• BIST 1.212
 • Altın 483,398
 • Dolar 7,7847
 • Euro 9,2433
 • Lefkoşa 21 °C
 • Mağusa 23 °C
 • Girne 23 °C
 • Güzelyurt 19 °C
 • İskele 23 °C
 • İstanbul 19 °C
 • Ankara 15 °C

Okul Öncesi Anaokulu ve Etüt Merkezleri Yöneticileri: “Çocuklarımız için en güvenilir ortamı sağlarız”

Okul Öncesi Anaokulu ve Etüt Merkezleri Yöneticileri: “Çocuklarımız için en güvenilir ortamı sağlarız”
Okul Öncesi Anaokulu ve Etüt Merkezleri Yöneticileri: “Çocuklarımız için en güvenilir ortamı sağlarız”

Okul Öncesi Anaokulu ve Etüt Merkezleri Yöneticileri, Covid-19'da artan yerel bulaş ve vaka sayıları dolayısıyla kapatılan okul ve etüt merkezleri hükümete çağrı yaparak, “Devletin, çalışanlarımıza, kurumlarımıza ve biz iş sahiplerine sahip çıkmasını rica ederiz” ifadeleri kullanıldı.

Okul Öncesi Anaokulu ve Etüt Merkezleri Yöneticileri’nin yazılı açıklamasını aynen aktarıyoruz...

Bizler KKTC Okul Öncesi Anaokulu ve Etüt Merkezleri sahipleri olarak bir araya gelip, ortak görüşe vararak gerek devlet yetkililerimize gerekse de kamuoyuna endişe ve önerilerimizi ulaştırmak istiyoruz. 

İçinde bulunduğumuz zor süreçte tüm yetkililerimizin özverili bir şekilde çalışmakta olduklarını taktirle takip etmekteyiz. Bulaşıcı Hastalıklar Üst Kurulu’nun ve Bakanlar Kurulu’nun Eylül ayı başında yapılan toplantısında alınan kararlar doğrultusunda Özel Okullar, Etütler ve Okul Öncesi kurumlarının Ekim ayı başına kadar kapatılacağı kararı verilmiştir ve hangi tarihte tekrar ne zaman açılacağı henüz netleştirilmemiştir.

Taktir edilir ki iş başı yapmak durumunda olan veliler özellikle küçük yaş grubu çocukları için bakım sağlamak zorundadır. Okul Öncesi kurumlarının kapalı olması sebebi ile bu aileler için sadece iki seçenek kalmaktadır.

Birincisi, risk grubunda yer alan büyük anne-babalara başvurmak. İkincisi ise, hali hazırda kayıtsız olarak kendi evlerinde veya apartman dairelerinde bakım veren, bulaş önleyici hijyen kurallarını sağlamakta yetersiz kalacak olan bireylere başvurmak durumunda kalmak. 

Okul Öncesi ve ilkokul yaş grubu çocukların bakıma ihtiyaç duydukları kaçınılmaz bir gerçektir. 

Bizler özel okullar, Ana okullar ve Etüt merkezleri olarak elimizi taşın altına koymaya hazırız ve çocuklarımız için en güvenilir ortamı sağlamak adına gerekli tüm önlemleri ve düzenlemeleri uygulamaya hazırız.

Bizlerin çocuklarımıza, velilerimize ve çalışanlarımıza sahip çıkmak adına fedakârlık yapmaya hazır olduğumuz gibi, Devletimizin de bu süreçte bizlerin sesine kulak vererek birlikte en doğru çözüme ulaşmamıza olanak tanımasını, çalışanlarımıza, kurumlarımıza ve biz iş sahiplerine sahip çıkmasını rica ederiz.

Bizler; okul öncesi, ana okul ve etüt merkezi yöneticileri olarak sağlığımız için okullarımızı kapalı tutmak durumundaysak yine kapalı olduğumuz mart, nisan ve mayıs aylarından kaynaklanan maddi sorunlarla zorlukla baş etmekte olduğumuzu bilmenizi ve farkında olmanızı isteriz. 

9 Eylül 2020 tarihinde kurumlarımızın 1 Ekim 2020’ye kadar kapatılması kararıyla daha da zor bir duruma düşmüş bulunmaktayız. Böyle devam ettiğimiz takdirde çoğumuzun iş yerlerini kapatma endişesi içerisinde olduğumuzu ve yıllardır emeklerimizle açtığımız kurumlarımızın böylesi kötü bir duruma gelmemesi için devletimizin yardımlarını bizden de esirgememesini talep ediyoruz. Aşağıda sunduğumuz maddelerin tarafınızca değerlendirilmesini ve bizlere mümkün olan en kısa sürede dönüş yapılmasını rica ediyoruz. Aksi takdirde haklarımızı almak için gerek hukuk gerekse de eylem yoluna başvuracağımızı hem hükümet yetkililerimize hem de kamuoyuna bildirmek isteriz. 

1. İş veren ve çalışanların sosyal haklarının devlet tarafından karşılanması

2. Eylül ayı elektrik ve su gibi giderlerin devlet tarafından karşılanması, yine kapalı olduğumuz süreçte sabit ücretlerin alınmaması

3. Eğitim Kurumlarına hibe desteği sağlanması

4. Eylül ayı itibariyle var olan kredi, çek ve diğer borçlarımızın faizsiz olarak ötelenmesi

5. Açılacak dönem içerisinde okullarımızın ilaçlanması konusunda yerel yönetimlerden ve Sağlık Bakanlığı’ndan düzenli olarak destek sağlanması.

6. İşveren ve personele maaş desteği verilmesi

7. Okullarımızın ne zaman açılacağı konusunda net bilgi verilmesi

 

KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ OKUL ÖNCESİ ANAOKULU VE ETÜT MERKEZLERİ YÖNETİCİLERİ

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler