Çocuk Felci Vakaları Artıyor

Pakistan'da 2013 yılı boyunca 72 çocuk felci vakasına rastlandığı bildirildi.

Dünya Sağlık Örgütü(DSÖ)'nün Pakistan ofisi tarafından yapılan açıklamada, ülkede görülen çocuk felci vakasının geçen yıla göre artış gösterdiği belirtildi.

Ofisin, Çocuk Felci ile Mücadele Acilyardım Koordinatörü Elias Durry ise yaptığı yazılı açıklamada,ülkede 2012 yılında 58 olan çocuk felci vaka sayısının 2013 yılında 72'ye yükseldiğini belirtti.

Bulaşıcı ve sakatlayıcı etkisi olan çocuk felcinin halen dünyada 3 ülkede görüldüğünü, bu yıl Nijerya'da 50, Afganistan'da ise 9 vakaya rastlandığını ifade eden Durry, bu sayının Pakistan'da ise 72 olduğunu aktardı.

Durry, Pakistan'daki 72 vakanın 50'sinin devlet otoritesinin zayıf olduğu ve Pakistan Talibanı'nın örgütlendiği aşiretler bölgesinde görüldüğünü ifade etti.

Elias Durry, Pakistan Talibanı'nın saldırıları nedeniyle aşı kampanyalarının yapılamaması sonucu geçen Ağustos ayında ülkenin kuzeybatı kesimlerinde 240 bin çocuğun salgın tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını kaydetti.

Pakistan Talibanı, özellikle aşiretler bölgesi ve Hayber-Pakthujkva Eyaleti'nde batılı ajanlar tarafından casusluk amacıyla kullanıldığı gerekçesi ile aşı kampanyalarını engelliyor. Pakistan'da çocuk felci vakası 2005 yılında 28 çocuk ile en düşük seviyesine ulaşırken, bu sayı 2011 yılında 198'e kadar yükselmişti. DSÖ, geçen ay Suriye'de görülen çocuk felci vakalarının Pakistan kaynaklı olduğunu açıklamıştı.