BM'den Kıbrıs Müzakerelerinde Umutlu Olduğunu Kaydetti

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Kıbrıs’ta iki liderin yaratılan yeni fırsattan yararlanacağını ve kapsamlı bir çözüme ulaşacakları umudunu ifade etti.

Salı günü Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu ve Rum Lider Nikos Anastasiades arasında yapılan görüşme hakkında açıklamada bulunan BMGK, Güvenlik Konseyi kararlarında belirtildiği gibi Nikos Anastasiades ve Derviş Eroğlu’nun siyasi eşitliğe sahip iki toplumlu, iki bölgeli bir federasyon temelinde çözüme ulaşmak için " yaratılan fırsattan yararlanacakları" umudunu dile getirdi.

Açıklamada,  Güvenlik Konsey’inin başlayan süreci  tamamen desteklediği, adanın yeninden birleşmesinin her iki taraf için yararlı olacağını ve kısa sürede müzakerelerde  önemli  ilerleme beklediği ifade edildi.

Konsey, ayrıca BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışması Alexander Downer’in, danışmanlık görevinden ayrılma kararıyla ilgili olarak ise, Downer’in  Eylül 2008’ten beri gösterdiği azim ve  sebatından dolayı teşekkürlerini ifade etti ve gelecekteki çalışmalarında başarılar diledi.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon Salı günü yaptığı açıklamada, Downer’in danışmanlık görevinden ayrılacağı kararını duyurdu.