TRT Muhabiri Turan için tepkiler yükseliyor

TRTHaber Kahire muhabiri Metin Turan’ın Mısır'daki askeri yönetim tarafından gözaltına alınmasına dünyadan tepkiler gelmeye devam ediyor.

Mısır'daki olayları yakından takip eden Bosna Hersek Devlet Televizyonu, Metin Turan’ın göz altına alınmasıyla ilgili haberlere geniş yer ayırdı.

Azerbaycan Kadın Gazeteciler Derneği ve Parlamento Muhabirleri Derneği de TRTHaber muhabirinin gözaltına alınmasını kınayan bildiri yayınladı.

Bosna Hersek Devlet Televizyonu BHRT, TRTHaber Kahire muhabiri Metin Turan’ın Mısır'daki askeri yönetim tarafından gözaltına alınmasını gündeme taşıdı.Televizyon kanalının ana haberlerinde konuya geniş yer ayıran BHRT,  TRT'nin Uluslararası medya ve basın kuruluşlarına yaptığı çağrıyı da gündeme getirdi.

TRT Bosna Hersek Temsilcisi Hakan Çelik’le yapılan röportajı da yayınlayan Bosna Hersek Devlet Televizyonu, TRTHaber Mısır muhabirinin bir an önce serbest bırakılması çağrısı yaptı.

Metin Turan'ın gözaltına alınmasına Azerbaycan'dan da tepki geldi. Kadın Gazeteciler Derneği ve Parlamento muhabirleri derneği TRTHaber muhabirinin gözaltına alınmasını kınayan bildiri hazırladı.

Hazırlanan bildiri Mısır’ın Bakü Büyükelçiliği, Avrupa Gazeteciler Birliği ve Avrupa İnsan Hakları Komisyonu'na gönderildi.