Skandal hükümet devirdi

Avrupa’nın en kıdemli başbakanı Jean-Claude Juncker, Lüksemburg’u sarsan istihbarat skandalı nedeniyle istifa ediyor. Daha önce bu yöndeki talepleri reddeden Juncker, istifasını perşembe sabahı sunacağını bildirdi.

Lüksemburg Başbakanı Jean-Claude Juncker, ülkeyi sarsan istihbarat skandalının ardından istifa edeceğini açıkladı. Eski Euro Grubu Başkanı Juncker, istifasını resmen perşembe sabahı sunacağını bildirdi.

1995 yılından bu yana Lüksemburg Başbakanı olan ve Avrupa'daki en kıdemli başbakan olarak bilinen Juncker'in istifasının ardından ülkede üç ay içinde erken seçimlere gidilmesi gerekecek.

İstifayı önce reddetti

Juncker'in başkanlığındaki koalisyon hükümetinin ortağı Sosyal Demokratların Başkanı Alex Bodry, çarşamba günü parlamento oturumunda, Juncker'i ülke istihbarat birimlerini sarsan skandalın sorumluluğunu üstlenmeye davet etmiş, hükümetin meclisi feshetmesi gerektiğini söylemişti. Juncker ise gün içinde daha önce yaptığı açıklamada istifayı reddetmişti.

Kriz, parlamentoya bağlı araştırma komisyonunun, Juncker'i istihbarat birimleri üzerinde yeterli denetim kurmamakla suçlamasıyla patlak vermişti.

İstihbarat birimleri, siyasetçilere yönelik yasadışı dinleme faaliyetleri, makam otomobillerinin istismar edilmesi ve rüşvet ödemeleri ile suçlanmış, koalisyon ortağı Sosyal Demokratlar da komisyonda Juncker'e karşı oy kullanmıştı.