'Gündemi sarsacak yeni belgeler geliyor'

ABD’nin dünya üzerinde her türlü telefon ve internet iletişimini dinlediği iddialarını ortaya atan ekip, 'tarihin akışını değiştirecek yeni belgeler'in yayınlanacağını duyurdu.

Moskova’da sıkışıp kalan ABD’li eski ajan Edward Snowden, Amerikan İstihbaratı’nın binlerce gizli belgesini birkaç deneyimli gazeteciye teslim etmişti.

ABD’li gazeteci Glenn Greenwald, bunların başında geliyor. Brezilya’da yaşayan ve sol eğilimli İngiliz ‚The Guardian‘ gazetesine çalışan Glenn Greenwald, elinde yaklaşık 10 bin civarında gizli belgenin bulunduğunu açıkladı. Greenwald, ABD’nin dijital casusluk programı hakkında haber hazırlayan ilk gazeteciydi.

Alman Birinci Kanalı ARD’de yayınlanan „Beckmann“ isimli söyleşi programına telekonferansla katılan Glenn Greenwald, belgelerin 7 haftadır elinde olduğunu söyledi.

Henüz her belgenin incelenmediğine dikkat çeken Glenn Greenwald, „Bazı belgeler son derece karmaşık“ dedi.

'Her türlü iletişimi izliyorlar'

„Amerikalıların izleme imkanına sahip olmadığı hiçbir iletişim yolu yok“ diyen Greenwald, Prizma ve Tempora gibi şimdiye kadar gün ışığına çıkan dijital casusluk programlarının dışında başka ‚telekulak sistemleri’nin bulunduğunu ileri sürdü.

Glenn Greenwald, „şimdiye kadar yaptığı incelemeler ışığında ABD istihbarat kurumu NSA ile Facebook, Google ve Skype gibi özel şirketler arasında çok sıkı bir işbirliği bulunduğunu“ söyledi.