Mısır'da Musri'ye Askeri Darbe

Seçimle gelen Mursi halka direndi ve devrildi, ordu yönetime el koydu.

Mısır'da Genelkurmay Başkanı ve Savunma Bakanı Abdulfettah el-Sisi, ülkedeki durumla ilgili beklenen açıklamayı yaptı.

El Sisi, mevcut anayasayı askıya aldıklarını ve seçim yapılıncaya kadar Anayasa Mahkemesi Başkanı Adli Mansur'un cumhurbaşkanlığı görevi yürüteceğini açıkladı.

Geçiş döneminde teknokratlardan oluşan ulusal bir uzlaşı hükümeti kurulacağını dile getiren El Sisi, yaptıkları müdahalenin gerekçesini "Halkın orduyu göreve davet ettiğini hissettik" diye savundu.

Diyalog çağrıları yaptıklarını bu çağrıya muhalefetin uyduğunu fakat Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'den cevap alamadıklarını iddia eden Sisi, ordunun siyasetten uzak duracağını söyledi.

Siyasi uzlaşı için uzun süre ve çok fazla çaba sarf ettiklerini savunan Sisi, alınan kararların uzlaşı sonucunda gerçekleştiğini ileri sürdü.

YEMİN BUGÜN

Bu arada Anayasa Mahkemesi Başkanı’nın geçici hükümetin başkanı olarak bugün (04.07.2013) yemin etmesi bekleniyor.

TAHRİR'DE SEVİNÇ

Ordunun darbe açıklaması Tahrir Meydanı'nda toplanan Mursi karşıtları tarafından sevinçle karşılandı.

ORDUDAN GÖZDAĞI

Ordu ülkede süren gösterilerle ilgili de açıklama yaptı, Açıklamada, “Şiddet gösterilerine polis müdahale edecektir” denildi.

MURSİ YANLISI TV’LER KAPATILDI

Bu arada Cumhurbaşkanı Mursi yanlısı yayın yapan tüm televizyon kanalları kapatıldı

ORDUYA DESTEK AÇIKLAMALARI GELİYOR

Öte yandan El Ezher Din Alimleri, cumhurbaşkanlığı için erken seçim çağrısında bulundu, ordunun yol haritasını destekledi.

Mısır Kıpti Ortodoks Kilisesi Patriği Tovadros da Sisi'nin bildirisinin ardından yaptığı açıklamada, "Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı Abdulfettah es-Sisi'nin yol haritası toplantıya katılanların tümünün onayıyla açıklandı. Yol haritası, ihlaslı bir kalp, vatan sevgisi, yakın ve uzak gelecek öngörüsü ile ülkenin yararını düşünen hiçbir taraf arasında ayrım yapmayan şerefli insanlar tarafından koyuldu" dedi.

Muhalif lider El-Baradey de,”Yol haritası Mısırlıların erken seçim talebini karşılamaktadır” şeklinde konuştu.

DARBE ÖNCESİ NELER YAŞANDI?

Sürenin dolmasına çok az bir süre kala, Cumhurbaşkanı Mursi, uzlaşı hükümeti önerisini tekrarladı.

Ve Türkiye saatiyle 18.00 gibi süre doldu. Ardından beklenen açıklama bir türlü gelmedi. Mursi karşıtlarının Tahrir Meydanı ile Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde, Mursi'yi destekleyenlerin de, Kahire Üniversitesi önündeki Nahda meydanında bekleyişleri sürdü.

TANKLAR CUMHURBAŞKANLIĞI SARAYINI ÇEVİRDİ

Sosyal medya Facebook ve Twitter üzerinden gelen haberlere göre, sürenin dolmasından sonra, askerler özellikle Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile göstericilerin bulunduğu meydanları tanklarla çevirdi.

Bu süreçte, Cumhurbaşkanı Mursi, destekçilerine askeri darbeye karşı şiddete başvurmadan mücadele etmeleri çağrısı yaptı.

ZIRHLI ARAÇLAR MURSİ TARAFTARLARININ OLDUĞU ALANA İLERLEDİ

Askeri zırhlı araçlar, Mursi taraftarlarının gösteri yaptığı bölgeye doğru ilerlediği ve göstericileri kordon içine aldığı bildirildi.

ORDUDAN YALANLAMA

Ordu ise, Mursi taraftarlarına yönelik saldırılar haberlerine ilişkin açıklama yaptı, sadece bölgede güvenlik için hareket edildiğini duyurdu.

MÜSLÜMAN KARDEŞLER: "BU ASKERİ DARBE"

Müslüman Kardeşler, Mısır'da yaşananları, askeri darbe olarak niteledi, bazı üyelerinin tutuklandığını öne sürdü. Hatta bazı noktalarda, askerlerin araçlarından inerek, muhaliflerle çatıştığı bilgisi geldi.

WASHİNGTON-KAHİRE ARASINDA YOĞUN TEMAS

Amerikan Savunma Bakanı Chuck Hagel'ın da, Mısır Genelkurmay Başkanı Abdülfettah El Sisi ile defalarca görüştüğü belirtiliyor. Görüşmeyi duyuran Amerikan Savunma Bakanlığı ayrıntı vermekten kaçınırken, Washington'un Mısır'da demokratik sürece bağlılığını vurguladığı haber veriliyor.