• BIST 103.310
 • Altın 228,775
 • Dolar 5,4693
 • Euro 6,2098
 • Lefkoşa 14 °C
 • Mağusa 13 °C
 • Girne 15 °C
 • Güzelyurt 12 °C
 • İskele 13 °C
 • İstanbul 9 °C
 • Ankara 8 °C

New York’ta Kıbrıs zirvesine doğru

Müzakerelerin ikinci turunun ilk toplantısı sonrasında Akıncı ve Anastasiadis’in yaptığı açıklamalar ile New York’ta yapılacak BM Genel Kurulu sırasında 3’lü veya 5’li zirve yapılabileceği ortaya çıktı.
New York’ta Kıbrıs zirvesine doğru

Müzakerelerin ikinci turunun ilk toplantısı sonrasında Akıncı ve Anastasiadis’in yaptığı açıklamalar ile New York’ta yapılacak BM Genel Kurulu sırasında 3’lü veya 5’li zirve yapılabileceği ortaya çıktı. Kıbrıslı liderler New York zirvesi öncesinde 6 kez daha bir araya gelecek.

New York’ta Zirve

Genel değerlendirme yapıldı

Cumhurbaşkanı Akıncı, Rum Lider Anastasiadis ile dünkü toplantıda 14 Eylül’de tamamlanacak yoğunlaştırılmış müzakerelerin ikinci turunun gündemini ele aldıklarını ve ayrılıkların hangi noktalarda hala mevcut olduğuna ilişkin genel bir değerlendirme yaptıklarını açıkladı.

 

Akıncı hedef 5’li toplantı

 Akıncı, “Önümüzdeki 3 haftanın çok önemli olduğunu değerlendiriyorum. Bu toplantılarda varacağımız uzlaşılara bağlı olarak büyük ihtimalle New York’ta BM Genel Sekreteri ile bir araya gelmek ve bunun da ötesinde bizi beşli toplantıya götürecek süreci açabilmeyi hedefliyoruz” dedi.

 

Anastasiadis 3’lü zirve olabilir

Anastasiadis, BM Genel Sekreteri Ban ve Cumhurbaşkanı Akıncı’yla önümüzdeki ay üçlü zirve gerçekleştirilmesi ihtimalini, yoğunlaştırılmış müzakerelerin buna imkan vermesi ve Ban’ın da davet etmesi durumunda, açık bıraktı.

 

“Hedefimiz, var olan ayrılıkları minimuma indirmektir”

Cumhurbaşkanı Akıncı, Rum Lider Anastasiadis ile dünkü toplantıda 14 Eylül’de tamamlanacak yoğunlaştırılmış müzakerelerin ikinci turunun gündemini ele aldıklarını ve ayrılıkların hangi noktalarda hala mevcut olduğuna ilişkin genel bir değerlendirme yaptıklarını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Akıncı, “Hedefimiz var olan ayrılıkları minimuma indirmektir” dedi.
Kıbrıs sorunundaki gelişmeleri ciddi şekilde etkileyecek yeni bir döneme girildiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Akıncı, “Önümüzdeki 3 haftanın çok önemli olduğunu değerlendiriyorum. Bu toplantılarda varacağımız uzlaşılara bağlı olarak büyük ihtimalle New York’ta BM Genel Sekreteri ile bir araya gelmek ve bunun da ötesinde bizi beşli toplantıya götürecek süreci açabilmeyi hedefliyoruz” dedi.


Bunun bir olasılık olduğunu, bu konuda henüz kesin bir karara varılmadığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Akıncı, “Bu olasılığı, önümüzdeki 6 toplantıda varacağımız sonuçlara bağlı olarak iki taraf da paylaşmaktadır” dedi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, 14 Eylül’de tamamlanacak olan yoğunlaştırılmış müzakerelerin ikinci turu sonunda ortak bir açıklamanın söz konusu olabileceğini söyledi.

“Önümüzde zorlu bir süreç bizi bekliyor. Bu konuda iki tarafın da anlayışla hareket etmesi, birbirine yardımcı olması son derece önemli. Kıbrıs Türk tarafı olarak bu anlayışla hareket edeceğiz ve açık olan fırsat penceresini kapatmadan, kapanmasına başkalarının da umarım yol açmayacağı bir sürecin sonunda, Kıbrıs’ta her iki toplum için daha mutlu,  daha huzurlu, barış içinde bir geleceği inşa edebilelim” diyen Cumhurbaşkanı Akıncı, yoğunlaştırılmış ikinci turundaki toplantılardan sonra, iki tarafın da zorunlu olmadıkça açıklama yapmamayı kararlaştırdığını belirtti ve şöyle devam etti:

“Dolayısıyla 14 Eylül’de genel bir değerlendirme, muhtemelen ortak bir açıklama da söz konusu olabilir” dedi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, bir gazetecinin sorusu üzerine, Rum yönetimi ile Mısır arasında doğal gaz konusunda bir anlaşma yapılacağı yönündeki haberler üzerine Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü’nün açıklamasıyla, bunun yanlış olduğunu ifade ettiklerini, bu gibi girişimlerden kaçınılmasının sürece o kadar yararlı olacağını ifade etti ve “Ümidimiz bu zenginliklerden iki tarafın da yararlanabileceği koşulları yaratmaktır o da bir çözümle mümkün hale gelecektir. Kazı çalışmalarına başlanmamalıdır. O konuda yakın gelecekte olasılık olmadığı söyleniyor, onu da takip etmekteyiz” şeklinde konuştu.

 

Anastasiadis: "New York'ta üçlü zirve olabilir"

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un talep etmesi ve yoğunlaştırılmış müzakerelerde sağlanacak ilerlemenin mümkün kılması durumunda üçlü zirve yapılması ihtimalinden söz etti.

Rum radyosunun haberine göre, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Kıbrıs sorununun çözümü müzakereleri çerçevesinde bugün Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yla gerçekleştirdiği görüşme sonrasında açıklamada bulundu.

Habere göre Anastasiadis, BM Genel Sekreteri Ban ve Cumhurbaşkanı Akıncı’yla önümüzdeki ay üçlü zirve gerçekleştirilmesi ihtimalini, yoğunlaştırılmış müzakerelerin buna imkan vermesi ve Ban’ın da davet etmesi durumunda, açık bıraktı.

Anastasiadis, bugünü görüşmede, garantiler konusunun ele alınmadığını belirterek “son günlerde yazılmakta olan bazı şeylerin, geliştirilmiş bazı fikirler olabileceğini ve kendi tezlerinin, daha önce duyurdukları ilkeler çerçevesinde bir temele oturtulduğunu” vurguladı.

Akıncı’nın Ankara temaslarına ilişkin bilgi de aldığını belirten Anastasiadis, “Erdoğan’ın Kıbrıs sorununun çözümüne katkı koyma arzusunu ifade ettiğini anladığını” söyledi.

Bugünkü görüşmenin verimli geçtiğini, izlenecek yöntemin ve son günlerde gündeme gelen birçok konunun ele alındığını söyleyen Anastasiadis, müzakerelerin sonucunun, 14 Eylül tarihinde 7 görüşme de tamamlandığında ortaya çıkacağını sözlerine ekledi.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler