• BIST 100.141
 • Altın 218,460
 • Dolar 5,2903
 • Euro 6,0256
 • Lefkoşa 11 °C
 • Mağusa 10 °C
 • Girne 12 °C
 • Güzelyurt 9 °C
 • İskele 10 °C
 • İstanbul 11 °C
 • Ankara 6 °C

Rum Hükümet Sözcüsü: “Çoklu konferans ancak çözüme bir adım kala”

Rum Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis, Kıbrıs sorununun çözümü müzakereleri çerçevesinde gerçekleştirilmesi söz konusu olan çoklu bir konferansın ancak çözüme bir adım uzaklıkta olunması durumunda yapılabileceği tezini yineledi.
Rum Hükümet Sözcüsü: “Çoklu konferans ancak çözüme bir adım kala”

Simerini gazetesi, Rum Hükmet Sözcüsü Nikos Hristodulidis’le gerçekleştirilen bir söyleşiye geniş yer verdi.

Hristodulidis söyleşisinde, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in “uzlaşı ve ilerlemeler sağlanması amacıyla dört ana başlık üzerinde yoğunlaştırılmış müzakereleri sürdürme” konusunda anlaştıklarını belirtti.

Hristodulidis, liderlerin ayrıca “ ilerleme sağlanması durumunda ise sürecin bir noktasında, Kasım ayı başlarında, Mülkiyet (toprak ) konusunun da, haritalar ve bölge isimlerinin özlü görüşmesinin yapılabilmesi için, yurt dışında görüşülmek üzere müzakerelere eklenmesi konusunda uzlaştıklarını” ifade etti.

“Toprak konusunun Kıbrıs’ın dışında müzakerelere eklenmesinin müzakere çerçevesinin değiştiği anlamına gelmeyeceğini” belirten Hristodulidis, “5 başlığın görüşülmesinin tamamlanmasının ardından nasıl ilerleneceğinin görülebilmesi için genel bir değerlendirme yapılması gerektiğini” vurguladı.

Hristodulidis, sürecin sonuna, yani uluslararası bir konferansa varabilmek için çözüme çok yakın olunması gerektiğini belirterek, uluslar arası bir konferansın başarılı sonuçlanabilmesi için Kıbrıs’taki tarafların güvenlik konusunda da birbirlerine çok yakın olmaları gerektiğini savundu.

Kıbrıs Türk tarafının ilk başlarda güvenlik ve toprak konularının beşli konferans çerçevesinde ele alınması gerektiği şeklinde olduğunu ancak ortaya koydukları argümanlarla böyle bir şeyin kabul edilemeyeceğini göstermelerinin ardından Kıbrıs Türk tarafının tutum değiştirerek, mülkiyetle uyumlu olan toprak konusunun güvenlik konusundan ayrılmasını kabul ettiğini belirten Hristodulidis, bu gelişmeyi memnunlukla karşıladıklarını vurguladı.

Hristodulidis, “Uluslar arası Konferansın gerçekleştirilebilmesi için beş başlıkta ilerleme sağlanması ve güvenlik konusunda da, en azından aynı şeyin hedeflenmesi gerektiğini” belirterek “yani çözüme bir adım uzakta olursak uluslar arası konferans gerçekleşebilir” iddiasında bulundu.

Hristodulidis, Kıbrıs Rum tarafının garantiler ve güvenlik konusundaki önerisinde Türk askerinin adadan tamamen çekilmesinin yer aldığını, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in bu önerisinin her türlü güvenlik önlemini içerdiğini ve yabancılar tarafından da olumlu karşılandığını öne sürdü.

“Omorfo” (Güzelyurt) bölgesinin iade edilmesi konusunda ise Kıbrıs Rum tarafının “iade edilemeyecek kalkınma altındaki bölgeler kuşağına eklenmesine, Karpaz’daki bazı köylerin Kıbrıs Rum tarafına verilmesi karşılığında onay verdiği” şeklindeki haberlerin sorulması üzerine ise Hristodulidis, “müzakerelerde şu ana kadar böyle bir şeyin olmadığını, toprak konusunda, bölge ve ya yer isimlerine değinilmeden genel tezlerin sunulduğunu, özlü görüşme yapılmadığını” söyleyerek yanıt verdi.

Hristodulidis “toprak konusunda Anastasiadis’in kamuoyuna açıkladığı tezlere” atıfta bulundu.

Anastasiadis’in halkı ne zaman bilgilendireceğinin sorulması üzerine ise Hristodulidis, Anastasiadis’in gerek mecliste yaptığı gerekse her görüşmenin sonrasında yaptığı açıklamalarla bilgi aktardığını ancak önümüzdeki günlerde bir basın toplantısı düzenleyeceğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Akıncı’nın AB Komisyonu Başkanı’nın Kıbrıs’taki BM İyi Niyet Misyonu’ndaki temsilcisi Pieter Van Nuffel konusundaki eleştirilerinin sorulması üzerine ise Hristodulidis, “AB’nin müzakerelerde rolü olduğunu ve Van Nuffel’in birçok durumda önerileriyle, taraflar arasında uzlaşılar ve görüş birlikleri sağlanmasında katkı koyduğunu” iddia etti.

Hristodulidis ayrıca, kimsenin müzakere sürecinin nasıl sonuçlanacağını kesin bir şekilde bilemeyeceğini, Kıbrıs Rum tarafı ve hükümeti olarak her türlü durum için hazır olduklarını sözlerine ekledi.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler