Belçika Kralı Albert tahtı oğlu Philippe'e bırakıyor

Kral Albert, Belçikalılardan oğluna destek vermelerini istedi.

Belçika Kralı 2. Albert, bugün tahtı oğlu Veliaht Prensi Philippe'e bırakıyor.

Kral Albert, yaptığı son konuşmada, Belçikalılardan 53 yaşındaki oğlu Philippe'e destek vermelerini istedi ve Belçika'nın birlik içinde kalması temennisini vurguladı.

Yaklaşık 20 yıldır tahtta olan 79 yaşındaki Kral Albert'in görevi oğluna devretmesi, aynı zamanda Belçika ulusal gününe denk geliyor.

Oxford ve Stanford'da öğrenim gören Prens Philippe, Belçika'nın 7. kralı olacak. Hava kuvvetleri pilotluğu eğitimi de alan Prens Philippe, Brüksel'in merkezinde Kraliyet Parkı'nda kısa bir yürüyüşten sonra parlamentoda krallık yemini edecek.

Daha sonra Philippe ve eşi Mathilde'nin, sarayda balkondan kalabalıkları selamlamaları bekleniyor.

Philippe, ülkenin Flamanca ve Fransızca konuşan topluluklarının daha fazla özerklik talepleri, bu sırada 2014 yılı haziran ayında yapılacak genel seçimler gibi zor görevlerle karşı karşıya. Belçika'da hükümdarın görevlerinden biri, anayasal krizleri çözmeye çalışmak.

Kral Albert, 2010'daki seçimlerin galibinin net olmaması üzerine 541 gün hükümetsiz kalan Belçika'da siyasi liderlerin hükümeti kurmasında arabuluculuk yapmıştı. Albert, seleflerinin aksine siyasetten uzak durmaya çalışıyordu, Philippe'nin de benzer şekilde hareket etmesi bekleniyor.

Philippe ve eşi Mathilde'nin 4 çocuğu bulunuyor.