• BIST 111.759
 • Altın 175,589
 • Dolar 4,0375
 • Euro 4,9925
 • Lefkoşa 28 °C
 • Mağusa 29 °C
 • Girne 27 °C
 • Güzelyurt 27 °C
 • İskele 29 °C
 • İstanbul 17 °C
 • Ankara 20 °C

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsünde 11. ODTÜ Günü

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu, geleneksel “ODTÜ Günü”nü geçtiğimiz akşam Kültür ve Kongre Merkezi'nde kutladı.
ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsünde 11. ODTÜ Günü

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsünde bu yıl on birincisi kutlanan ODTÜ Günü’nde, KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Dr. Özdemir Berova; ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar ve ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu Yönetim Kurulu Başkanı ve Kampus Rektörü Prof. Dr. Turgut Tümer birer konuşma yaptılar.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Turgut Tümer, ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nun, geçtiğimiz sene onuncu akademik yılını tamamlarken hem fiziki olarak gelişip, büyüdüğünü ve hem de eğitim, öğretim ve toplumsal hizmet alanlarında önemli başarılara imza attığını vurgulayarak, “Sayıları 1100’ü aşan mezunumuz, iş yaşamında ve lisansüstü eğitimde sergiledikleri başarılarla, Kuzey Kıbrıs Kampusu’nda ODTÜ kalitesinde eğitim verildiğini somut bir şekilde göstermeye devam ediyor. Uluslararası öğrenci oranımız her yıl artıyor ve geçen Şubat dönemindeki kabul edilenlerle %20 hedefine yaklaşmış bulunuyoruz.” dedi.

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu projesinin temel amacının ODTÜ’nün eğitim, araştırma ve topluma hizmet alanlarında yarım asrı aşan deneyim ve birikimini KKTC’ye taşımak olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Turgut Tümer, sözlerine şöyle devem etti: Bu yıl da aramızda akademik giysileriyle salonumuzda yerini almış yaklaşık 200 mezun adayımız bulunuyor. Sizleri buradan ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nun temsilcileri olarak uğurluyoruz. Sadece burada edindiğiniz bilgi ve becerilerle değil, aynı zamanda özgüvenli ve eleştirel yaklaşımınızla, insan ilişkilerinizle, toplum ve çevre duyarlılığınızla, demokrasiye ve insan haklarına bağlılığınızla, her türlü ayrımcılığa karşı duruşunuzla ve çevrenizde yaratacağınız saygınlıkla, kısaca ODTÜ’lü kimliğinizle Üniversitemizi ve Kampusumuzu en iyi şekilde temsil edeceğinize yürekten inanıyoruz.”

ODTÜ’NÜN 60. VE KUZEY KIBRIS KAMPUSU’NUN 11. AKADEMİK YILI

Daha sonra söz alan ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar ise; bu sene ODTÜ’nün 60. akademik yılını ve Kuzey Kıbrıs Kampusu’nun ise 11. akademik yılını tamamladığını belirterek, şunları söyledi: “ODTÜ’nün 60. Yılını kutlamak için düzenlediğimiz özel etkinlikler geçen yıl Ekim ayında başladı ve akademik yıl boyunca sürüyor. Bu dönemi kayıt altına almak için, Kıbrıs Kampusu’muzdan da görüntüler içeren “60. Yılında ODTÜ” anı kitabını çıkardık. Mezunlarımız, Türkiye’nin birçok kentinde ve Londra, Paris, Washington DC, New York ve diğer yurtdışı merkezlerde 60. Yıl etkinlikleri düzenliyor. “İyi ki varsın ODTÜ” sloganı ile Üniversitemizin kuruluşunu kutluyor. Geriye dönüp geçtiğimiz 60 yıla baktığımızda, kutlamak için pek çok nedenimiz olduğunu görüyorum. Öncelikle sayıları bugün 125 bine varan mezunlarımızın ülkemizin gelişmesinde oynadığı öncü rol ve dünyanın her bölgesindeki başarıları ile gurur duyuyoruz. Bu yıl içinde, ODTÜ Ankara, Kıbrıs ve Erdemli Kampuslarından yaklaşık 2.700 lisans, 1.900 yüksek lisans ve 400’e yakın doktora mezunu vermeyi bekliyoruz.

ODTÜ’nün 60 yıllık başarılı serüveni içinde, ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nun çok özel bir yere sahip olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Ahmet Acar; ODTÜ, bundan 17 yıl önce, kuruluşundan yaklaşık 43 yıl sonra, kanıtlamış olduğu akademik kalite düzeyine, bir başka coğrafyada, çok farklı koşullar altında ulaşma ve hatta bu düzeyi aşma hedefi ve beklentisi ile yola çıktı. ODTÜ’nün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Bir Kampus Kurması fikrinin tartışıldığı 1999 yılından bu yana gelişmelerin içinde olduğum ve farklı sorumluklar yüklendiğim için, ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu benim için de çok önemli ve değerli oldu.” dedi.

Konuşmasında mezun adayı öğrencilere de seslenen Prof. Dr. Ahmet Acar, şu tavsiyelerde bulundu:

“Kendinize güvenin ve size heyecan veren bir çalışma alanı seçin. Maddi getiriler üzerine odaklanmayın. Topluma karşı sorumluluklarınızı unutmayın. Kendinize, insanlar için değer yaratacak, yüksek hedefler koyun. İnançla ve azimle çalışın. Hedefiniz doğru ise, işinizi severek ve gurur duyarak yapıyorsanız başarılı olacağınızı bilin. Maddi ve manevi ödüller de başarınızla birlikte gelecektir.”

Günün son konuşmasını yapan KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Dr. Özdemir Berova ise; büyük yol kat eden genç KKTC’de 70 binin üzerinde öğrencinin öğrenim gördüğüne dikkat çekerek şunları söyledi: “ODTÜ’lü olmanın, ODTÜ Günü’nün ve bu günün KKTC’de de kutlanmasının ne anlama geldiğini son derece iyi biliyoruz ve öğrencilerimizle gurur duyuyoruz. Bizler, öğrenci sayısı kadar, öğretim kalitesinin de artırılması yönünde çalışıyoruz. ODTÜ gibi bir üniversitenin KKTC’de kampus açma isteği, 2000 yılında imzalanan bir protokolle hayat bulmuştur. Bu güzel üniversiteyi buraya taşıyan, bu güzel kampusun kurulmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Üniversite giriş sınavları sonuçları göz önüne alındığında, en yüksek puanları alan öğrencilerin üçte birini ODTÜ’de görmekteyiz. Böyle bir üniversitenin KKTC’de olması eğitim kalitemizi artırmaktadır. Kısa bir süre sonra mezun olacak öğrenci arkadaşlarıma seslenmek istiyorum: Yaşamınızın bir dönemini kapatıyor ve buradan aldığınız güçle, başka bir dönemine başlıyorsunuz. Akıl ve bilim yolunuz; vicdanınız rehberiniz olsun. Buradaki hocalarımıza teşekkürü borç bilirim. Sevgiyle kalın.”

Konuşmaların ardından, 2016 yılı itibariyle Kampusta 10. Hizmet yılını dolduran mensuplara plaket takdimi gerçekleştirildi.

Program, Cypress Classica Orkestrasının konserinin ardından gerçekleştirilen, 2016 mezun adaylarının tanıtımı ve lisans mezun adaylarını temsilen Abdullah Alchihabi’nin, yüksek lisans mezun adaylarını temsilen Serpil İşlek’in konuşmaları ile sona erdi.

 

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Detay Kıbrıs | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 392 444 79 79 Faks : +90 392 227351