Onlar da 'izliyor'

ABD’li eski istihbaratçı Edward Snowden’in ifşaatlarıyla ortaya çıkan izleme skandalı, Almanya’da yeni boyutlar kazanıyor.

ABD Posta Servisi’nin, ülke çapında yollanan tüm postaları fotoğrafladığının ortaya çıkmasının ardından aynı yöntemin Alman Postası (Deutsche Post) tarafından da tatbik edildiği ortaya çıktı.

AFP haber ajansına konuşan bir Alman Postası yetkilisi, her gün 60 milyon dolayında postanın işlendiğini açıkladı. Yetkili, „söz konusu verilerin başka kurumlarla paylaşılmadığını, bunların otomatik olarak silindiğini“ söyledi.

Adres bilgilerinin fotoğraflandığına işaret eden Alman Postası yetkilisi, „Bu bilgiler sadece kurumumuz bünyesinde ve doğru adreslemeye destek amaçlı fotoğraflanmaktadır“ dedi.

Sözcü, „istisnai durumlarda Alman Postası’nın bazı bilgileri ABD kurumlarıyla paylaştığını“ açıkladı. Sözcü, „başka ülkelerde olduğu gibi ilgili makamların talebi durumunda bazı verilerin paylaşılması gerekiyor“ dedi.

Bir süre önce ABD Posta Servisi USPS aracılığıyla gönderilen her postanın fotoğraflanarak gönderici ve alıcı bilgilerinin arşivlendiği ortaya çıkmıştı. "Posta ayırım kontrol ve izleme programı" (MICT) adlı program ile geçtiğimiz yıl yaklaşık 160 milyar postanın fotoğraflandığı tahmin ediliyor.