Altın 224,259
 • Dolar 5,2843
 • Euro 5,9542
 • Lefkoşa 9 °C
 • Mağusa 10 °C
 • Girne 11 °C
 • Güzelyurt 8 °C
 • İskele 10 °C
 • İstanbul 6 °C
 • Ankara 2 °C

Müzakerelerde Takvim Ve Medya Fobisi

New York’ta önceki gün gerçekleşen üçlü görüşmenin yansımaları devam ediyor.
Müzakerelerde Takvim Ve Medya Fobisi

ANASTASİADİS’İN FOBİSİ..!

New York’ta gerçekleşen üçlü görüşmede, Rum tarafının kendi iç dinamikleri nedeniyle müzakerelerin bundan sonraki safhalarıyla ilgili bir takvim açıklanmasını istememesi, çözüm içim 2016 yılı hedefinden sapılmaması için bir takvim belirlenmesi beklentisi içerisinde olan Kıbrıs Türk müzakere heyetini mutsuz etti. Dün NTV’ye bir açıklama yapan Cumhurbaşkanı Akıncı, New York’taki üçlü görüşmede Rum lider Nikos Anastasiadis’in “takvim fobisinin” yeniden nüksetmesi nedeniyle takvim konusunda bir ilerleme yaşayamadıklarını açıkladı.

AKINCI’NIN FOBİSİ..!?

NTV’ye yaptığı açılamada Kıbrıs Türk tarafının müzakerelerin bundan sonraki safhalarıyla ilgili bilgiler veren Cumhurbaşkanı Akıncı, Ekim ayı ortalarına kadar iki liderin yakınlaşmalar sağlanan 4 ana başlıkta geriye kalan konularda uzlaşıya vararak, özellikle toprak konusunda yaşanması beklenen pazarlığın Kıbrıs’ın dışında yapılmasını istediklerini yineledi. Bu beklentiyi müzakerelerde yaşanan gelişmelerin basına sızdırılmasına bağlayan Akıncı, toprak başlığının da dahil olacağı çözüm planının Kıbrıs halkları tarafından onaylanması gerektiğini es geçerek, bu konuda bir fobiye sahip olduğunu açığa vurdu.

New York’ta önceki gün gerçekleşen üçlü görüşmenin yansımaları devam ediyor. Görüşme sonrasında mutsuz bir görüntü çizen Cumhurbaşkanı Akıncı, yaptığı açıklamalarda özellikle müzakerelerin geriye kalan bölümlerinin bir takvime bağlanmaması nedeniyle hoşnutsuz olduğunu açıklamaktan kaçınmadı.

Üçlü görüşme ve Kıbrıs müzakereleriyle ilgili NTV’ye bir açıklama yapan Akıncı, New York’taki üçlü görüşmede Rum lider Nikos Anastasiadis’in “takvim fobisinin” yeniden nüksetmesi nedeniyle takvim konusunda bir ilerleme yaşayamadıklarını açıkladı.

 Akıncı, Ekim ayı ortalarına kadar iki liderin yakınlaşmalar sağlanan 4 ana başlıkta geriye kalan konularda uzlaşıya vararak, özellikle toprak konusunda yaşanması beklenen pazarlığın Kıbrıs’ın dışında yapılmasını istediklerini yineledi. Bu beklentiyi müzakerelerde yaşanan gelişmelerin basına sızdırılmasına bağlayan Akıncı, toprak başlığının da dahil olacağı çözüm planının Kıbrıs halkları tarafından onaylanması gerektiğini es geçerek, bu konuda bir fobiye sahip olduğunu açığa vurdu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs sorununun çözümünde artık bir yol haritasının netleştirilmesi gerektiğini yineledi. Akıncı, "Rum tarafı genellikle takvimlerden, sürelerden bahsetmeyi pek istemiyor. Bir nevi takvim fobisi var diyebiliriz" ifadelerini kullandı.

NTV’ye konuşan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Çok önemli bir aşamaya geçtiğimizi düşünüyoruz. Masada Türkiye'nin de Yunanistan’ın da olacağı 5’li görüşme dediğimiz sürece geçmek üzere miyiz” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Aslında o noktadayız. Bu önceki günkü basın açıklamasına yansımamış olsa da aslında bilindiği gibi Rum tarafı genellikle takvimlerden, sürelerden bahsetmeyi pek istemiyor. Bir nevi takvim fobisi var diyebiliriz. Bu öteden beri böyle. Ancak doğal bir takvim işlemeye başladı. Bu takvimin en son noktası da 5’li bir görüşme olacak. Ekim’de Kıbrıs’ta yoğun bir müzakere trafiği daha bizi bekliyor. Ondan sonra farklı formatlara geçmek ve nihayetinde 5’li bir zirveye gitmek kaçınılmaz. Eğer yapılan açıklamada da ifadesini bulan 2016 hedefine bağlılığımız devam edecekse 2016 çıkmadan kesinlikle 5’li bir zirvenin yapılacağını öngörebiliriz.”

Akıncı, “Farklı formatlarda görüşmelerden söz ettiniz. Bunların arasında Camp David türü bir görüşme sizin Sayın Anastasiadis ile bire bir kaldığınız ve özellikle toprak-mülkiyet gibi konuları doğrudan görüştüğünüz bir süreç yaşanacak mı” sorusuna da şu karşılığı verdi:

“Oradan kastettiğim Kıbrıs sorununun bilinen altı başlığı var. Bu başlıklardan 4 tanesi üzerinde çok yoğun müzakereler yapıldı ve 4 başlıkta da epey ilerlemeler sağlandı. Hatta Genel Sekreter'in yakın zamanda vermiş olduğu bir beyanat var; ‘eşi görülmemiş ilerlemeden’ bahsetti. Kıbrıs’a döndüğümüz zaman, belki Ekim’in yarısına kadar bu 4 başlıkta arta kalan konuları da tamamlayalım diyoruz. Bizim Türk tarafı olarak bu Camp David türü dediğimiz olaydan kastımız; Kıbrıs küçük bir yer, konuşulanlar çok kısa süre içinde sızdırılıyor. Bu sızdırılan konular abartılı şekilde ertesi gün gazetelerin manşetlerinde yer alıyor. Biz Kıbrıs’ta toprakla ilgili çok hassas konuları, bir dizi toplantının yapılacağı, belki yurtdışında yapılacağı bir ortam yaratmak istiyoruz. Ve hemen onun ardından da 5’li zirvenin yer almasını istiyoruz. Ve bütün bunların önümüzdeki bir iki ay içinde olmasını istiyoruz. Biz bu tavrımızı sürdürüyoruz. Bunu Birleşmiş Milletler de biliyor. Rum tarafı da biliyor. Dolayısıyla döndükten sonra bu konuda da çok net bir şekilde durumun aydınlanmasını isteyeceğiz. Biz bunları Kıbrıs’ta da söyledik. Rum liderle de bu konuda bir anlayış tavrımız vardı. Ancak bu takvim fobisi yine nüksetti. Açıklamaya bir tarih koyamadan ayrılmak zorunda kaldık. Ancak Türk tarafı gerek takvim konusunda, gerekse hızlı hareket etme konusunda kararlılığını bir kez daha ortaya koydu. Bizim hedefimiz bunun bizi bir sonuca taşıması…”

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler