• BIST 97.955
 • Altın 218,397
 • Dolar 5,3310
 • Euro 6,0607
 • Lefkoşa 8 °C
 • Mağusa 10 °C
 • Girne 11 °C
 • Güzelyurt 7 °C
 • İskele 10 °C
 • İstanbul 6 °C
 • Ankara 3 °C

O gece Ziyamet Karakolunda neler oldu?

O gece Ziyamet Karakolunda neler oldu?
O gece Ziyamet Karakolunda neler oldu?

İskele bölgesinde büyük infial yaratan hem taciz hem de Ziyamet karakolundaki 67 yaşındaki Mehmetçikli vatandaşın yaşadığı darp olayı ile ilgili savcılık devreye giriyor.

Mehmetçik beldesinde meydana gelene cinsel taciz olayı ile ilgili olarak sosyal medyaya yansıyan üç yıldızlı polis memuru H.Ö'nün darp olayı ile bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.

H.Ö'nün olayın yaşandığı gün çalışmadığı ve ailesi ile birlikte Karpaz'da tatilde olduğu kaydedildi.

Darp edilen vatandaşın bu sabah İskele Savcılığına giderek Ziyamet Karakolunda yaşananlar ile iglili suç duyurusunda bulunması ile birlikte polisin Ziyamet Karakolunda gerçekleşen olayla ilgili geniş çaplı soruşturma başlattığı belirtiliyor.

Darp olayını Polis Çavuşu gerçekleştirdi

Ziyamet Karakolunda meydana gelen olay ile ilgili polisten alınan ifadelerle olayı Polis Çavuşu M.Ö.'nün gerçekleştirdiği iddia ediliyor.

 

CTP Genel Sekreteri Açıklama Yaptı

Mehmetçik'te "yanlışlıkla" göz altına alınan ve polis tarafından ağır fiziksel ve psikolojik şiddete maruz bırakıldıktan sonra kendisinden özür dilenerek serbest bırakıldığını anlatan Sayın Zeki Yorgancıoğlu'nun oğluyla görüştüm. Birkaç saat önce Savcılığa giderek şikayetçi olduklarını söyledi bana. Bu olay kesinlikle bir kınama açıklamasıyla ve bir iki gün medyada yorumlanarak geçiştirilecek bir olay değil. Polis Genel Müdürlüğü'nün hiç gecikmeden soruşturma başlatması, Başbakanlığın kamuoyunu tatmin edecek bir açıklama yapması, Savcılığın da üzerine düşenleri hızla yerine getirmesi gerekiyor. Bunları sağlamak için her türlü girişimi yapacağız.

 

TDP açıklama yaptı

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP), toplumun huzur ve güvenliğini sağlamakla görevli Polis Teşkilatı’nın, insan hakları ihlalleri ve iddialarıyla gündeme gelmesinin, en çok eleştirilen kurumlar arasında olmasının kabul edilemez olduğuna dikkat çekti.

TDP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyesi Av. Ayşe Öztabay, yasaların uygulanmasını sağlamak amacıyla yetkilendirilmiş polis mensuplarının, insan hakları olgusunu içselleştirerek, görev ve yetki sınırlarını aşmadan hareket etmesinin, hukuk devletinin en temel gereği olduğuna vurgu yaparak, sorgu sürecinde görev alan tüm personelin, sorgusu süren kişinin yaşam hakkını koruması için üzerine düşeni yapması gerektiğini kaydetti.

İskele Polis Müdürlüğüne bağlı Ziyamet Karakolu’nda, sorgulanmak amacıyla gözaltına alınan bir kişinin, polis şiddetine maruz kaldığı yönündeki haberleri değerlendiren Öztabay, “Polis mensuplarının, değil 67 yaşında, üstelik de kalp hastası bir kişiye, hiç kimseye bu şekilde davranmaya, şiddet uygulamaya, dayak atıp işkence yapmaya ne hak, ne de yetkisi vardır. Şiddete uğrayan kişinin ‘isim benzerliğinden dolayı yanlışlık oldu, özür dileriz’ denilerek evine gönderilmesi de işin bir başka vahim tarafıdır” ifadelerini kullandı.

Polis gözetiminde kimseye şiddet uygulanamayacağının altını çizen ve kalp ameliyatı geçirmiş, tansiyon ve şeker hastası birine sorgusuz, sualsiz şiddet uygulanmasının geçerli hiçbir mazereti olamayacağı gibi, suç olduğunu da belirten Öztabay, bunun gerçek anlamda bir işkence ve onur kırıcı bir davranış olduğuna vurgu yaptı. TDP MYK üyesi Ayşe Öztabay olumsuz bir gelişme olması ve bu kişinin hayatını kaybetmesi halinde, bunun hesabını kimin vereceğini sordu.

İnsan haklarının korunmasının, demokratik hukuk devletlerinin vereceği en büyük sınav olduğunu belirten Öztabay, Polis Teşkilatı’nın sosyal hukuk devleti gereği üstüne düşeni yapması , yaşanan olayı şeffaf bir şekilde toplumla paylaşması ve sorumlular hakkında derhal soruşturma başlatması  gerektiğini kaydetti.

Geçtiğimiz yıllarda TDP'li milletvekillerinin girişimleri sonucu işkence konusunda Meclis'te kurulan komitenin yaptığı araştırma ve incelemeler sonrasında yayımladığı raporda, Kuzey Kıbrıs'ta Karakollarda işkencenin var olduğu tespiti yapıldığını, buna rağmen raporun gereklerinin yerine getirilmediğini, dahası ceza yerine bir anlamda ödüllendirmenin yapıldığını anımsatan Öztabay, yaşananların hem demokrasi hem de sosyal hukuk devleti açısından utanç verici olduğunu kaydetti.  

“İskele'de yaşanan olayla ilgili olarak derhal adli ve idari soruşturma başlatılmalı , suçlular  cezalandırılmalıdır , şeffaflık ilkesi gereği de topluma gerekli açıklamaların yapılması elzem bir gerekliliktir” diyen Öztabay, toplumda ciddi endişelere ve tedirginliğe yol açan bu olaylar karşısında gerekenlerin yapılmaması ve şeffaf davranılmaması durumunda, Polise karşı zaten oldukça yara alan güven duygusunun çok daha fazla erozyona uğrayacağı uyarısında bulundu. Öztabay, TDP olarak olayın takipçisi olacaklarını da belirtti.

 

HP Genel Başkanı açıklama yaptı

Polis karakolunda dayağa ve şiddete maruz kaldığını dile getiren şahsın aile mensuplarıyla görüştüm. "İsim benzerliği nedeniyle yanlış kişiyi karakola götürdük" demişler. Ama asıl konu bu değildir, asıl konu vatandaşın karakoldaki ifadesinin alınmasında dövülmesidir, ifadelerin şiddet kullanılarak alınmasıdır. Yani 'doğru' kişiyi karakola götürmüş olsalardı onu da döveceklerdi belli ki. Düşünsenize, 67 yaşında iki kez kalp operasyonu geçirmiş bir babanız var, üstelik inüsilin tedavisi gören bir şeker hastası ve karakola götürülüp dövülüyor, kendisine tokat atılıyor. Gözünün altı morarıyor, tansiyonu fırlıyor. Bu vatandaş bugün aramızda olamayabilirdi. Maruz kaldığını iddia ettiği durum doğruysa bu bir işkencedir, kötü muameledir, onur ve haysiyet kırıcı davranıştır, suçtur.
Polis Genel Müdürlüğü, polis teşkilatının yıpranmasını istemiyorsa en kısa sürede harekete geçmelidir, disiplin soruşturması başlatmalıdır, tabi halihazırda başlatmamışsa. Kamuoyuna da bu konuda tatminkar bir açıklama yapılması gerekir diye düşünüyorum. Çünkü bu kamu otoritesi kullanan kolluk kuvvetlerinin yasalar bağlamındaki görev, yetki ve sorumluluğu düşünüldüğünde kabuledilebilir bir şey değildir.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler