• BIST 110.932
 • Altın 175,132
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • Lefkoşa 25 °C
 • Mağusa 24 °C
 • Girne 25 °C
 • Güzelyurt 23 °C
 • İskele 24 °C
 • İstanbul 18 °C
 • Ankara 21 °C

“Polis gücünde 60-40 oranında anlaşıldı”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis’in dün gerçekleştirdikleri görüşmede “federal düzeyde ve oluşturucu eyaletler düzeyinde polis gücü oranının 60-40 şeklinde olmasında uzlaştıkları” iddia edildi.
“Polis gücünde 60-40 oranında anlaşıldı”

Alithia gazetesi, “Polis: Oran 60’a 40 – Polisteki Oran Yüzde 60-Yüzde 40 – Çok Uluslu Polis Gücü” başlıkları altında manşet ve iç sayfalarından geniş yer verdiği haberinde, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in dünkü görüşmede, Kıbrıs’ta çözüm sonrasında görev alacak polis gücüne ilişkin uzlaşı sağladıklarını yazdı.

Gazete, Akıncı ve Anastasiadis’in görüşme sonrasında yaptıkları açıklamalarda da bu uzlaşıyı duyurduklarını belirtirken uzlaşının ayrıntıları olduğunu öne sürdüğü unsurlara da yer verdi.

Gazete, elde ettiği bilgilere dayandırarak verdiği haberinde, Akıncı ve Anastasiadis’in “federal devlet ve oluşturucu devletçiklerin toplamında polis gücü oranının 60-40, federal poliste ise oranın 50-50 olacağı konusunda uzlaştıklarını” iddia etti.

Haberde, liderlerin ayrıca “AB Karma Komitesi’nin” oluşumunun “Dışişleri Bakanı, AB İşleri Bakanı ve ele alınacak konuyla ilişkili olarak her iki federal eyaletten bakanların katılımıyla gerçekleşmesi” konusunda da uzlaşıya vardıkları öne sürüldü.

AB Karma Komitesi’nin AB’ye katılımıyla federal devletin sonuç getirici ve zamanında kararlar almasının mümkün olacağını ifade eden gazete, Kıbrıs Rum tarafının “çok uluslu polis gücüne” ilişkin önerisine de yer verdi.

Habere göre Rum lider Anastasiadis, güvenlik konusunda 2 bin 500 kişiden oluşan çok uluslu bir polis gücünün oluşturulmasını önerdi.

Bu polis gücünün Yunanistan ve İngiltere’nin dışındaki AB ülkelerinden ve Türkiye dışındaki üçüncü ülkelerden gelebileceğini ifade eden gazete, çözümün hemen ardından oluşturulacak bu gücün Birleşik Kıbrıs hükümetiyle işbirliği yapacağını ve görev süresinin, Türk askeri tamamen adadan çekilinceye kadar, yani beş yıl olacağını iddia etti.

Habere göre bu polis gücü hiçbir ittifaktan gelmeyecek ve federal devletin polis gücünün başa çıkamayacağı olaylar dışında Birleşik Kıbrıs’ın iç düzenine müdahalede bulunmayacak.

Çok uluslu polis gücünün “oluşturucu eyaletlerin yönetim alanlarının sınırlarındaki yerleşkelerde konuşlandırılacaklarını” da iddia eden gazete, önerinin ayrıca, Türk askerin in yüzde 75’inin çözümün ilk gününden adadan ayrılması, geri kalanının ise önceden belirlenmiş sürede ayrılmasını içerdiğini yazdı.

ANASTASİADİS: “POLİS KONUSUNDA UZLAŞI VAR”

Öte yandan gazete, Anastasiadis’in dünkü görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, dünkü görüşmede polis gücü konusunda uzlaşı olduğunu duyurduğunu aktardı.

Habere göre Anastasiadis, “dünkü görüşmenin verimli bir görüşme olduğunu, çeşitli komitelerde etkili katılım (effective participation), karar alma şekilleri ve oranların ele alındığını” belirtti.

“AB Karma Komitesi ve karar alma şeklinin de ele alındığını” da ifade eden Anastasiadis, “federal ve oluşturucu eyaletler düzeyinde polisin oluşumu ve işleyişine ilişkin konuların da görüşüldüğünü ve bu konuda anlaşma sağlandığını” vurguladı.

Anastasiadis, “havada kalan bazı unsurların, bütünlüklü bir anlaşma olması adına müzakerecilere havale edildiğini” de belirterek “anlaşmayla ne kastettiğinin” sorulması üzerine ise şunları söyledi:

“Devletin çeşitli organlarına, komitelerine de Düzenleme Makamlarına etkin katılım ve karar alma mekanizmaları konularında önemli ilerleme sağlandı. Ayrıca, devletin AB politikalarının, boşlukların ortaya çıkmaması için, üstlenecek Karma Komite konusunda da önemli ilerleme sağlandı”.

Toprak konusunun ne zaman görüşülmeye başlanacağı ve liderlerin ne zaman yurt dışına gideceklerinin sorulması üzerine ise Anastasiadis, henüz Kıbrıs’ta gerçekleştirilmesi gereken görüşmeler olduğunu, sonunda nereye doğru gidildiğin ve görüşülmekte olan başlıklarda daha iyi sonuç alınabilmesi için Kasım ayında da görüşme yapılmasına gerek olup olmadığının görüleceğini ve ancak bundan sonra toprak konusunun ne zaman görüşüleceğine karar verileceğini ifade etti.

Anastasiadis bir başka soru üzerine, Kıbrıs sorununun dış konularına ilişkin BM Güvenlik Konseyi’nin bazı daimi üye ülkelerinin konuyla ilgilendiklerinin görüldüğünü ve bunları memnunlukla karşıladıklarını söyledi.

ABD’nin Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Victoria Nuland’la görüşmesine ilişkin bir soruya karşılık ise Anastasiadis, “hayal kırıklığı hissetmeyin, hem kendisi (Nuland) hem de müzakerecilerimiz için bir beyin fırtınası oldu” şeklinde konuştu.

Anastasiadis, yarın günü gerçekleştirilecek görüşmede “vatandaşlık ve özgürlükler” konularının ele alınacağını vurgularken, iç güvenlik konusundaki bir soruya ise “Türk askeri veya Türk garantilerinin gerekli olduğuna ilişkin iddialara yanıtım, güya oluşacak tehlikelerin bertaraf edilebilmesini ve durdurulmasını sağlayacak uluslararası bir polis gücü ya da yükseltilmiş yetkileriyle barış gücü öngören, sunduğum öneridir” yanıtını verdi.

“TOPRAK KONUSUNU GÖRÜŞMEYE BAŞLAYACAĞIMIZA İNANMAMI SAĞLAYAN SEBEPLER VAR”

Öte yandan gazete, Anastasiadis’in dün akşam Derinya’da düzenlenen bir etkinlikte yaptığı konuşmada, “müzakereler çerçevesinde toprak konusunu görüşmeye başlayacaklarına inanmak için sebepleri olduğunu” açıkladığını yazdı.

Habere göre Anastasiadis konuşmasında, “dört başlıkta, yönetim, ekonomi, AB ve mülkiyet başlıklarında görüşmelerin tamamlanmak üzere olduklarını, eğer arzu edilen ilerleme sağlanırsa, mülkiyet başlığıyla tamamen bağlantılı olan toprak konusunun görüşülmeye başlanacağını” belirtti.

Anastasiadis, “Eğer bu noktaya varırsak, ki varacağımıza inanmamı sağlayan sebepler var, Türk tarafı ilk kez tezlerini harita üstünde sunacağı için müzakere tarihinde çok önemli bir an olacak” şeklinde konuştu.

Politis gazetesi ise konuya ilişkin haberini, “Polisi ‘Anlaştılar’ – Anastasiadis ve Akıncı Anlaşmazlıkları Aşamalı Olarak Kapatıyorlar” başlıkları altında verdiği haberinde, liderlerin federal ve eyaletler düzeyinde polis gücü ile AB konularına ilişkin kararların nasıl alınacağına dair konuları dünkü görüşmede kapattıklarını yazdı.

Gazete, federal ve eyalet düzeyinde polis gücünde bulunacak Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk polis oranının yüzde 60-40 olacağını belirtirken “özellikle federal düzeyde, federal suç araştırma bürosu ve acil müdahalede oranın yüzde 50-50” olacağını öne sürdü.

Gazete, polis sayısının liderler tarafından henüz kesinleştirilmediğini ifade ederek “federal polislerin sayısının 500, federal ve eyaletlerle toplam polis sayısının ise 6 bin civarlarında olmasının beklendiğini” yazdı.

Haberde, Anastasiadis ve Akıncı’nın açıklamalarına da yer verildi.

Fileleftheros gazetesi ise haberini “Akıncı’dan Gizli Veto – Düzenleme Kurumlarında 2:1 Oranını Kabul Ediyor Ancak Bir Kıbrıs Türk Oyu İstiyor – Poliste Uzlaştılar – Federal Güçte 60:40 Ancak Acil Müdahale ve Çevik Birlik’te 50:50” başlıkları altında verdi.

Gazete, liderlerin dünkü görüşmede federal polis gücünde 60:40 oranında anlaştıklarını, federal polis dahilinde olacak acil müdahale timi ve çevik kuvvette bu oranın 50:50 olmasının öngörüldüğünü yazdı.

Gazete, dünkü görüşmede AB Komitesi’nin oluşumunda da uzlaşıya varıldığını, “Sermaye” ve “Rekabet” gibi kurullarında 2:1 oranında uzlaşı olmasına karşın Kıbrıs Türk tarafının, karar alınabilmesi için bir Kıbrıslı Türk’ün de olumlu oyunun olması gerektiği şartını ortaya koyduğunu öne sürdü.

Gazete, bunun “gizli oy” anlamına geleceğini ve federal düzeydeki kurulların işleyişini belirsiz hale sokacağını iddia etti.

RUM MECLİSİNİN OLAĞANÜSTÜ TOPLANMASI BEKLENİYOR

Gazete bir diğer haberinde ise, Rum Temsilciler Meclisi’nin 20 Ekim Perşembe günü Kıbrıs sorunu gündemiyle olağanüstü toplanmasının beklendiğini yazdı.

Diğer gazeteler ise konuya ilişkin haberlerini şu başlıklarla yansıttılar:

Simerini gazetesi, “ Uzlaşı Olduğunu Duyurdular – Ekim Sonunda İşlerin Nereye Gittiği Ortaya Çıkacak” başlıkları altında verdi.

Haravgi gazetesi: “Garantiler Konusunda ‘Beşlinin’ Müdahilliği – Polis ve AB Karma Komitesi Konusunda Uzlaşılar”.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Detay Kıbrıs | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 392 444 79 79 Faks : +90 392 227351