Belçika'da 'Kral' değişiyor

20 yıldır tahtta olan Kral 2. Albert, yerini oğlu Prens Philippe’e bırakıyor.

Belçika’da 20 yıldır tahtta olan Kral 2. Albert , 21 Temmuz itibariyle yerini oğlu Prens Philippe’e devrediyor. 79 yaşındaki Kral, karara gerekçe olarak ise ilerleyen yaşı ve kötüleşen sağlık durumunu gösterdi.

Monarşi ile yönetilen Belçika’da bir devir daha kapanıyor. 20 yıldır tahtta olan 2. Albert, kameraların karşısına geçerek görevi bırakma kararını açıkladı.

Ülkenin milli günü olan 21 Temmuz’da tahtı oğlu Prens Philippe’e devredeceğini duyuran Kral Albert, “20 yıllık krallığın ardından meşaleyi devretmenin vakti geldi” ifadesini kullandı.

Karara ilerleyen yaşı ve sağlık durumunu gerekçe gösteren Kral 2. Albert, Belçika’da sık tekrarlayan hükümet krizlerinde arabuluculuk yapmış, mevcut hükümetin kurulmasında da önemli rol oynamıştı.

PRENS TÜRKİYE'YE SICAK 

Son dönemde yaptığı açıklamalarla tahtı devralmaya hazır olduğu mesajını veren yeni kral Prens Philippe, Türkiye'ye yakın tavırları ile biliniyor.

Geçtiğimiz yıl 350 Belçikalı işadamı ile Türkiye'yi ziyaret eden “müstakbel Kral” Philippe, tatillerini de Türkiye’de geçirmeyi tercih ediyor.